הוועידה הלאומית

איילת שקד: "אין לי שום כוונה להתמודד בליכוד וגם לא על ראשות הבית היהודי"

שרת המשפטים התייחסה בוועידה הכלכלית הלאומית של כלכליסט לאפשרות שתיאלץ לכהן תחת ראש ממשלה שהוגש נגדו כתב אישום: "המחוקק איפשר לראש ממשלה לנהל ממשלה גם בזמן שהוא מנהל את משפטו. כדי להדיחו לא מספיק היועץ המשפטי לממשלה צריך בג"ץ ונקווה שלא נגיע לשם"

ליאור גוטמן 11:2005.09.18

 

 

"הקו של אהרן ברק להרחבת הביקורת השיפוטית על סמך שיקולים ערטילאיים אינו נכון. זה ויכוח על ליבת הדמוקרטיה", כך אמרה שרת המשפטים איילת שקד בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" ובנק לאומי המתקיימת במרכז הירידים בת"א. בתשובתה זו לכתב כלכליסט צבי זרחיה, שקד התייחסה לביקורת עליה של נשיאת ביהמ"ש העליון לשעבר דורית ביניש.

 

השרה התייחסה לאפשרות שבג"ץ יבטל את חוק יסוד חוק הלאום. "אין לבג"ץ סמכות לבטל חוקי יסוד. כשבית המשפט מבטל חוק הוא שואב סמכות מהחוקה, מחוקי היסוד במקרה של ישראל. ברוב המדינות בעולם בתי משפט לא מתערבים בחוקות ואינני מאמינה שבית המשפט העליון שלנו יעשה זאת". 

 

שרת המשפטים איילת שקד שרת המשפטים איילת שקד צילום: עמית שעל

 

 

חזית נוספת היא פסקת ההתגברות שלא עברה בכנסת הנוכחית, אבל שקד מבטיחה להמשיך ולקדמה. "כרגע, לפני הבחירות אין רוב בקואליציה", אמרה שקד, "אבל אני ממשיכה לקדם את חוק חוק יסוד החקיקה ובמסגרתו תהיה פסקת התגברות. הוויכוח הוא על מספר חברי הכנסת שבכוחם לחוקק מחדש חוק שנפסל בבג"ץ. בכנסת הבאה נפתור את זה".

 

שקד אופטימית שלחוק הגיוס יש עדיין סיכוי לעבור ולמנוע את הקדמת הבחירות. "החוק הנוכחי לא שונה בהרבה מהחוק שהכנו בזמנו. כל מפלגות הקואליציה רוצות בו ולכן אני אופטימית שהממשלה תסיים את ימיה במועד".

 

40 המנדטים שנתניהו הציב כיעד אמור להטריד את שקד והיא אכן מודאגת, כי היא יודעת מאיפה יבואו המנדטים הנוספים האלה. "בפעם האחרונה שלליכוד היו ארבעים מנדטים הייתה ההתנתקות. חשוב שלצד הליכוד יהיה ימין אידיאולוגי חזק. ליכוד יותר מדי חזק ללא שותפות ימין חזקות מחליש את הימין", אמרה.

 

האם תכהן תחת ראש ממשלה שהוגש נגדו כתב אישום? שקד מעדיפה שלא להתחייב אבל כשומרת חוק היא אינה שוללת אפשרות זו. "המחוקק איפשר לראש ממשלה לנהל ממשלה גם בזמן שהוא מנהל את משפטו. כדי להדיחו לא מספיק היועץ המשפטי לממשלה צריך בג"ץ ונקווה שלא נגיע לשם", אמרה שקד. בכל מקרה, היא עצמה מתכוונת להמשיך במשרד המשפטים. בכפוף למספר המנדטים שנתניהו יותיר לבית היהודי. "נדרוש את תיק המשפטים. סיימתי שלוש שנים מאתגרות ויש לי הרבה דברים מעניינים להמשיך ולעשות. כרגע אני חותמת על תקנות שינוי סדר הדין האזרחי, נושא שהוא פחות צבעוני אבל חשוב ומשנה את כל סדר הדין במטרה לקצר ולייעל את ההליכים בבית המשפט ולהקל את העומס".

 

ולרפורמה ששנויה יותר במחלוקת, מינוי היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה בוועדת איתור שהשר שולט בה. רפורמה ששופטים בדימוס ובכירי המערכת מתנגדים לה. "חוק היועמ"שים עשו ממנו מהומה על לא מאומה", אמרה שקד, "בעולם שבו הכל שפיט יועץ משפטי הוא פונקציה מרכזית בכל החלטה ולשר צריך להיות השפעה על בחירתו".

 

שקד נשאלה על יחסיה עם נתניהו שמושפעים כידוע מהצינה שנושבת לכיוונה מהבית ברחוב בלפור, ובמיוחד מהגברת. "יחסי עם נתניהו קורקטיים. את רוב עבודתי אני עושה באופן עצמאי. ומשתפת עמו פעולה כשצריך. לא צריך בארבע עיניים, אבל מה שצריך נעשה".

 

האם את שוקלת מעבר לליכוד או להתמודד נגד בנט על ראשות הבית היהודי?

"אני מאושרת בבית היהודי. מאמינה בשותפות בין דתיים לחילוניים. אינני אאואסיידרית בבית היהודי. אין לי כוונה להיאבק על ראשות המפלגה. בנט עושה עבודה מצויינת".

 

שר הביטחון ליברמן אמר עליו שהוא משיחיסט ופופוליסט

"זה ממש לא נכון. מפקד הצבא בזמן מלחמה זה הקבינט ואנו מביעים את דעתנו כשצריך. התפיסה של בנט בעניין הפעלת הכוח היא מעניינת ושווה לשמוע אותה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x