שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
גג עמוד ועידה פינטק 2018

FinTech 2018

הלל רז, מייסד Bond IT: "מבחינתנו הדאטה של האג"ח היא הנפט החדש"

בפאנל בכנס הפינטק של "כלכליסט" בשיתוף בנק לאומי ו-KPMG סומך חייקין, על ניהול ההון וההשקעות בבנקאות, אמר אורי אלדובי, יו"ר הלמן אלדובי : "בארה"ב ללווים יש תעודת זהות בנקאית מלאה עם פרטים מלאים על הלווה ואילו בארץ יש תעודת זהות בנקאית שאין בה כלום"

מאיר אורבך 11:3915.05.18

איך החוסך הלווה והקהל הישראלי נהנה מתחום הפינטק לעומת המקבילים? על שאלה זו דנו בכנס הפינטק של "כלכליסט" בשיתוף בנק לאומי ו-KPMG סומך חייקין, הלל רז מייסד Bond IT, אורי אלדובי יו"ר הלמן אלדובי בית השקעות וחן אלטשולר מנהלת מחלקת החדשנות באלטשולר שחם. את הפאנל הינחה עמיר קורץ, סגן עורכת שוק ההון של "כלכליסט".

 

חן אלטשולר: "ראשית, לא כל נושא הפינטק קשור לבתי השקעות, הוא מושג הרבה יותר רחב שנוגע לתחום ביטוח התשלומים ובנקאות דיגיטלית. לגבי העולם הגלובלי ושלנו, אני יכולה לתת דוגמה ממנהלי הנכסים הגדולים שהם בלקרוק, חברת ניהול הכספים הגדולה בעולם. יש עוצמה בחו"ל שאין בארץ. בחודש שעבר הם שכרו 100 מהנדסים חדשים לתחום של השקעות, ועובדים שם כ-1,500 מפתחים שרק עובדים על הנושאים האלה. גם חברות הסטארט-אפ מפגרות בתחום ההשקעות".

 

אורי אלדובי: "ישראל נפלאה בהייטק אבל בעולם הפיננסי הרבה פחות. בארה"ב ללווים יש תעודת זהות בנקאית מלאה עם פרטים מלאים על הלווה ואילו בארץ יש תעודת זהות בנקאית שאין בה כלום. כל פקיד בנק יודע עלייך יותר, לא מאפשרים לנו לקבל מידע ולא משנה כמה טכנולוגיה תהיה. עולם החיסכון לטווח ארוך השתנה לחלוטין היום, בדקות ספורות ממלאים שאלון ומקבלים פרטים מלאים. אתה יודע הכל על הכסף שלך וזה לגמרי מודרני".

 

הלל רז: "רכיב משמעתי בהצלחת הפינטק הוא החוצפה הישראלית של לחשוב מעבר וליצור פעולה. אנחנו עושים את זה באמצעות האג"ח. בתחום הזה ישראל מובילה בעולם וחדשנית מאוד. מבחינתנו הדאטה היא הנפט החדש, וזה נכון לנו. אנחנו עובדים איתו, שותים את הדאטה של האג"ח ובעולם כזה יודעים לנווט ואנחנו נותנים להם פרארי. הדאטה נגישה בכל העולם ויש יכולות, ועם החוצפה נותנים את הפוש הנחוץ".

 

 

פאנל ניהול ההון. מימין: עמיר קורץ, חן אלטושלר, אורי אלדובי והלל רז פאנל ניהול ההון. מימין: עמיר קורץ, חן אלטושלר, אורי אלדובי והלל רז צילום: אוראל כהן

 

עמיר קורץ: איך אנחנו כחוסכים ולווים יכולים ליהנות מהתחום? האם רק אמריקאים יהנו מזה או גם בישראל?

 

רז: "בתחום שלנו גם משקיעים ישראלים נהנים מזה ויש חברות מקומיות שמשתמשות בטכנולוגיה שלנו. בשנות ה-80 סחר במט"ח היה מוגבל ורק נשים ביפן התחילו לסחור בו, כיום כל אחד יכול. אנחנו מאמינים שזה יקרה גם באג"ח בעתיד אבל צריך להבין הכל. אנחנו פונים רק לשוק המוסדי, אבל בעתיד אנחנו רוצים לסייע גם לאדם הפרטי לבנות תיק אג"ח".

 

 

 

קורץ: התחום של רובואווזינג, כלומר ניהול השקעות אוטומטי, מתחיל להיכנס, כמו פסגות שפיתחה טכנולוגיה של ניהול תיקים באמצעות טכנולוגיה.

 

אלטשולר: "יש הרבה מערכות שתומכות בגברת כהן מחדרה, יש הרבה מערכות וחברות ישראליות כמו קוואלי סיסטם שמאפשר לבחןן השקעות לבד ולאפיין אותן לבד. עד היום הרובואדווזינג לא התנסו במשבר. להמליץ למישהו על פי טעמיו אפשר בקלות, אבל לא ניתן לדעת מה יקרה במשבר. כל עוד הכל טוב זה עובד נחמד.

 

אלדובי: "הלמן אדובי נכנסה לאחרונה להלוואות פי2פי. זה שירות חוץ בנקאי עם מיליוני הלוואות שניתנו בכל רמה ולישראלים אין את זה. עטפנו את זה כמוצר פיננסי מפוקח וכל לקוח ששם 50 אלף דולר יכול לשים את זה בהלוואות אמריקאיות. זה לא קופסה שחורה אל הכל מפוקח".

 

קורץ: "בא נצא מהנחה שהרגולציה זורמת וקמים גופים שנותנים הלוואות במקביל לבנקים מה זה יעשה לתעשייה?"

 

אלדובי: "אם זה יקרה יהיה יותר ויותר הלוואות חוץ בנקאיות במחיר סביר. בגלל המידע המוגבל הפקיד בבנק יודע הרבה יותר. אין לגופים החיצוניים יכולת תמחור אמיתית של הלוואות, ובעתיד בגלל חצי אחוז יעברו לגוף אחר. הרבה בנקים משנים את המבנה שלהם והרבה מערכות שם משתנות. יש פיקוח מאוד גדול ויהיה בעתיד שילוב של הטכנולוגיה החדשה והבנקאות הישנה".

 

רז: "הכלי שלכם הוא לא להלוואות אלא להשקעה. עולם האג"ח הוא עולם של תיקים מאולצים אבל בנייה של תיקי לווים ומלווים יהיה עם הרבה אילוצים, וזה משהו שיכול להתאים".

 

אלטשולר: "בית השקעות רוצה לנהל את ההשקעות שלו יותר טוב. כיום יש 12 אנליסטים שעובדים 5 ימים, 10 שעות ביום. אני רוצה שבאופן אוטומטי יעבדו עבורי אלפי אנליסטים 24/7, שינתחו דו"חות כספיים. קיימנו כמה האקתונים וחיפשנו רעיונות חדשים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x