ועידת התיירות

"לא יכול להיות שבתל אביב יש יותר חדרי Airbnb מחדרי מלון"

נשיא התאחדות המלונות אמיר חייק פנה לממשלה: "צמצמו לנו עלויות מיותרות, תנו לנו תנאים לתחרות הוגנת". הוא קרא לאפשר העסקת עובדים זרים ולהעניק לענף רשת ביטחון למצב מתיחות

עמרי מילמן 10:3918.07.18

 

 

"צמצמו לנו רגולציה מיותרת, קבעו רגולציה ל-Airbnb כמו בכל עיר תיירות רצינית בעולם. לא יכול להיות שבתל אביב יש יותר חדרי Airbnb מחדרי מלון (כ-9,000 חדרי מלון לעומת כ-10,000 חדרי Airbnb לפי נתוני התאחדות המלונאים-ע"מ). צמצמו לנו עלויות מיותרות – וזה נכון שישראל יקרה יותר, אבל זה לא חייב לקרות בכל הפרמטרים". כך אמר אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונות, בוועידת התיירות 2018 של כלכליסט.

 

לדבריו "אין כמעט חסמים בפני הישראלים לבחור בכל מלון בכל יעד בעולם. ואנחנו בהתאחדות המלונות אומרים לתחרות ולהחרפת התחרות: "כן, אבל..." כן. עודדו עוד תחרות. אנחנו נעמוד בה, אנחנו ננצח במקרים רבים מאד. תנו לנו תנאים לתחרות הוגנת באותה מידה שיש למתחרים שלנו מהעולם. תנו לנו עובדים זרים – לא יכול להיות שנחתם הסכם של הבאת 1,000 עובדים זרים בין משרד האוצר למשרד התיירות, אחרי 12 שנה שלא קידמו החלטה כזו, ואנחנו ביוני. עדיין לא נחתם שום הסכם עם מדינות, והממשלה לא קידמה זאת".

Airbnb Airbnb צילום: airbnb

 

ברקע התלונות מצד ענף התיירות בדרום, שנפגע בעקבות אירועי השרפות בעוטף עזה, חייק התייחס לנקודה הכואבת לענף התיירות, שהוא הענף הראשון להיפגע בתקופות של עימות צבאי, והאחרון להתאושש. הוא אמר "תנו לנו שקט מדיני ובטחוני ולחילופין תנו לנו רשת ביטחון למצב מתיחות".

 

חייק הוסיף כי "אנחנו טובים, אנחנו חזקים, יש לנו יתרון אדיר מעצם היותנו ממוקמים במדינה שיכולה וחייבת למשוך 10 מליון תיירים. תנו לנו כלים לתחרות. כולם רוצים עוד תיירים, כולם רוצים עוד הכנסות מענפי השירותים. ממשלה אחראית צריכה לקבוע יעדים, לגבות אותם בהשקעה בתשתיות, שדות תעופה, תחבורה ומלונות, ואז נוכל כולנו להמשיך ולחייך".

 

אמיר חייק בוועידת התיירות אמיר חייק בוועידת התיירות צילום: עמית שעל

 

חייק עוד אמר כי "זהו ענף תחרותי מאד שהתחרות בו הולכת ומתפתחת יותר ויותר בין אם על ידי מדיניות השמיים הפתוחים, ובין אם על ידי החלטה מושכלת של מדינות קרובות ורחוקות להשקיע יותר ויותר בענף זה ובכלל".

 

חייק פירט כי "יש בארץ כ-400 מלונות המעסיקים ישירות כ-50 אלף איש, כ-50% נשים, כ-40% בני מיעוטים, 15% חיילים משוחררים. רוב המלונות נמצאים בפריפריה. ממוצע השכר 7,800 שקל וברוב המקומות בהם יש מלונות, בפריפריות, השכר הממוצע במלונות גבוה מהשכר הממוצע בעיר. אין ענף שנותן מענה תעסוקתי מסוג זה. חשוב לזכור שמלונות אינם מעסיקים רק חדרניות ומנקים. מדובר בענף המציע מוביליות ופיתוח קריירה מרתקת. מדובר בענף בו יש אופק לקריירה בינלאומית, ענף היודע לקלוט אנשים חסרי השכלה פורמלית ולהפוך אותם למנהלים מצוינים של ארגונים גדולים".

 

"תעשיית התיירות על זרועותיה מתפתחת בעולם בצעדי ענק", אמר חייק, "וישראל הולכת גם היא בעקבות מגמה זו. לפי הנתונים של ארגון התיירות העולמי, התיירות העולמית מהווה כ-10% מהתמ"ג, 1 מכל 10 מועסקים – מועסק בתיירות ובענפים המשרתים אותה. ההכנסות מתיירות עומדות על 1.4 טריליון דולר, התיירות מהווה 7% מהיצוא העולמי וכ-30% מיצוא השירותים. זהו ענף כלכלי מוביל שיש להתייחס אליו כך בכל פרמטר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x