"אחת ממערכות הבחירות הכי מכפישות שהיו אי פעם במדינת ישראל"

אוהד זיידנברג, חוקר בכיר בחברת מודיעין הסייבר קלירסקיי, דיבר בכנס המובייל והדיגיטל של כלכליסט; "מועמדים שולחים הודעות SMS מכפישות – ממש פייק ניוז; מידע כוזב"

אור הירשאוגה 18:0529.10.18

 


 

מערכת הבחירות המוניציפליות הנוכחית היא "אחת ממערכות הבחירות הכי מכפישות שהיו אי פעם במדינת ישראל", כך אמר היום (ב') אוהד זיידנברג, חוקר בכיר בחברת מודיעין הסייבר ClearSky. "מועמדים שולחים הודעות SMS מכפישות – ממש פייק ניוז; מידע כוזב", אמר זיידנברג מעל בימת כנס המובייל והדיגיטל של כלכליסט שנערך בשיתוף עם בנק הפועלים.

 

קלירסקיי עוסקת באיסוף מודיעין בעיקר על איראן, ובעבר פרסמה דו"חות על קמפיינים בתחום הסייבר שבוצעו ככל הנראה מטעם גורמי ממשל במדינה.

 

אוהד זיידנברג אוהד זיידנברג צילום: עמית שעל

 

 

"אנחנו מדברים על עידן חדש לגמרי שבו מדינות, מעצמות ושחקנים מכל התחומים של הסייבר מנצלים את המימד הווירטואלי בניסיון לעשות עלינו מניפולציות", ציין זיידברג שהציג בדבריו את איומי הסייבר במערכות בחירות מארה"ב ועד ישראל, כשבמוקד מערכת אמצע הקדנציה בבחירות לקונגרס בארה"ב שיערכו בנובמבר ומערכת הבחירות המוניציפלית בישראל.

 

זיידנברג מחלק את הפעילים בתחום לשחקני פנים – מפלגות ואנשים מתוך המדינה שמנסים להשפיע על מערכת הבחירות, ולשחקני חוץ. מערכת הבחירות באיראן ב-2009, בה ביססה המפלגה השלטת את מעמדה, מהווה דוגמה לפעילות של שחקני פנים בזיוף בחירות. בקטגוריה האחרונה מונה זיידנברג את רוסיה, סין ואיראן כשחקניות המרכזיות.

 

 

 

לרוסיה, לדברי זיידנברג, יש גם את הידע הדרוש כדי להשפיע על מערכת הבחירות בארה"ב, והיא אף הוכיחה כי היא יכולה לעשות זאת בעבר, וגם גילויים חדשים מרחיבים את הבסיס העובדתי שמראה על מעורבותה בפועל, וזאת דרך כתבי אישום בארה"ב. העדויות למעורבות פעילה של סין במערכת הבחירות בארה"ב עד כה אינן חד-משמעיות, הוא ציין, כשגילויים דוגמת הפרסום של בלומברג על כך שסין הצליחה להשתיל שבבי ריגול במרכזי מידע חסויים בארה"ב זוכים לביקורת על חוסר מהימנות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x