סגן נשיא OrCam: "המצלמה החדשה שלנו יכולה לסייע לא רק לכבדי ראייה"

אלעד צרפתי התייחס בכנס יזמות 2018 של "כלכליסט" ורשת עמל למיזם של מייסדי מובילאיי - אורקם - מצלמה שמותקנת על המשקפיים ומתקשרת עם המשתמש לקוי הראייה. לדבריו היא עשויה לסייע גם לבעלי מוגבלויות אחרות – כמו דיסלקטים, מבוגרים או אנשים שאינם יודעים לקרוא

ספי קרופסקי 12:3219.06.18

"המוצר שלנו לא מקנה עצמאות מלאה לעיוורים, אבל מאפשר להם לראות תמונה ולתרגם לשפה", כך אמר סגן נשיא חברת OrCam, אלעד צרפתי, בכנס יזמות של "כלכליסט" וקבוצת עמל. צרפתי דיבר במושב בנושא "טכנולוגיות בשירות האדם", והתייחס לסטארט-אפ אורקם של מייסדי מובילאיי, זיו אבירם ופרופ' אמנון שעשוע. 

 

זמן קצר לאחר ששעשוע ואבירם מכרו את מובילאיי לאינטל ב-15 מיליארד דולר, במרץ 2017 , הם כבר עברו לסטארט-אפ הבא, שמשתמש בטכנולוגיית ראיה ממוחשבת דומה, כדי לסייע ללקויי ראייה. הסטארט-אפ אורקם של שעשוע ואבירם שנוסד לפני 8 שנים, מייצר מצלמה שמותקנת על המשקפיים ומתקשרת עם המשתמש לקוי הראייה. "עד היום שוק המכשירים המסייעים לעיוורים וכבדי ראיה היה די קטן, לקחנו את זה צעד אחד קדימה לאחר שעד כה היו מכשירי ראייה בסיסיים".

 

סגן נשיא חברת OrCam, אלעד צרפתי סגן נשיא חברת OrCam, אלעד צרפתי צילום: אוראל כהן

 

צרפתי הוסיף, כי המכשיר שפיתחו, למעשה מחשב קטן, פועל דרך זיהוי פרצופים אבל גם דרך פעולות שונות המבצע כבד הראייה עם האצבע. "המשימה העיקרית שלנו לאפיין את הצרכים היום-יומיים של כבדי הראייה, היום עם הטכנולוגיה שיש לנו ניתן גם להכניס רכיבים ייעודיים – נגיד אם יש למשתמש אלרגיה".

 

הוא מנה פונקציות שונות הקיימות בטכנולוגיה החדשה ובהן זיהוי פרצופים והסיוע בקריאה. "יש המון מידע שנמצא מסביבנו, העניין היה לא להציף את המשתמש במידע אלא לאפשר לו לבחור מה להקריא לו".

 

הוא הוסיף כי במהלך העבודה על המיזם הם הבינו כי הוא יכול לסייע לא רק לכבדי ראייה, אלא גם לבני אדם עם מוגבלויות אחרות – דוגמת דיסלקטים, מבוגרים או אנשים שאינם יודעים לקרוא. "התחלנו מהעולם הקל של מדינות דוברות אנגלית, אחר כך עברנו לאירופה, השווקים שיותר מעניינים אותנו הם הסוציאליים, נכנסנו גם לדרום אמריקה והשנה ניכנס לשווקים האסייתיים", אמר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x