ועידת הביג דאטה

שלומית וייס ממלאנוקס: "הטיפול בדאטה משמעותי ברוב התחומים המתפתחים"

וייס, סגנית נשיא בכירה בחברה, אמרה בוועידת ביג דאטה של "כלכליסט", כי "היום יש מרכזי דאטה עם מנגנונים שיודעים לעשות עיבוד והסקת מסקנות ואפשר להעביר אותה בצורה יותר טובה קדימה. אנחנו במלאנוקס מטפלים בכל שרשרת הטיפול בדאטה"

דותן לוי 13:3211.12.18

"הטיפול בדאטה משמעותי ברוב התחומים המתפתחים", כך אמרה שלומית וייס, סגנית נשיא בכירה במלאנוקס, בוועידת ביג דאטה של "כלכליסט".

 

"כשהייתי בת 7 אני והמשפחה שלי עלינו לארץ מרומניה בתקופה שלא היו שם הרבה מכוניות, הכל נראה מאד צפוף ואחת הבעיות המאתגרות הייתה למצוא חניה", סיפרה וייס. "אמרתי להורים שלי שלא הבנתי למה אי אפשר לקפל את המכונית בחניה, מאז עברו הרבה שנים והיום אחד הדברים שאנחנו יכולים לראות בתחום של המכוניות זה שהמכוניות עפות אבל עדיין יש בעיה של חניה. כדי שהמכונית תעוף ותדע גם לנסוע ולנווט לבד זה דורש הרבה מאד נתונים על הסביבה וגם את היכולת לעבד את זה, כדי שתוכל להמריא ולנחות צריך הרבה מאד חיישנים ומתקבל הרבה מאד דאטה שצריך לעבד כדי שניתן יהיה לעשות בו שימוש. צריך להיות מסוגלים להעביר דאטה ממקום למקום, לנתח אותה ולהסיק מסקנות למשל לגבי אזור הנחיתה".

שלומית וייס, סגנית נשיא בכירה במלנוקס שלומית וייס, סגנית נשיא בכירה במלנוקס צילום: צביקה טישלר

 

לדברי וייס, בשנים האחרונות הדאטה גדל בצורה אקספוננציאלית (התפלגות מעריכית), והכמויות של המידע שצריך לטפל בו הן עצומות, "זה אומר שצריך לטפל בו לאחסן אותו במקום בטוח, שהעברה שלו תתבצע בצורה טובה כי זו נקודה קריטית. אנחנו יכולים לראות שדאטה רחבה היא משמעותית בכל התחומים והשימוש הנכון בה יביא את הפריצה הבאה".

 

וייס נתנה כדוגמה את הנושא הכספי, למשל, זיהוי של חשבונות, והעברה של תשלומים באון ליין. "זה משהו שכולנו עושים, בשנה שעברה באחד מימי הקניות הגדולים

בשניה אחת בוצעו 250 אלף תשלומים. בתחום הרפואה מדובר למשל בזיהוי של תרופות, מחלות, בתחום של ריפוי לסרטן שהוא אישי, זיהוי הגן להתאמת הטיפול מתאפשר בזכות הדאטה. באבטחה בבתים למשל מצטבר חומר מצולם רב שצריך לעבד, יש מערכות בטיחות שמזהות את האצבע ומאפשרות להיכנס, וגם תחום פיתוחי הגז והנפט מתקדמים בזכות הדאטה והשימוש בו", אמרה.

 

וייס השוותה את התפתחות הטיפול בדאטה כיום לזה שהיה מקובל עד לאחרונה, "בשלב הראשון היה רק מעבר של דאטה, היום הוא צריך לעבור מהר, יש לזה חשיבות כי אחרת במקרים מסוימים הוא לא יהיה רלוונטי אם המעבר יהיה איטי. יש גם עלות של העברת הדאטה, כמה זה יהיה יעיל ומהיר. השלב האחרון הוא שבו זה עובר לעיבוד יותר חכם. בעבר במערכות הרגילות המעבר של הדאטה היה ברשת אבל זה יצר צוואר בקבוק. היום יש מרכזי דאטה עם מנגנונים שיודעים לעשות עיבוד והסקת מסקנות ואפשר להעביר אותה בצורה יותר טובה קדימה, אנחנו לא צריכים לחכות שיעברו כי החישובים נעשים תוך כדי העברה. אנחנו במלאנוקס מטפלים בכל שרשרת הטיפול בדאטה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x