שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
גג עמוד ועידה פינטק 2018

FinTech 2018

"ברבעון האחרון נרשמה קפיצה של 40% בהשקעות בתחום הפינטק בישראל"

כך לדברי דוראל בליץ, מנהל מחלקת פינטק, KPMG סומך חייקין בכנס הפינטק של כלכליסט. "ללקוחות לא אכפת מההליך הפיננסי, הם לא רוצים להבין ריביות ומעדיפים לתת לגוף הפיננסי את הכוח", אמר

הגר רבט 10:3415.05.18

 

 

"ללקוחות לא אכפת מההליך הפיננסי, הם לא רוצים להבין ריביות ומעדיפים לתת לגוף הפיננסי את הכוח", כך אמר דוראל בליץ, מנהל מחלקת פינטק, KPMG סומך חייקין בכנס הפינטק של כלכליסט בשיתוף בנק לאומי ו-KPMG סומך חייקין.

 

 

 

בליץ הדגיש שהמהפך המרכזי בתחום הפינטק היום הוא המעבר לגישה פרו-אקטיבית ולהכרת הלקוח.

 

דוראל בליץ דוראל בליץ צילום: אוראל כהן

 

"ברבעון האחרון נרשמה קפיצה של 40% בהשקעות בתחום הפינטק בישראל, נעשו השקעות של 340 מיליון דולר, ואנחנו רואים צמיחה דומה גם בעולם", פתח ועבר לתאר את המהפכה הטכנולוגית:

 

"שלוש מהפכות טכנולוגיות שקורות בשנים האחרונות מתחילות להשפיע גם על התעשייה הפיננסית:

1. יש מולנו כמות גדולה מאוד של חיישנים שאוספים עלינו מידע ומשתפים אותו

2. כוח המחשוב הגדול והמשמעותי של הענן, יש אפילו כבר מחשוב קוואנטי שמאפשר לנו לבצע חישובים בזמן אמת

3. אבל אולי החשובה ביותר היא מהפכת הדאטה - בינה מלאכותית ולמידת מכונה מאפשרות לקחת את אותו מידע לא מובנה ולבצע עליו ניתוחים איכותיים וטובים בזמן אמת. כולל ניתוח של מידע קולי וויזאולי. מזה מייצרים תוכלות עסקיות וערך בצורה רלוונטית.

 

"המהפכות האלה משנות אסטרטגיות עסקיות והופכות עסקים לפרו-אקטיביים מול הלקחות. ממקום שבו מכרנו את אותו מוצר לכל הלקוחות עברנו לניסיון אמיתי להכיר את הלקוח - מתי, למה ואיך הוא מבצע את הפעולה ואיך אני רואה את כל צרכיו הפיננסיים. עד היום לא הייתה לנו יכולת לייצר ראיה פיננסית הוליסטית של הלקוח ולא משנה אם זה עסק גדול או אדם פרטי.

 

"אנחנו רואים איך התעשיה הפיננסית ואפילו חברות הביטוח שתמיד היו האחות החורגת עוברים תהליך של טרנספורמציה דיגיטלית אמיתית. זה לא רק דיגיטליות, בסוף אותם עובדים הם ההתגלמות הפיזית של האמון ולכן חשוב למצוא את האיזון הנכון. הטכנולוגיה תבוא בסוף.

 

"הנקודה המשמעותית ביותר של השנה האחרונה היא לא רק אוטומציה ואופטימיזציה של תהליכים אלא ההגעה למקום הפרו אקטיבי. להרבה לקוחות לא אכפת מההליך הפיננסי, הם לא רוצים להבין ריבית. התחום הזה לא באמת מעניין והלקוח מעדיף לתת לגוף הפיננסי את הכוח. עד היום תעשייה פיננסית הייתה כמו מסעדה - הלקוח נכנס ובוחר את המוצרים ללא הכרות או יכולת לייצר ערך. התפיסה שהופכת את המשוואה ובה התעשייה לוקחת את המושכות לידיה היא המשמעותית ביותר. עד היום התעשייה הזו חיה בתוך אזור מאוד סגור עם מבחר קטן של מוצרים בסיסיים.

 

"אנחנו רואים את פעילות הבנקים הדיגיטליים היום - יש 55 כאלה בעולם - צומחים מאוד והרבה יותר מאיימים מגוגל אמזון ואחרים. העלות התפעולית של בנק כזה היא שליש מזו של בנק מסורתי והוא הופך רווחי בתוך שנתיים. גולדמן זאקס השיק בנק דיגיטלי פרטי שעכשיו הוא מביא לאירופה. אנחנו רואים חלק מהבנקים הגדולים שבונים לעצמם סירת מירוץ קטנה בצד איתה הם בודקים את המים. מאחורה יכולים להיות מגוון מוצרים שמתחבאים אחד בשני אבל בסוף הלקוח רואה רק את המותג. עוברים מבנקים שמוכרים מוצרים לבנקים שמוכרים שירותים.

 

"אי אפשר לסיים בלי לדבר על רגולציה. לבנקים יש כמה אפשרויות לבחור איפה הם נמצאים - מפלטפורמה מאוד רחבה לספק שירות בלבד. צריך לדעת לבחור ולהתאים. אולי הנקודה החשובה פה היא הגמישות - לדעת להסתגל כמו שדארווין אמר. למנות מנכל שיודע להוביל את הספינה הזו כי בסוף זה מלמעלה למטה.

 

"גם הטכנולוגיה עוברת שינוי ופועלת. כמו אבני לגו שאפשר להוציא ולהכניס ולהרכיב מחדש.

 

"תעשיית הביטוח עוברת גם היא תהליכים מאוד יפים וחברות הביטוח מבינות שהן צריכות למכור הגנות ולא מוצרי. יותר מזה - הן צריכות לצפות סיכונים. יש להם היום סנסור שצופה זאת מראש. לדעת למכור ללקוח את ההגנה מראש. לכן נושא הביטוח עובר מהפכה בכל שרשרת הערך".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x