שר הכלכלה: "היעד שלנו הוא להיות בין 15 הכלכלות המובילות בעולם"

אלי כהן בוועידת התחזיות של כלכליסט: "מבחינת הוצאה למו"פ ישראל היא מקום ראשון בעולם: 4.3% מהתמ"ג. אנחנו גם מקום ראשון בעולם בהשקעות הון סיכון. בשנתיים האחרונות עוד 70 חברות בינ"ל הגיעו לכאן, 600 חברות נפתחו כאן. אנחנו שווים כמעט לכל מה שקורה באירופה"

אמיתי גזית 14:4231.12.18

 

 

"כולם מדברים על שלום אף אחד לא מדבר על כלכלה. השלום לא יפרוץ בכנסת ה-21, אולי ייחתמו הסכמים כאלה ואחרים, אבל שלום כנראה לא יגיע. אבל מה שכן נצטרך לעשות זה להמשיך ולחזק את מדינת ישראל מבחנה כלכלית". כך אמר היום אלי כהן שר הכלכלה והתעשייה בועידת תחזיות 2019 של כלכליסט.

 

כהן הסביר כי "בשנים האחרונות החשיבות של הנפט ירדה, ולעומת זאת חשיבות הטכנולוגיה עלתה. המעבר מכלכלה שנשענת על נפט, לכלכלה שנשענת על טכנולוגיה הוא זה שמציב לנו הזמנות להפוך לכלכלה חזקה. כלכלה חזקה מתורגמת לביטחון וצבא טובים יותר, וליחסים בינלאומיים. זו הסיבה שמנהיגים מגיעים לכאן, הם מחפשים טכנולוגיה וחדשנות".

 

לדברי כהן, "המדינה החזקה בעולם היא ארה"ב, היא החזקה בעולם בזכות העובדה שהיא הכלכלה הגדולה בעולם. יש מדינות גדולות ממנה בשטח או בכמות התושבים, אבל היא החזקה ביותר מכיוון שהיא הכלכלה הגדולה ביותר".

 

שר הכלכה אלי כהן שר הכלכה אלי כהן צילום: יאיר שגיא

 

על פי כהן הפרמטר שבודק בצורה הטובה ביותר את הכלכלה ואת איכות החיים, זה התמ"ג לנפש. לדבריו בהיבט זה "אנחנו כל הזמן מצמצמים פערים ומתקדמים בדירוג העולמי. ב-2008 היינו 78% מהממוצע של מדינות ה-OECD, ב-2018 התמ"ג שלנו כבר היה 88% מהממוצע. בדירוג העולמי התקדמנו, מ-26, ל-21, והשנה נהיה ככל הנראה במקום 20 או מעבר לכך. היעד שלנו הוא להיות במקום ה-15 של הכלכלות בעולם.

 

"כל זאת כאשר 40% מכח האדם במשק לא לוקח חלק בשוק מהעבודה, הכוונה היא לחרדים וערבים, אם הם היו מרוויחים כמו הפוטנציאל שיש להם הדירוג שלנו היה גבוה יותר כדי להתקדם בדירוג העולמי אנחנו צריכים לעמוד ב-3 פרמטרים. הגדלת מספר המועסקים בהייטק, משום שזהו מנוע הצמיחה של המשק. שילוב ערבים וחרדים במעגל העבודה, אשר ישפר את ממוצע ההכנסות. והגורם השלישי שיאפשר לנו להתקדם בדירוג התמ"ג העולמי הוא גידול בהכנסות מגז. אם נעמוד ב-3 הדברים נתקדם לכיוון העשירייה הראשונה בעולם.

 

"מבחינת הוצאה למו"פ ישראל היא מקום ראשון בעולם: 4.3% מהתמ"ג. אנחנו גם מקום ראשון בעולם בהשקעות הון סיכון, פירוש הדבר שבחור צעיר שסיים שירות ב-8200 יכול לעבוד כאן ולא צריך לנסוע לסן פרנסיסקו. רק בשנתיים האחרונות עוד 70 חברות בינ"ל הגיעו לכאן, 600 חברות נפתחו כאן. אנחנו שווים כמעט לכל מה שקורה באירופה.

 

הנתון הבא מדהים: בישראל כמות העובדים במחקר ופיתוח ל-1,000 איש היא 3%. כלומר על כל 1,000 עובדים, 30 מהם עוסקים במחקר ופיתוח. זה אחד ממנועי הצמיחה כי העולם הולך לכיוןן חדשנות וטכנולוגיה. מדינת ישראל הפכה להיות החממה הטכנולוגית של העולם. הנתון הזה הוא הבסיס לחוסן של ישראל לעשורים הבאים. יצוא הסחורות של מדינת ישראל גדל ב-2018 ב-8%, הגענו לכמעט 110 מיליארד דולר. ב-2017 היצוא חצה את ה-100 מיליארד, לראשונה בהיסטוריה. המשמעות העיקרית היא שמי שרוצה למצוא מקום עבודה יכול למצוא, לכן יש שפל באבטלה. אחד הדברים החשובים לי זה שכל אחד יוכל לצאת ולמצוא עבודה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x