ועידת ברלין

"ישראל היא אי בודד, החדשנות היא הספינה שמאפשרת לנו לצאת למסע"

מייסד משותף ושותף מנהל בקרן פיטנגו ויו"ר מרכז פרס לשלום וחדשנות, דיבר בוועידת WeTechBerlin של "כלכליסט", שנערכת בברלין: "אל תחשבו רק על הקמת העסקים שלכם, אלא על סקייל אאוט ועל שוק שבו אפשר לצמוח שלא על חשבון אחרים"

הגר רבט, ברלין 11:5621.02.19

 

 


 

״זה שבוע מיוחד מאוד לקהילת החדשנות בישראל״ אמר חמי פרס, מייסד משותף ושותף מנהל בקרן פיטנגו ויו״ר מרכז פרס לשלום וחדשנות בוועידת WeTechBerlin של "כלכליסט", שנערכת בברלין.

 

 

 

 

חמי פרס חמי פרס צילום: אוראל כהן

 

 

"ביום חמישי הקרוב ישראל תשיק חללית שאמורה לנחות על הירח בתוך 7 ימים. נהיה המדינה הרביעית בעולם שמנחיתה כלי הירח. זה התחיל בתור תחרות של גוגלX שהבטיחה פרס של 20 מיליון דולר לזוכה ולמרות שגוגל כבר לא לוקחת חלק בפרויקט, היום החללית הישראלית מתוכננת לנחות על הירח ב-10 באפריל. זה יקרה יום אחרי שבארץ יתרחשו בחירות לכנסת", אמר פרס.

 

״שנים רבות היינו מפוקסים בישראל על סטראט-אפים, אבל אנחנו חיים באי שמבודד משאר התעשייה, ועבורנו להגיע ללקוחות בארה״ב זה כמו מסע", המשיך פרס. "אבל עם תחילת העידן הדיגיטלי ישראל הפכה לספינה שיכולה לשוט בים והפכנו את מנטליות הסטראט-אפ שלנו למנטליות של סקייל-אפ (scale-up). קראתי את ספרו של פיטר תיל 'מאפס לאחד', בו הוא כותב שאם אתה רוצה לבנות חברה אתה חייב לעשות סקייל-אפ, אבל חברות הזירו לאחד שהוא מתאר הן כאלה שאף אחד אחר לא יכול להקים, חברות כמו טסלה למשל".

 

פרס הביא שתי דוגמאות לחברות ישראליות כאלה, שתיהן פועלות בברלין. "הראשונה היא Via שהחליטה לשנות את הדרך הנוקשה שבה פועלת התחבורה הציבורית. יותר ויותר אנשים הולכים לגור בערים ו-ויה החליטה לעשות שימוש בטכנולוגיה כדי שהאוטובוס יאסוף אותך מהפינה הקרובה לביתך במקום שתלך לתחנה. החברה התחילה בניו יורק ואז עשתה סקייל-אאוט למקומות נוספים. היא הגיעה לברלין והיום היא עושה סקייל-אאוט לערים נוספות ברחבי העולם בכך שהיא מציעה תחבורה כשירות. מה שאני אוהב בזה זה שלמרות שיש לנו את אובר וליפט בהרבה ערים בעולם, חברות כאלה לא מכריחות אותך לבחור באופציה אחת.

 

״חברה נוספת כזו היא זו של דויד שירז שהציג כאן קודם - Venn", המשיך פרס. "אם נתבונן על החללים בהם אנו חיים ועובדים בעיר נראה שחברות כמו Venn יכולות לעשות סקייל אאוט יחד עם מתחרות אחרות שלהן. אנחנו נמצאים בשוק ללא גבולות. אם בודקים מה מאפיין חברות כאלה הדבר הראשון הוא שהן לא באות זו על חשבון זו; השני זה שאם הן עושות טוב לאנשים, אין גבול לכמה הן יכולות לגדול.

 

"אתם מתחילים להבין מה קורה לנו כמשקיעים - גם פיטנגו עושה היום סקייל-אאוט, יש לנו צוותים שמשקיעים בשלבים הראשונים וכאלה שמשקיעים בשלבים האחרונים. ואני שמח להגיד שכבר התחלנו להשקיע גם מחוץ לישראל, השקענו בחברת פורסקוור האמריקאית, בחברה בריטית והשבוע נשלים השקעה בחברה גרמנית".

 

פרס סיכם את דבריו ואמר: "אל תחשבו רק על הקמת העסקים שלכם, אלא על סקייל אאוט ועל שוק שבו אפשר לצמוח שלא על חשבון אחרים. אני רוצה להזמין אתכם לבקר במרכז החדשנות הראשון בארץ שהקמנו במרכז פרס לשלום ולראות שם את העידן החדש שבו הכוח שלנו מונע מהמוח שלנו. ככל שנבנה יותר חברות כאלה כך תהיה לנו תחרות של שלום".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x