ועידת ניו יורק

"החרדים חייבים להחליט שנמאס להם להיות עניים"

מנכ"ל ווייז וסגן נשיא גוגל נועם ברדין מזהיר כי למרות הישגיה הטכנולוגיים, בלי השתתפות החרדים תישאר ישראל בתחתית ה־OECD

עומר כביר 07:4714.04.19

"ישראל תלויה ב־70 אלף איש שאם יימאס להם ויחליטו לעזוב, ישראל תהפוך לארגנטינה". כך אמר מנכ"ל ווייז וסגן נשיא גוגל נועם ברדין בוועידת Mind the Tech של "כלכליסט" בניו יורק.

 

ברדין דיבר עם מייסד משותף ומנכ"ל האקסלרטור החרדי קמא־טק מוישי פרידמן. הוא החל בתיאור הקמת ווייז על ידי אהוד שבתאי ב־2006. "ווייז נולדה כשחברה שלו נתנה לו סמארטפון ישן", סיפר. "הוא יצר אפליקציה פרימיטיבית שעשתב מיפוי במיקור המון את כל מצלמות התנועה בישראל והציגה אותן על מפה. הוא קיבל התרעה מחברת מפה והחליט למחוק את המפה ולהשתמש בקהילה שנוצרה כדי למפות את הדרכים".

 

"ישראל היא הגורם החזק בשוק הסטארט־אפים", אומר ברדין, "אבל אנו מידרדרים לתחתית ה־OECD מבחינת הישגי התלמידים והאזרחים. שלחנו חללית לירח, אבל בתי החולים מתפרקים. הכשרת החרדים היא הדרך היחידה לקידומה של ישראל. הם חייבים להחליט שנמאס להם להיות עניים".

 

מוישי פרידמן ונועם ברדין מוישי פרידמן ונועם ברדין צילום: אוראל כהן

ברדין דיבר גם על החסרונות של יזמים ישראלים בשוק הבינלאומי: "אנו מתקשים לעבור לקנה מידה ענק. חושבים במספרים קטנים יותר, והמעבר הזה הוא האתגר הגדול שלנו. כולם אוהבים להקים סטארט־אפ, אבל קודם צריך לעבוד בחברה גדולה ולראות את העולם מהמקום שלה".

 

ברדין הוסיף שהישראלים צריכים גם לשנות את התפיסה העצמית שלהם. "כל הישראלים צריכים לגלות ענווה", הוא אמר. "אנחנו מלאים בעצמנו. אנו היחידים שחושבים כך. ישראל יכולה להוביל את העולם בתחבורה, אבל אנחנו מדינה קטנה עם תחבורה נוראית".

 

ברדין דיבר גם על חשיבות הקארפולינג של ווייז לתחבורה העולמית. "אנו עוברים למגה־ערים, ואין סיכוי שתהיה לזה תשתית שתתמוך בה. צריך לשנות את ההתנהגות שלנו. אי אפשר להמשיך לנהוג לבד ולקוות שהפקקים ייפסקו. אם שבריר מהמשתמשים שלנו ייקחו נוסעים, נוכל להשיג אימפקט. המשימה שלנו היא לא לנצח את הפקקים אלא להעלים אותם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x