הוועידה הלאומית

מנהל רשות המסים: "נפרסם בקרוב מסלול ירוק מיוחד שיתמודד עם רפורמת המס של טראמפ"

לדברי ערן יעקב בוועידה הכלכלית הלאומית, המסלול יאפשר ליזמים להקים חברה בארץ, ובעתיד להעביר אותה לשליטת חברה זרה ממדינה אחרת במסלול ללא חיוב במס עבור שינוי מבנה הבעלות

חזי שטרנליכט 13:4105.09.18

"רשות המסים תפרסם בשבועות הקרובים מסלול ירוק מיוחד שיתמודד עם רפורמת המס של הנשיא טראמפ ויאפשר ליזמים להקים חברה בארץ, ובעתיד להעביר אותה לשליטת חברה זרה ממדינה אחרת במסלול ללא חיוב במס עבור שינוי מבנה הבעלות". כך השיב היום (ד') מנהל רשות המסים ערן יעקב, בוועידה הכלכלית הלאומית 2018 לשאלת כתב "כלכליסט" עמרי מילמן, כיצד מתמודדת ישראל עם רפורמת המס בארה"ב.

 

 

 

איך אתם מתמודדים עם רפורמת המיסים של הנשיא טראמפ?

"הרפורמה של טראמפ נמצאת על שולחננו. אנחנו במצב טוב בסך הכול. שיעורי המס במדינת ישרלא נוחים בכל השוואה ביחס ל-OECD, סך הכול כשאתה מסתכל על הרפורמה עצמה היא תופסת אותנו במקום לא מאוד רע מבחינת כלכלת ישראל. אנחנו רוצים לטפל בדילמת יזם. חלק מהמשקיעים באים לשים כסף במדינת ישראל, ברך כלל יש העדפת בית. מי שרוצה להשקיע מעדיף להשקיע במקומות שהוא מכיר.

 

 

 

כדי לטפל בדילמת יזם שנובעת משיקולי העדפת בית של מי שמביא את הכסף, נאפשר ליזמים ולחברות האלה ואנחנו רוצים שיבחרו, לכשיחליטו להקים חברה - אמריקאית, בריטית וכו' - לאפשר לעשות ככה שזה לא אירוע מס. שיידע מהיום הראשון - אני רוצה שיפתח את החברה כאן, וככל שתיתקל בבעיה, נטפל בהעדפת הבית של המשקיע, נודע מהיום הראשון שתוכל להקים חברה מלמעלה בכל מקום שתבחר, וזה לא ייצר בעיה מבחינת המס. כדי שתהיה כלכלה, רוצים שיהיו פה חברות שלמות. לא רוצים חברות קוסט-פלוס. ושאם ירכשו אותן גופים כמו פייסבוק, שתהיה רכישה גדולה שתאפשר לכלכלה לצמוח".

 

 

ערן יעקב בוועידה הכלכלית הלאומית ערן יעקב בוועידה הכלכלית הלאומית צילום: עמית שעל

 

 

ברשות המסים הוסיפו ואמרו ל"כלכליסט" כי בשבועות הקרובים תפרסם הרשות 'מסלול ירוק' שיעודד הקמת חברות מישראל על ידי יזמים שנמצאים בדילמה וחוששים היכן להקים את החברה. המסלול הירוק יאפשר לשנות מבנה הבעלות לחברה זרה. אנחנו אומרים ליזם 'תקים את החברה בישראל קודם כל, אחר כך יהיה לך מסלול ירוק שתוכל לשנות את חברת האחזקות שמחזיקה בה לחברה זרה - אמריקאית, או במדינה אחרת, בפטור ממס'. כך החברה תוקם בישראל, והקניין הרוחני שלה יהיה בארץ. רק חברת האחזקות תהיה אמריקאית או ממדינה אחרת".

 

השנה אין עודף גבייה ממסים. אתם מודאגים? זה שינוי מגמה?

