ועידת התחזיות

שאול מרידור: "ייתכן שנגדיל מסים או נקטין הוצאות, כי אנחנו לא מדפיסים כסף"

מרידור, הממונה על אגף התקציבים באוצר, אמר בוועידת התיחזיות של "כלכליסט", כי "המשק במצב טוב, אבל קצת פחות טוב ממה שחשבנו". בהתייחסו לבחירות הקרבות אמר כי "התפקיד שלנו יהיה להראות מה לעשות כדי לשמור על הכלכלה ולהכין תוכניות קדימה לממשלה הבאה"

עדי ברק 13:0031.12.18

 

"אנחנו במקום קצת פחות טוב ממה שחשבנו מבחינת הגירעון. גם ברבעון השלישי לא נרשמה צמיחה מאוד גבוה". כך אמר היום (ב') הממונה על אגף התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, בועידת התחזיות של "כלכליסט". "חשוב לומר - המשק במצב טוב, אבל קצת פחות טוב ממה שחשבנו. אגף הכלכלן הראשי שאחראי על תחזיות עובד במלוא המרץ בשעות אלה והעבודה תסתיים בתוך יום-יומיים. המספרים ישקפו זאת".

 

בהתייחסו לבחירות אמר מרידור: "התפקיד שלנו יהיה להראות מה לעשות כדי לשמור על הכלכלה ולהכין תוכניות קדימה לממשלה שתקום בהמשך השנה. מוקדם לומר מה בדיוק נעשה, אבל היכולת שלנו לתת הרבה מאוד כסף להרבה מאוד נושאים ושכבות באוכלוסייה עוברת דרך היכולת שלנו להתנהל בתוך מסגרת נקובה". עוד הוסיף, "על זה אנחנו נשמור מכל משמר. ייתכן שנגדיל מסים או נקטין הוצאות, כי אנחנו כמובן לא מדפיסים כסף". מרידור סרב להתייחס לשאלת "כלכליסט" בנוגע לאילו

מסים צריך להעלות.

 

 

 שאול מרידור, הממונה על התקציבים באוצר, בוועידה שאול מרידור, הממונה על התקציבים באוצר, בוועידה צילום: עמית שעל

 

 

"אין לנו כוונה להתערב בתהליך הפוליטי, אנחנו נעשה את העבודה שלנו תחת המגבלות שקיימות ברמה הפוליטית", הסביר. "הכנסת חדלה מלתפקד בימים האלה וכל מה שיהיה רלוונטי יוצג לממשלה הבאה, לכשתקום, לא לפני".

 

על אף ההליכה לבחירות, מרידור סבור כי נכון היה לאשר את תקציב 2019 מראש. "סביר להניח שבזמן אמת תקציב 2019 לא היה עובר במרץ, לא היינו יודעים איך 2018 תסתיים מבחינה פוליטית", אמר מרידור. "אבל זה שיש תקציב מאושר ל-2019, והמגזר העסקי יודע מה הממשלה הולכת לעשות - מאפשר לו לפעול באפן מחושב. נכון היה להוציא את התקציב של 2019 מראש".

 

"אנחנו הולכים לבחירות כי הכנסת קבעה, מרגע זה אנחנו עובדים בצורה מאוד ברורה, אבל אגף תקציבים לא קשור לפסטיבל הזה", הדגיש מרידור שלא מגדיר את הבחירות הקרובות כהקלה. "אני קם כל בוקר ליום חדש. תחושת הקלה תהיה לי בעוד שלוש שנים, כשאעזוב את התפקיד. אנחנו נעשה את שלנו והמדינאים יעשו את שלהם". הוא הוסיף כי "ממשלה חדשה זה תמיד מרענן, זה נותן לנו מרחב. אני מקווה שנוכל להציג רפורמות נוספות".

 

בנוגע ליוקר המחייה אמר מרידור: "בסך הכל מדינת ישראל מתמודדת טוב בשנים האחרונות עם יוקר המחייה. לא טוב מאוד, אבל טוב. כשמסתכלים על כיסי האזרחים – השכר הממוצע עלה ב-17%. הפיתרון הוא הבאת תחרות – כך שהאזרחים ייהנו מיותר מוצרים ואז מירידת מחירים"

 

"מאז המחאה החברתית של 2011 - וכל הנתונים המקצועיים מראים את זה –אנחנו נוקטים הרבה מאוד צעדים לכיוון אחד. מצבנו השתפר, בהשוואה למצבנו בעבר וגם ביחס למדינות ה-OECD".

 

על שאלת "כלכליסט" בנוdע למינוי זליכה לטיפול ביוקר המחייה הגיב מרידור: "לשר האוצר מותר למנות את מי שהוא רוצה לאיזה תפקיד שהוא רוצה. העבודה שלנו היא לטפל בדברים האלה וזאת נמשיך לעשות עם ועדה ציבורית או בלעדיה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x