יאיר לפיד: "בתוך המרכז יש מקום לחיבורים"

יו"ר מפלגת יש עתיד אמר בוועידת התחזיות של כלכליסט כי "המרכז לא יתאחד עם השמאל ולא עם הימין, מפני שהמרכז הוא שמוביל את הדרך הנכונה" אך סייג כי אולי יהיו חיבורים בין המרכז לעצמו. הוא הבטיח שבקדנציה הבאה יפעל למכירת מטוס ראש הממשלה, שהוא "שערורייה לאומית"

עדי ברק 11:1531.12.18

" אחד הדברים שמפריעים לי בממשלה הנוכחית זה הדה-לגטימיציה שעושים לשמאל הישראלי", כך אמר הבוקר (ב') יו"ר מפלגת יש עתיד יאיר לפיד בראיון לצבי זרחיה בוועידת התחזיות של "כלכליסט". "אני לא בשמאל, לכן אני יכול להגיד את זה. להגיד שהשמאל עוכר ישראל זו דרך רעה ומסוכנת".

בהתייחס להודעת שר החינוך נפתלי בנט על הקמת מפלגתו החדשה אמר שר האוצר בממשלה הקודמת: "הסתמסתי עם בנט, כתבתי לו 'שיהיה לך בהצלחה, אבל אל תגזים עם זה'".

 

"אני לא פרשן של הימין החדש או של הימין הישן, אבל גם במקרה הזה – אנשים שחושבים אחרת ממני הם לא בהכרח אוייבי. הם מובילים את מדינת ישראל לדרך לא נכונה. אני מסכים שהתקפה על שלטון החוק היא מסוכנת", אמר לפיד.

       

יאיר לפיד בוועידת התחזיות של כלכליסט יאיר לפיד בוועידת התחזיות של כלכליסט צילום: עמית שעל

     

 

בהתייחס לשיתוף פעולה אפשרי עם בנט לאחר הבחירות אמר: "אלה דברים היפותטיים ואני לא עוסק בפרשנות. אני לא פרשן, אני מועמד לראשות הממשלה".

 

"מוכרחים להבין, אין דבר כזה גוש מרכז-שמאל. יש במדינת ישראל ימין, יש שמאל, ויש מרכז. המרכז הוא רוב אזרחי מדינת ישראל – ציונים שרוצים שלטון חוק וביטחון, ופתרונות אמיתיים לבעיות אמיתיות", הסביר לפיד.

   

   

לפיד הוסיף כי "המרכז לא יתאחד עם השמאל ולא עם הימין, מפני שהמרכז הוא שמוביל את הדרך הנכונה". עם זאת, לפיד לא שלל על הסף מיזוגים אחרים. "אפשר לשער שאולי עוד יהיו חיבורים בין המרכז לבין עצמו, אבל לא מעבר".

 

בנוגע למועד חבירות פוליטיות אפשריות אמר לפיד: "החיבורים יכולים להיות גם לפני הבחירות, אבל אני לא רוצה לומר כרגע איזה חיבורים בדיוק. אלה שיחות שמתקיימות בחדרי חדרים".

 

"אני אוביל את יש עתיד בבחירות האלה, ואני המועמד לראשות הממשלה. המפלגה הוקמה לפני שבע שנים וכרגע זו המפלגה היחידה שיודעת לתת בשטח פייט לליכוד. ביום הבחירות, בדרך לבחירות, אנחנו נוביל".

לפיד לא נשמע מוטרד מהסקרים שאינם מנבאים את הניצחון שלו על הליכוד. "הסקרים עולים ויורדים, והם ימשיכו לעשות זאת עד הבחירות. לכן, מוקדם מכדי לדעת. גם ב-2013 וגם ב-2015 הסקרים החמיצו אותנו. מה שאנחנו מרגישים היום בשטח הוא הרבה יותר חזק ממה שהיה ב-2013. גם אז הסקרים והפרשנים פספסו אותנו, והפכנו למפלגה השנייה בגודלה. אבל אנחנו ממשיכים לעשות את העבודה שלנו, ונגיע להיות המפלגה הראשונה בגודלה", אמר.

 

לדבריו, "המרכז הישראלי כיום מפוצל לכמה מפלגות ולכן המספרים מתפצלים לכמה מפלגות. אבל זה לא משנה, כי הדברים יתכנסו בסופו של דבר, אנשים יצביעו למי שמאמין שייכול לנצח. ואנחנו יכולים לנצח".

 

בהתייחס לקדנציה הקודמת שלו אמר לפיד: "מע"מ אפס לא היה ספינת הדגל שלי. מע"מ אפס היה הנחה שרצינו לתת על רכישת הדירה הראשונה, מפני שמדינת ישראל יצרה משבר דיור. רצינו לתת הנחה של רבע מיליון שקל והמע"מ היה הדרך הקלה ביותר, לפי השמאי המממשלתי".

עם זאת הודה לפיד: "הטעות שלנו הייתה השם של הפרויקט. מע"מ אפס, שהוא שם נוראי. אם היה שם אחר והיינו מסבירים את זה כמו שצריך, לאף אחד לא הייתה בעיה עם התוכנית הזו".

 

בסיכום דבריו אמר לפיד כי הוא אינו מתחרט על כהונתו כשר אוצר. "לא באתי לפוליטיקה כדי לברוח מאחריות כשקשה. כשנכנסתי לתפקיד הגירעון עמד על 4.5% והתחזית התקרבה ל-5%. האבטלה חצתה את ה-6%. אז נקטתי צעדים, אפילו כשכולם אמרו לי שנאבד מנדטים, אבל אנחנו באנו לעשות".

 

"בקדנציה הבאה אפעל למכירת מטוס ראש הממשלה, זו שערורייה לאומית", אמר לפיד. "וזה לא הביטוי היחיד לחוסר הבושה של הממשלה הזאת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x