משה ברקת: "נדאג למנות למגדל יו"ר עצמאי שישים גבולות לבעל השליטה"

הממונה הטרי על רשות שוק ההון חשף לראשונה בוועידת התחזיות של כלכליסט את התוכניות שלו ברשות; ברקת אמר כי "אתם יכולים להיות סמוכים ובטוחים שנבטיח משטר תאגידי תקין במגדל"

רחלי בינדמן 13:0931.12.18

 

 

"אתמול, פחות או יותר בשעות האלה, התקיימה במרחק 63 ק"מ מכאן מה שאחד העיתונים כינה 'ההצגה הטובה בעיר' - הופעתו של מנכ"ל מגדל בפני ועדת החקירה הפרלמנטרית (הוועדה לחקר האשראי לטייקונים)", כך פתח יו"ר רשות שוק ההון ד"ר משה ברקת את נאומו בוועידת התחזיות של כלכליסט היום (ב'). בשבוע שעבר התפטר יו"ר מגדל עודד שריג תוך השמעת השגות קשות על אופן ניהול החברה, ואתמול הופיע המנכ"ל דורון ספיר בפני ועדת הטייקונים. 

 

"יו"ר הוועדה (ח"כ איתן כבל) פנה אלינו דרך המצלמות ואמר שהוא מקווה שאנחנו צופים בו. אבל האמת שלא, לא צפינו. ישבנו ביחד כל הנהלת הרשות ועסקנו באינטנסיביות בתוכניות העבודה לשנה הבאה. אתם מבינים, בשבילנו לא מדובר בהצגה או חגיגה. השמירה על כספי המבוטחים היא העבודה שלנו ואנחנו עושים אותה גם אם אין לנו תמונה או כותרת בעיתון.

 
"אתם יכולים להיות סמוכים ובטוחים שנבטיח משטר תאגידי תקין במגדל, וזה יתחיל במינוי יו"ר עצמאי שיודע לשים את הגבולות הנדרשים לבעל השליטה. מעבר לכך איני יכול להתייחס לנושא כיוון שעבודתנו בעיצומה".

         

משה ברקת בוועידת התחזיות משה ברקת בוועידת התחזיות צילום: עמית שעל

     

 

ברקת המשיך ופנה לוועדה בראשות כבל ואמר כי הוא חושב שקיומה של הוועדה בנושא כשלי האשראי, גם מראש וגם בדיעבד, הוא דבר חשוב ביותר. "השוק לא כל כך טוב בהפקת לקחים בנושאים שלא נוחים לו, ולכן הוועדה צריכה לא לאבד פוקוס ולהפיק לקחים, גם לגבי גופים נוספים במשחק - חברות דירוג, חברות חיתום ואחרים. הופעתי בפני הוועדה והתרשמתי לחיוב מרמת הדיון וההכנה של מרבית חברי הכנסת".

 

יו"ר רשות שוק ההון אמר כי הוא יודע שהשוק לא מפיק לקחים בעקבות "תופעות בעייתיות שאני רואה בשוק. כך למשל הפסקתי את התופעה הזו של הסוואפים בשוק ההון, לפחות בגופים המפוקחים על ידי רשות שוק ההון. בחוגים סגורים נתתי לתופעה הזו כל מיני שמות לועזיים, אבל אורי טל טנא במאמר בכלכליסט נתן לזה את השם הנכון - ישראבלוף, כי אף אחד אחר בעולם לא היה מאשר דבר כזה. הפסקתי את זה וצריך להפסיק את זה בכל שוק ההון כי הדבר הזה הוא מעוות ומסוכן.

 

"רשות ניירות ערך הפכה את תעודות הסל לקרנות סל. זו יוזמה שנולדה כשמחלקת תאגידים בראשותי הייתה אחראית על התחום ולקח זמן לעסק הזה להבשיל עד ערב כניסתי לתפקיד. היה איום גדול של מיליארדים על המסחר בתחום, שהתעורר עקב סוגיות שהעלתה רשות שוק ההון. הדבר הראשון שעשיתי כממונה היה לפתור את העניין הזה והמסחר הוסדר בזכות ההבנה שגילתה הרשות".

 

ברקת התייחס למכתב מאיים שקיבלה הרשות מעו"ד המייצג את איגוד בתי ההשקעות, לגבי עמדת רשות שוק ההון הקשורה לעסקאות עם צדדים קשורים. "אני רוצה לומר לאיגוד בתי ההשקעות ולכל אחד אחר, מי שמאיים עלינו בצעדים משפטיים בנושאים כאלו יפגוש אותנו בבית משפט, ואנחנו נזכה. לא ירתיעו אותנו משמירת האינטרסים של הציבור בעסקאות עם צדדים קשורים.ההשפעה שלנו בשוק ההון תיראה ותישמע בשנים הקרובות, גם לגבי נושאים כמו חיתום והצבעות מוסדיים" ברקת סיים ואמר כי "את ההשפעה שלנו נפעיל גם במישורים נוספים לטובת הציבור"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x