גג עמוד ועידת התעשייה של ישראל

מנכ"ל שיכון ובינוי: "היה לנו ליקוי בניהול המזומנים באפריקה"

יובל דגים התייחס בוועידת התעשייה של כלכליסט לחשדות לשוחד הקשורים לחברה הנכדה של שפועלת באפריקה. "היו תשלומי מזומנים שהולכים לשימושים שפחות הכרנו. עכשיו אנחנו עוסקים בריפוי אותו ליקוי"

חזי שטרנליכט 14:4630.04.18

 

 

"הקמנו צוות משבר, עוד לפני שהחקירה הפכה לגלויה", כך אמר יובל דגים, מנכ"ל שיכון ובינוי בוועידת התעשייה הישראלית של "כלכליסט" בשיתוף בנק לאומי ובזן בהתייחסו לפרשת החשדות לשוחד ב-SBI, החברה הנכדה שלה באפריקה. במסגרת הפרשה נעצרו בכירים בחברה. בשיחה עם אורן פרוינד, כתב שוק ההון בכלכליסט, אמר דגים כי החשדות היו ידועים מזה חודשים עקב תביעה שהוגשה לביה"ד לענייני עבודה והיתה גלויה.

 

 

 

"בפברואר אנחנו 7-8 חודשים בתוך ידיעה מסוימת על התנהלות כביכול או האשמות של מדינה באפריקה. בקניה מכירים את הטענות מכתב התביעה של העובד לביה"ד", ציין דגים והוסיף כי היה מודע לכך עם כניסתו לתפקיד שהחברה מנהלת חקירה מטעמה בשוויץ ואף דיווחה לתובע הכללי במדינה זו. "אנחנו מכירים אירוע שמתנהל בחברה ומכילים אותו. אנחנו מעריכים שמתישהו אולי בעצמנו נצטרך לגלות על העניין בדיווח לרשות ני"ע".

 

יובל דגים יובל דגים צילום: צביקה טישלר

 

פרוינד: איך יוצאים ממשבר כזה?

"צוות המשבר מכין תרחישים: מי מדבר עם מי. כל מחזיקי העניין צריכים להכיר את האירוע. אני חוזר ל-20.2. אני כבר בבוקר במשרד. חוקרי המשטרה מגיעים ומשוחחים איתי. אנחנו מפעילים את תיק התרגיל שהכנו מבחינת ניהול המשבר. שאר החברה במקביל ממשיכה בעשייה השוטפת. רוב החברה, למעט צוות המשבר הייעודי, עוסק במה שמיועד ל-2018".

 

אתה מצטער שהגעת לתפקיד?

"הצטרפתי בידיעה שאצטרך יחד עם צוות ההנהלה לנהל אירוע כזה. אירוע מיוחד, די מכונן בחיים של חברה. זו הזדמנות בלתי רגילה".

 

כשאתה חוזר הביתה מה אשתך אומרת לך?

"היא פחות מכירה את העיתונים. כמובן שסיפרתי לה. ידענו בחודשים הראשונים שאנחנו הולכים לתקופה מיוחדת בחברה. לנהל את האירוע, ולוודא שהיציבות בחברה נמשכת. לוודא שהחברה מתנהלת בקור רוח ניהולי". דגים הוסיף כי "לאחרונה מתפרסמות זכיות שלנו. החברה מתנהלת, לא על מי מנוחות, אבל כן ביציבות. זה לא אירוע שחולף על פני כמה שבועות. אנחנו מנהלים את החברה בידיעה שבתקופה הקרובה זה חלק מהחיים שלנו".

 

גילתם שיש לכם שימוש חריג במזומנים מעבר לקופה הקטנה באפריקה. האם בכוונתכם למכור את הפעילות באפריקה?

"בשנים האחרונות גילינו ודיווחנו שיש ליקוי משמעותי בניהול המזומנים באפריקה. בד"וחות הכספיים של 2017 זה עלה אכן לרמת ליקוי משמעותי. אנחנו בעצם עוסקים במהלך השנה הזאת בריפוי אותו ליקוי ומחשבים מסלול מחדש. אכן יש תשלומי מזומנים שהולכים לשימושים שפחות הכרנו. אנחנו הכרנו את השימוש כבר אז, בעיקר להגנה על הצוותים, בעיקר באזור ניגריה. אני מעריך שהשנה נוכל לשלוט הרבה יותר טוב על כך וכמובן שנדווח".

 

בעניין קרב השליטה על אחת האחזקות הבולטות של שיכון ובינוי – חברת איי.די.או שמחזיקה ומנהלת נדל"ן בברלין, התקיים קרב שליטה בין שיכון ובינוי לקרן אפולו שהסתיים בהסכם בין הצדדים. אלא שאז נכנס בעל מניות מיעוט, יעקב לוקסנבורג.

 

לך יש קשר עם השותפים באיי.די.או?

"ב-4 החודשים ההסכם עם השותפים נראה יציב. אין זעזועים עם השותפים. אנחנו רואים איך אנחנו מפתחים את הנכסים בגרמניה. כרגע לא מתנהל מו"מ לקנות מלוקסנבורג את המניות. אתמול אושרה דח"צית נוספת בחברה, אנחנו עם דירקטוריון יציב. בחודשים הקרובים נגיע למקום נכון עם מבנה הבעלות והחברה תוכל להגיע למקום יציב כמו שהיה בשנים האחרונות".

 

אלקון - זהו חזון של מפעל לטיפול בשפכים. אתם הולכים לוותר על החזון אחרי שהפסיד הרבה כסף?

"אחד הדברים שציינתי בפני חברי ההנהלה, כפי שאני רואה את אלקון, אחרי שנה וחצי של הוצאה לפועל פחות מוצלחת, זה את החזון של לבוא עם פתרון טכנולוגיה לבעיה סביבתית של טיפול בשפכים תעשייתיים, אנחנו כחברה עם חזון לסוגיה, שיכולה לטפל בדבר כזה, עצם היציאה קדימה – אני אומר שאפו. ההתייחסות שלי למפעל חיובית. המפעל ממוקם ברמת חובב, 68 עובדים. אזור שתנאי העבודה חשובים שם, יש בכך טיפ-טיפה ציונות. יש פיגור שגורם לנו לרשום הפסדים. אני מסתכל בצורה חיובית. מאמין שעד סוף השנה נוכל להגיע אולי לפעילות הרבה יותר יציבה. אחת היוזמות באלקון היא גם לצאת לחו"ל. הפתרון הטכנולוגי הוכיח את עצמו מקווה להגיע לסין ולארה"ב".

 

לדברי דגים, "בשיכון ובינוי, שאר החטיבות בחברה מגיעות למקום יותר בריא". הוא כולל את הרווח מפעילות הנדל"ן, וגם את פעילות חברת סולל בונה שלדבריו מתפתחת ושיעור הרווח בה עולה. "הנדל"ן במזרח אירופה מגיע לרווחיות מעניינת ב-2017 וממשיך לצמוח ב-2018, השפעת SBI הולכת ופוחתת עם השנים מסיבות שערי מטבע. גם אם נסתכל איפה נמצאת החברה ומהיכן תבוא הצמיחה והרווח, היום זה הרבה יותר יציב – עומד על ארבע רגליים, המפעל (אלקון) יחזק את זה. גם בתקופה הקרובה ננסה לחזק את זה ואולי לייצר רגל חמישית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x