ועידת שוק ההון

דורית סלינגר, אם היו קוראים לך דור סלינגר האם המתקפות עליך היו באותה עוצמה? "לא"

הממונה על שוק ההון והביטוח מסכמת קדנציה בוועידת שוק ההון של "כלכליסט": "הטעות היחידה שאני חושבת עליה היא שלא הספקתי", ומכריזה: "לא ארוץ לפוליטיקה. אני לא מתאימה"

רחלי בינדמן 11:3413.06.18

"יש חוק חדש בן שנה וחצי שהגדיר את תפקיד הרשות: לדאוג קודם כל לטובת החוסכים והמבוטחים ואחר כך ליציבות ופיתוח טכנולוגי. אנחנו מפקחים על מעל 1.5 טריליון שקל בגופים המוסדיים ומעל 600 סוכנויות ביטוח. יש הרבה אינטרסנטים, אבל קול הציבור לא נשמע", כך אמרה היום דורית סלינגר, המפקחת על שוק ההון והביטוח בשיחה עם סגן עורכת "כלכליסט", גולן פרידנפלד, שנערכה בוועידת שוק ההון של העיתון. סלינגר המשיכה: "ברור שכשדורכים על הגבינה של מישהו זה כואב לו. אני לא בוחנת מה עשיתי בכמות החוזרים אלא במה שנעשה ואם מילאתי את הגדרות התפקיד. מילאתי חובתי. אני מקשיבה. אם יש דברי טעם משנה ומתקנת".

 

 

 

פרידנפלד שאל את סלינגר האם היא מזהה בעיה בדרך בה בחרה. "הטעות היחידה שאני חושבת עליה היא שלא הספקתי כל מה שרציתי בקדנציה", השיבה סלינגר.

 

סלינגר שתסיים את תפקידה בחודש אוגוסט הקרוב התבקשה להשיא עצה לממונה שיגיע אחריה. על כך השיבה: "לרגולטור פיננסי באשר הוא חייבת להיות יכולת לבצע תהליכים וחוט שדרה יציב לעמוד בלחצים. יש מפת אינטרסים ומנתחים איפה אפשר לשתף פעולה ואיפה יש מתחים. צריך לתאם בים הרגולטורים והאינטרסים השונים. מי שלא מגיע מהמגזר הציבורי צריך להיות מודע להתארכות התהליכים, לבירוקרטיה. דברים זזים יותר לאט מהמגזר העסקי. וכמובן להקשיב לעובדים שלך, הם ה-DNA".

 

 

מימין: גולן פרידנפלד, סגן עורכת כלכליסט והממונה על שוק ההון והביטוח דורית סלינגר מימין: גולן פרידנפלד, סגן עורכת כלכליסט והממונה על שוק ההון והביטוח דורית סלינגר צילום: עמית שעל

 

ביחס להחלטה שלך לאסור כהונת בעלי שליטה כיושבי ראש. הגיוני שיאיר המבורגר לא יהיה מעורב בארגון שלו?

 

"אלו חברות בעלות אופי ציבורי שצריכים לעמוד בכללי ממשל תאגידי מחמירים. יש ליקוי בממשל התאגידי בחברות האלה. דירקטורים שלא פעילים, שלא מדברים, שרק היו"ר מחליט. באנו בסט שלם של הוראות לקבל תמהיל דירקטוריון יותר ראוי. בחירת דירקטורים ראויים וכשירים ובלתי תלויים. כשהם נבחרים על ידי בעל עניין אני מביעה ספק באי תלותם. הבעלים יכול להישאר בדירקטוריון וחא חייב להיות יו"ר. היום סדר היום מוכוון על ידי הבעלים שהוא גם יו"ר. יש המון בעיות במבנה הקיים. הבעלים יכול להשפיע כדירקטור. אם לא חושב שדירקטור משפיע כשלעצמו זו בעיה".

 

מה לגבי סוכני הביטוח ש"מתים" עליך. כשאת מסתכלת קדימה יש להם מקום עוד 10 שנים?

 

"יש פער בין יכולת הפרט ליכולת הגוף המוסדי שצריך לאזן על ידי מתווכים, אבל רוצים לראות עבור מי הם עובדים. הסוכן אמור לדאוג ללקוח, אבל הוא שלוח של הגוף המוסדי. מה השיקול שלו? דאגה לשורת הרווח של הגוף המוסדי? מי שרוצה מתווך שיסייע לו מקצועית - יש מקום לאיש כזה, אבל הוא צריך להיות מתוגמל על ידי הלקוח עצמו, אם כך ייבחר וירצה. או שהסוכן איש מכירות של החברה או עובד עבור הלקוח אבל אז שהלקוח ישלם לו. זה הכיוון. אין ברירה. העולם מתקדם לכיוון הזה".

 

עוד 20-30 שנה הקהל פה יצא לפנסיה. לדעתך חברות הביטוח יוכלו לעמוד בתשלומים?

 

"ברור. טיפלנו בנושא הלימות ההון של חברות הביטוח. בקרנות פנסיה ממילא אין סיכון יציבות. זה מבוסס על ערבות הדדית. האם הפנסיה תספיק? כן, אבל צריכה להיות מודעות לנושאים שחשובים. אין שליטה על תשואות בשוק ההון ותוחלת החיים. כן אפשר להשפיע על גובה החיסכון. שיעור ההפרשה לפנסיה בישראל גבוה יחסית למדינות ה-OECD. צריך לוודא שהכסף מופרש על כל ההכנסה ולא רק חלק ממנה, להוריד דמי ניהול ולא למשוך כספי פיצויים כי הפגיעה במשיכה דרמטית. נתנו כלים כדי לשלוט בנתונים. תקבלו בשנה הקרובה נתונים בסמס על כמה המעסיק הפריש לכם. מי שלא מודע אנחנו מציעים את קרנות פנסיית ברירת המחדל הזולות".

 

האם אותה עוצמת השתלחות בך היתה אם היו קוראים לך דור סלינגר?

 

לא.

 

האם את הולכת לפוליטיקה?

 

לא. אני לא מתאימה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x