"אני לא חושב שיש משבר. כן צריך להסתכל בשים לב למה שקורה. אני אחראי על צד ההכנסות. אנחנו מנסים להתיישר ליעד שנקבע באמצעות הכלכלן הראשי. אני מאמין שנעמוד ביעד שהותווה לנו. צריך לזכור שמיליארד פה מיליארד שם זה אומר שנעמוד ביעד. אני חושב שכן צריך לשים לב, שרואים במאקרו-כלכלי שיש שינוי. לא שינוי לרעה אבל צריך לשים לב למה שקורה. כל הזמן להבין שלא לעולם חוסן ואיך לייצר גם מנועי צמיחה. וגם מהמקום שלי, להיאבק באלה שלא משלמים את המס.

 

"הממשלה צריכה להפסיק לבנות על עודפי גבייה. מעבר לתחזיות. עודפי גבייה נוצרים בעיקר מהכלכלה. המטרה שלנו בעולם ה'אוצרי' שתהיה חזקה שתצמח ותצמיח. אם היא תהיה כזאת אז יהיו יותר הכנסות. אבל צריך לזכור שאנחנו מדינה קטנה שמושפעת מאוד מעולם גלובלי בינלאומי, מושפעת מהסחר הבינלאומי. צריך לתת דעתנו איך לייצר מנועי צמיחה כל הזמן".

 

 

מימין: כתב "כלכליסט" עמרי מילמן ומנהל רשות המסים ערן יעקב בוועידה הכלכלית הלאומית מימין: כתב "כלכליסט" עמרי מילמן ומנהל רשות המסים ערן יעקב בוועידה הכלכלית הלאומית צילום: עמית שעל

 

 

מדברים הרבה זמן על הסדרת מיסוי החברות הגלובליות שפועלות כאן - קורה כאן משהו?

"יש שיח. בעולם הכלכלה הדיגיטלית, ישראל היתה בין הגורמים המובילים. זה שיח חובק עולם. יש מדינות שבחרו למסות חלק מהמחזור שלהן. זה ניסיון להתמודד. בסוף צריך לזכור שאלה חברות עם ערך מוסף גבוה. אז בסוף אתה יורה לעצמך ברגל. צריך להגיע להכנסות האמיתיות של החברות הגלובליות, כדי להגיע למס שמדינת ישראל צריכה לקבל. אנחנו נעמוד על כך ואני מבטיח שגם נגיע לכך שישראל תקבל את המס שהיא זכאית לקבל. יש כאן הרבה תהליכים מורכבים. אנחנו בוחרים לא להתעלם מהדבר הזה ואנחנו מנהלים אותו".

 

 

 

 

יש העברות מידע ברמה הבינלאומית בין הבנקים ורשויות המס. אתם מצליחים להגיע למידע?

"אנחנו לא סוחרים במידע. אנחנו כן חושבים שיש תנופה גלובלית במאבק בהון השחור. חלק מהתפיסה שהעולם לא מוכן למקלטי מס, זה נותן ליכולת שלנו לעמוד בתהליך. יש הרבה תהליכים, כמו FACTA. בקרוב נפנה לוועדת חוקה כדי לתקן תקנות ונקבל מידע מהצ'יינג'ים. באמצעות המידע הזה נגיע למי שבוחר שלא לשלם את המס. צריך לזכור שנפעיל את כל היכולות והמידע כדי להיאבק באלה שבוחרים שלא לשלם את המס".

 

מה השינוי שתביא לראשות המסים?

"אני בא מתפיסה שתביא לאמון הציבור באמצעות כלי הדיגיטציה. ננגיש את עצמנו הרבה יותר לציבור. וזה יגביר את הנכונות לשלם. נשקיע ביכולות הטכנולוגיות שלנו על בסיס המידע שקיים אצלנו. אני מבטיח שנפעל הרבה יותר טוב כדי להגיע למי שבוחר לא לשלם מס. יש כלים מדהימים להגיע בצורה מאוד מדויקת למי שבוחר שלא לשלם מס. מצד שני אלה שבוחרים לשלם מס אמת, לאפשר לנהל תהליך בפחות בירוקרטיה כמה שניתן. בסוף יהיה טוב למשק הישראלי ולכולנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x