ועידת הביג דאטה

אבי קורנבלום: "הבינה המלאכותית כבר משיגה את יכולותיו של האדם"

לפי מייסד ומנכ"ל Voyager Labs, האתגר הגדול בתחום הבינה המלאכותית הוא בשילוב של העבודה שלה עם עבודה אנושית. ניתוח המידע הנאסף רלוונטי לסוגיות שמעסיקות כבר היום את הציבור

ליאור גוטמן 10:2011.12.18

"מודיעין או ביון זה באופן עקרוני איסוף מידע, עם לקוח שרוצה להבין בכל רגע נתון מה קורה ולהגיע למסקנות הנכונות בזמן. סוגיית הזמן קריטית, ואנו חיים בעולם בו קצב האירועים הוא מטורף. המידע אומנם נגיש לכולנו, אבל בפועל אנחנו מפוצצים במידע ובעיקר מושפעים מגירויים - והמציאות היא שהאדם הממוצע מתקשה לבחון את רוחב היריעה, והסיכויים שלו לעבד את הכל נמוכים. למזלנו הבינה המלאכותית הגיעה לרמה שבה היא משיגה את יכולותיו של האדם המודרני, והאתגר הגדול הוא בשילוב של העבודה שלה עם עבודה אנושית". כך אמר הבוקר (ג') אבי קורנבלום, מייסד ומנכ"ל Voyager Labs, בכנס MIND THE DATA של כלכליסט שנערך בתל אביב.

 

 

אבי קורנבלום, מייסד ומנכ"ל Voyager Labs אבי קורנבלום, מייסד ומנכ"ל Voyager Labs צילום: צביקה טישלר

 

 

קורנבלום הדגים בעזרת מספר ניתוחים את הרלוונטיות של ניתוח המידע לסוגיות שמעסיקות כבר היום את הציבור. "הנה למשל, פוסט שעלה בהקשר של המהומות בצרפת. תראו כמה תובנות מייצרת הבינה המלאכותית: מניתוח הטקסט אפשר להגיד שמקורו של המידע הוא ממקורב לארגוני 'החולצות הצהובות', ועוד אפשר לומר שהכותב מתחבר לרעיון המחאה האלימה. אפשר לפתח את זה למימדים השונים של הפוסט, החל מהאידיאולוגיה מאחוריו ועד לאמוציות בכתיבה", אמר.

 

 

 

הדוגמה השנייה שהציג קורנבלום עסקה באיראן: "הנה פוסט שפורסם על ידי אדם בטהרן, ותראו כמה תובנות יש שם שאינן כתובות - כולן הקשה והבנה בין הקשרים. אחרי ניתוח אפשר להגיד שכותב הפוסט אולי ניסה לדבר על הסנקציות וכמה הן פוגעות באיראן, אבל הכותב לא שם לב - והבינה המלאכותית כן זיהתה - שמקור הכתוב באדמיניסטרציה האיראנית. מודאגים שם מהעוני - אחד הגורמים העיקריים ליצירת מהפכות. אבל מי שחיבר את זה לא חשב שיעלו עליו".

 

בנוגע לסוגיית הגרעין האיראני טוען קורנבלום שאפשר לאסוף מידע ולנתחו בהקשר הרלוונטי, וכך להגיע לתובנות של בינה מלאכותית - שישקפו מציאות אחרת. "שימו לב מה קורה לתמונה לאורך זמן: הבינה המלאכותית והמערכות מחפשות את המידע ביחס למה שהמחפש מעוניין למצוא, במספר זירות מודיעיוניות. אפשר לראות שירושלים ונתניהו מסומנים כמוקד בתפיסת האלגוריתמים בנושא הזה. אם מרחיבים את הירידה להיבט הפולטי, רואים קטגוריות שונות - למשל, קטגוריה כלכלית שתחבר בין סיטיגרופ לאיראן, וכך, כמובן, אפשר לצלול לכל תחום ותחום. רואים את החיבור שהאלגוריתמים עושים בין פעילות החוטים בתימן לבין חיזבאללה, מה שעשוי להסביר למה סעודיה הופכת לחברה של ישראל".

 

לסיכום הרצאתו, נגע קורנבלום בתחום הפדופיליה ברשת. "רואים שידור אונליין דרך בחינת סוגיות של פגיעה בילדים או חשיפה של ידוענים. אלו תובנות של בינה מלאכותית, שקוטלגו כנושאים שאפשר לטפל בהם - כאשר היום כבר אפשר לייצר הקשרים. זו טכנולוגיה שפרצה את הגבולות בין אנשי המשטרה, הביון וביטחון המולדת. ניתן להגיע לעובדים הסוציאלים, כי אפשר לייצר מכפיל כוח עצום ואפקטיביות רבה בטווחי זמן קצרים. מדובר באיש מודיעין מסוג חדש, ביוני, בעל יכולות חדשות", סיכם.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x