ועידת התחזיות

דיוויד בלאט: "למדתי שכמאמן אתה ישן פחות, דואג יותר - וכולם יודעים יותר טוב ממך"

לדברי מאמן קבוצת הכדורסל של אולימפיאקוס, כדי לממש את הפוטנציאל של השחקנים יש לאפשר להם לעשות המקסימום של המקסימום

תומר הדר 16:5631.12.18

"מאמן טוב עובד עם שחקן וצריך לגרום לו לחוש שהוא יקלע. הוא צריך לעודד מילולית, לעבוד יום יום על הקליעה ולסייע לשחקן בבניית הביטחון", כך אמר דיוויד בלאט, מאמן קבוצת הכדורסל היוונית אולימפיאקוס, בוועידת ה"תחזיות" השנתית של "כלכליסט".

 

מאמן טוב שעובד עם שחקן צריך לגרום לו לחוש שהוא יקלע. צריך לעודד מילולית. לעבוד יום יום על הקליעה ולסייע לשחקן בבניית ביטחון", כך אמר דיוויד בלאט, מאמן קבוצת הכדורסל היוונית אולימפיאקוס, בוועידת ה"תחזיות" השנתית של "כלכליסט".

 

"למרות החשיבות השימוש בביג דאטה, אני עדיין מאמין במנהיגות. זה תלוי כמובן באיזה סוג של קבוצה יש לך. ותלוי כמובן מי הכדורסלן. אתמול היה לי שחקן שלקח שבע זריקות מקו השלוש וקלע שתיים. אתמול הוא קלע פחות. זה שחקן שקולע משלוש באופן בינוני וזה אומר שהוא לא צריך לקחת יותר מדי סיכון. לאורך זמן, סטטיסטית, השחקן לא צריך לקחת את הסיכון. יש שחקנים שמצידי יכולים יום אחד לקחת סיכון ויום אחד לא. הבן שלי הוא שחקן כזה. צריך לדעת מי זורק לסל ובאילו אחוזים לאורך זמן, ולעודד את זה כדי לבנות סגנון משחק מצליח", אמר בלאט.

 


 

לדבריו, "בכל הנוגע לטאלנטים וכוכבים - אתה מנסה להגיד להם מה לעשות ולא תמיד מצליח. לא תמיד יש שותפים, אך מטרתו של המועדון, של המערכת, היא מעל זה. וזה אומר שאם מישהו צריך לזוז אז מקבלים החלטה שמבוססת על מי יותר חשוב, מי יותר מהותי. וכן, יש כוכבים – אך כמנהיג עליך להבין איך להתנהל כדי שקבוצה תעבוד, גם אם זה הולך נגד העקרונות שלך, ואם אתה מאבד יכולת להנהיג, אז משהו צריך לקרות. אני באן-בי-איי הרגשתי שהגענו למקום ראשון עד שהוחלט לעשות שינוי וזה לא שלא הצלחתי בעבודה, כמו שלא הצלחתי לשמור על העבודה".

 

בלאט מוסיף ש"יש ימים שלפתע מישהו לא משחק. אנשים לא מבינים למה, כי השחקנים הם רק בני אדם. אולי קרה לשחקן משהו בבית עם הילד. לפעמים שחקן חולה. שחקן יכול להיות מדוכא ממשהו שקרה. או שמאמן מחליט לא לשתף אותו יותר מדי, ואלה דברים שאנשים לא תמיד מבינים. הם שואלים תמיד שאלות כי הם לא יודעים את זה ולא רואים את זה, לפעמים מישהו מקבל מספר קצוב של דקות כי הוא בתקופה לא טובה, הביטחון שלו ירוד. ואז עוזרים לשחקן בשקט. היה לי פעם שחקן מקצועי שלימד אותי שלושה הבדלים מהותיים. כמאמן אתה ישן פחות. אתה דואג יותר ולפתע כולם יודעים יותר טוב ממך".

 

 

ועידת התחזיות 2019 דיויד בלאט ועידת התחזיות 2019 דיויד בלאט צילום: עמית שעל

 

"קודם כל לדרוש מאנשים לעשות מה שהם לא מסוגלים לעשות זו מנהיגות גרועה. אבל לפעמים זה בגלל שאתה לא הצלחת ללמד אותם. לצפות ממישהו לתוצאה לא מוצדקת זה מנהיגות גרועה. תוצאות מבחינתי אינן באות לפני דרך, עבודה, עקרונות. ומעבר לכך, יש לאפשר לשחקנים שלך לעשות את המקסימום של המקסימום – כך אנשים ממצים פוטנציאל", אמר בלאט.

 

"היום יש בעיית מנהיגות. ברמה הגלובאלית. איבדנו את דרכנו. לא אכפת לנו אחד מהשני, כבני אדם. גדלתי בארצות הברית, וכיום בארצות הברית לא אכפת מאף אחד, זו לא הדרך להנהיג את העולם. אי אפשר לצפות לדברים מאנשים בלי להעניק להם כלים להצלחה. בהיבט אחר- אנשים מחכים ומצפים שיתנו להם דברים. הפכנו למדינה זבת חלב וכסף. אני מחפש את ישראל ההיא של פעם", סיכם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x