ועידת כלכליסט

"טורקיה משקיעה השקעות אינטנסיביות כמעט בכל תחום כחלק מהניסיונות למצב את עצמה כמנהיגה אזורית"

פרופ' מירי שפר-מוסינזון מהחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוני' תל-אביב במסגרת כנס פסגות 360: "האינפלציה הקבועה הזו שיצאה מכלל שליטה נובעת מהמדיניות המוצהרת של ממשלת ארדואן של צמיחה אגרסיבית"

נעמי צורף 11:0315.10.18
"כדי להבין למה המשבר בטוריקה פרץ ולמה טורקיה מתמודדת איתו באופן שבו היא מתמודדת איתו עלינו להבין תהליכי עומק כלכליים, אידיאולוגיים, פוליטיים פנים לאומיים, ובינלאומיים", כך פתחה את דבריה פרופ' מירי שפר-מוסינזון מהחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל-אביב במסגרת כנס פסגות 360: כלכלה מסביב לעולם של בית ההשקעות פסגות בשיתוף "כלכליסט".

 

 

 

 

 פרופ מירי שפר מסינזון פרופ מירי שפר מסינזון צילום: עמית שעל

 

פרופ' שפר-מוסינזון דיברה על הרקע לאינפלציה הדוהרת בטורקיה במהלך שנת 2018 ואמרה כי "בטורקיה אפשר לראות מציאות של אינפלציה די קבועה במשך הרבה מאוד זמן שמדי פעם יוצאת משליטה. מאז סוף שנות ה-60 הטורקים מכירים את הנתון הזה וחיים איתו". פרופ' שפר-מוסינזון הזכיר כי בשנת 2003 החליטה הממשלה הטורקית למחוק 6 אפסים מהלירה הטורקית ויצרה את הלירה הטורקית החדשה. "התהליך האגרסיבי הזה שנעשה לפני 15 שנה הוא אירוע טראומטי, זו שריטה שחקוקה לטורקים ולכן חלק מהאופן שבו הם מתמודדים היום עם משבר האינפלציה מושפע מאותה הטראומה.

 

"האינפלציה הקבועה הזו שיצאה מכלל שליטה נובעת מהמדיניות המוצהרת של ממשלת ארדואן של צמיחה אגרסיבית. זו לא רק תפיסת עולם כלכלית אלא גם פוליטית, תרבותית וגיאו-אסטרטגית והיא נוגעת למקומה של טורקיה בעולם. ממשלתו של ארדואן ניסחה תיאוריה להשגת עומק אסטרטגי לפיה עליה להיות במערכות יחסים עם אפס בעיות עם שכנותיה, אבל ברור שהמצב היום הפוך ואנחנו רואים 100 אחוז בעיות עם כל המדינות שגובלות בטוריקה", אמרה פרופ' שפר-מוסינזון. "כחלק מהניסיונות למצב את עצמה כמנהיגה אזורית עולמית טורקיה משקיעה השקעות אינטנסיביות כמעט בכל תחום שאפשר לחשוב עליו".

 

ארדואן והלירה הטורקית ארדואן והלירה הטורקית צילום: איי אף פי, רויטרס

 

 

אחת הדוגמאות להשקעות הטורקיות שציינה פרופ' שפר-מוסינזון היא מיזם התעלה מהים השחור לים התיכון שתאפשר יותר סחר ימי לצידו של הבוספורוס דוגמא נוספת היא מיזם נמל תעופה שלישי באיסטנבול כדי להפוך אותה למקום ציבורי ועסקי מרכזי. כמו כן ניתן לראות מרכזי מסחר וקניונים רבים שצומחים ברחבי טורקיה שמעודדים צרכנים לקנות באיסנטנבול והשקעה במיזם הרכבת התת הקרקעית שתחבר בין אירופה ולאסיה ותאפשר לעבוד מצד לצד בדקות ספורות "מדובר בעניין מאוד פרקטי מבחינה תחבורתית שמאפשר מעבר מהיר לצורך קניות, לימודים, תעסוקה אבל יש כאן גם אמירה משמעותית לעניין מקומה של טוריקה בעולם", הסבירה שפר-מוסינזון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x