ועידת כלכליסט

אוריאל דסקל: "בני אדם מנצחים משחקים, הדאטה היא רק כלי עזר לאנושיות"

במסגרת הרצאה שעסקה בשינוי שעבר הכדורגל בעידן הדיגיטלי, והועברה בכנס תשתיות תקשורת 2030 של "כלכליסט", הסביר דסקל כיצד טכנולוגיה של חיישנים לבישים מאפשרת איסוף של יותר מ-10 ג'יגה בייט של מידע, שהם כ-120 מיליון נתונים, במשחק כדורגל אחד - ומה אפשר לעשות באמצעות המידע הנאסף

נעמי צורף 15:0926.12.18

"היום אפשר לאסוף כמות עצומה של נתונים, להכניס הכל לתוכנות של בינה מלאכותית ולאפשר לתוכנה לאמן את השחקנים. אנחנו נראה את זה קורה בעשור הקרוב", אמר היום (ד') אוריאל דסקל, עורך מדור עסקי ספורט ב"כלכליסט", במסגרת הרצאה שעסקה בשינוי שעבר הכדורגל בעידן הדיגיטלי וניתנה בכנס תשתיות תקשורת 2030 של "כלכליסט".

 

"ועדיין, דווקא מאיסוף הנתונים שמאפשרת לנו הטכנולוגיה אנחנו לומדים שבסוף מה שמנצח משחקים זה בני אדם והיצירתיות שלהם. בסופו של דבר הדאטה היא רק כלי עזר לאנושיות", הוסיף דסקל.

 

 

 

 

 

דסקל הסביר כיצד במועדוני הכדורגל הגדולים צופים כיום בכדורגל במבט עילי, שמאפשר לראות רק נקודות על המסך, מבלי לדעת מה צבעו או מוצאו של השחקן, ואך ורק לנתח את כישורי המשחק שלו. "בדרך של צפייה בנקודות על המסך רואים מה השחקן עושה ואיך, ולא את המאפיינים החיצוניים שלו".

 

 


 

 

"הדרך לשפוט את טיבו של שחקן היא על ידי חישוב של כמה שטח הוא מייצר על ידי כדרור או מסירה. שטח זה הנכס החשוב ביותר לקבוצת כדורגל, שחקן שמייצר ומנצל שטח הוא שחקן טוב, שחקן הגנה שסוגר שטח הוא שחקן טוב", הסביר דסקל. "צפייה בכדורגל באופן הזה מאפשרת לנו ניתוח הרבה יותר מעמיק, שמוביל למסקנות עשירות יותר ממסי יותר טוב מרונלדו או ההפך".

 

דסקל הסביר שהטכנולוגיה שמאפשרת את איסוף הנתונים היא טכנולוגיה של חיישנים לבישים המוטמעים בגופיה או בנעלי השחקנים. במשחק כדורגל אחד ניתן לאסוף יותר מ-10 ג'יגה בייט של מידע, שהם כ-120 מיליון נתונים. בעונה שלמה ניתן לאסוף יותר מ100 מיליארד נתונים.

 

על פי הנתונים שנאספים אפשר למפות היום את הכדורגל המודרני ולומר ש-80% מסך כל פעולות השחקנים על המגרש הן מסירות, 80% מהשערים נוצרים מספרינט של המבשל או של הכובש ו-50%-40% אחוז מהשערים הם רנדומלים. דסקל הסביר כי מאז שנת 2007, אז החלו לאסוף ולנתח את הנתונים, ניתן לראות שמשחקי הכדורגל הפכו לחזקים ומהירים יותר. כך למשל, מאז 2007 נרשמה עלייה של 50% במספר הפעולות במשחק, ושל 80% במספר הספרינטים במשחק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x