ועידת שוק ההון

"המהפכה הטכנולוגית מחייבת גם מהפכה ברגולציה"

ד"ר גיתית גור גרשגורן, הכלכלנית הראשית ברשות לניירות ערך, אמרה את הדברים בוועידת שוק ההון של "כלכליסט": "הרגולטור צריך לאזן בין חדשנות ובין סיכונים. כדי לעשות זאת הוא חייב להבין את הכלים החדשים"

תומר הדר 11:5413.06.18

"מילטון פרידמן דיבר על תפקיד האינטרנט - ה-E CASH - מטבע קריפטו שיאפשר העברת סכומים בין אנשים בלי היכרות. פרידמן היה כלכלן, לא פסיכולוג ולא סוציולוג. אנו צריכים להבין גם מה עומד מאחורי הטכנולוגיה, שתאפשר לנו למלא את צרכינו ולעשות דברים אחרת טוב יותר. אך טכנולוגיה היא אמצעי"- בדברים אלה פתחה ד"ר גיתית גור גרשגורן, הכלכלנית הראשית ברשות לניירות ערך בוועידת שוק ההון של "כלכליסט".

 

 

 

 

לדברי גרשגורן: "אנו באמת עושים דברים אחרת, אנו מיישמים עולם כלכלה שיתופית לא רק בשוק ההון. פעם נהגנו להתקשר לסדרן מוניות שהחליט מי יעשה מה. כיום יש שקיפות.השלב הבא הוא אובר ואז טוקן - מטבע קריפטו שיאפשר לשלם בלי לעבור דרך אובר. אנחנו יכולים לעשות דברים אחרת באמצעות טכנולוגיה, לדלג על גורמים שניהלו בעבר את המסחר. זה שינוי של הדרך שבה אנו חושבים על השקעות".

 

 

ד"ר גיתית גור גרשגורן בוועידת שוק ההון של "כלכליסט" ד"ר גיתית גור גרשגורן בוועידת שוק ההון של "כלכליסט" צילום: אוראל כהן

 

לדברי גרשגורן: "אך כאן נשאלת שאלה - היכן הרגולטור? רגולציה נועדה לסדר דברים. היכן היא משתלבת? קודם כל היא מצמצמת חוסר וודאות. מאז 2008 חוסר הוודאות בשווקים בעולם רק עולה. זוהי השפעה שלילית שפוגעת בתעסוקה ובתוצר. אך בעולם של חדשנות לחוסר וודאות רגולטורי יש גם יתרונות כי התעשיה היא זו שמייצרת את הסטנדרט. טכנולוגיות קמות ומתפתחות היטב ללא עלויות של רגולציה. וזה גורם לגמישות ולחדשנות. הרגולטור צריך לאזן בין חדשנות ובין סיכונים, הפגיעה הפוטנציאלית במשקיעים, החשש מפני מי שלא רוצה להשקיע עקב חוסר הוודאות. זה משפיע כמובן על התחשיב. יצירת כללים וסטנדרטים - הגדרת סיכונים, דפוסי פעולה, ממשקים, שירותים - כיצד רגולטור יעשה זאת? עליו להבין טכנולוגיה, להבין את הכלים, את דפוסי העבודה. זה דורש גישה חדשה של הסדרה, של פיקוח".

 

התפקיד האחרון, מדגישה גרשגורן, הוא פיקוח, אכיפה, והתממשקות. לדבריה: "כאן נדרשת מהפכה ברגולציה, הרכב כוח של אנשים טכנולוגיים ולא רק עורכי דין ורואי חשבון. יש ללמוד כיצד לעבוד עם חקיקה חדשה, לייצר ספרי חוקים שמכונות יכולות לקרוא. יש לשנות דפוסי עבודה, זמני תגובה – וגם להשתלב כרגולטורים במהפכה הטכנולוגית, לייצר יכולת טכנולוגית שתיושם".

 

כדוגמה התייחס גור גרשגורן לעולם ה-ICO, גיוסים באמצעות טוקנים: "מדובר בעצם במטבע קריפטו שבתמורה לו מגייסים כסף מהציבור. יש דוגמאות רבות והגיוסים רק עולים – כך גויסו מעל 9 מיליארד בשנת 2018. כך הוקמה וועדה להגברת הוודאות ולבדיקה של יצירת סטנדרטים. הוועדה קיבלה את הערות הציבור, כדי לייצר וודאות. הגדרות ברורות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x