גג עמוד ועידת התעשייה של ישראל

ועידת התעשייה

שרגא ברוש: "בטקס המשואות לא מצאו אף תעשיין שהקים מפעל או חקלאי שהקים קיבוץ?"

נשיא התאחדות התעשיינים ויו''ר הארגוניים הכלכלים אמר בוועידת התעשייה של "כלכליסט" בשיתוף בנק לאומי ובזן, תקף במרומז את שר הכלכלה: "אלי כהן דיבר היום על 90 מפעלים חדשים שהוקמו, אני לא יודע על איזה מפעלים הוא מדבר"

אדריאן פילוט 11:5430.04.18

"כ-80% מהתעשייה זה לא תנובה, לא שטראוס ולא בזן, כאלה יש עשרה. אבל יש אלפי חברות, מאות אלפי עובדים ואלפי בעלי מניות ואני מאמין שהתעשייה היא אבן פינה של המשק והחברה הישראלית", כך אמר כך אמר נשיא התאחדות התעשיינים ויו''ר הארגוניים הכלכלים, שרגא ברוש, בוועידת התעשייה הישראלית של "כלכליסט" בשיתוף בנק לאומי ובזן. 

 

 

"מהמקום הזה, אני כבר 3 שנים מכה על החטא שלא הבנו את המחאה החברתית. העדפנו להתעלם וחשבנו שזה יעבור. כשחזרתי להתאחדות – הבנתי את השינוי בעיקר בשיח.

 

ברוש התייחס לדברי שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן על שאמר הבוקר בוועידה כי נפתחו 93 מפעלים בפריפריה מתחילת הקדנציה ו -30 מפעלים מתחילת השנה, "הוא מספר על 90 מפעלים חדשים, אני לא יודע על איזה מפעלים הוא מדבר".

 

 

 

שרגא ברוש בוועידה שרגא ברוש בוועידה צילום: צביקה טישלר

 

 

ברוש תקף את הפופוליזם נגד התעשייה: "יו''ר בזן מדבר על מאות מיליונים השקעה בטיפוח איכות הסביבה. ראש עיריית חיפה אמר לי את זה בעצמו. אני לא סובל את הפופוליזם שיש סביב זה. צריכים קולות בבחירות לרשויות המקומיות - אז פתאום מדברים אחרת, אז נטפלים לחיפה כימיקלים - כי עדיף מאות עובדי תעשייה מפוטרים ומפעל סגור על פני האמת, וזאת למרות שמשרד הביטחון כבר קבע שזה לא מסוכן". 

 

ברוש הציג את המהלכים ה"חברתיים" שנעשו בשנים האחרונות ואמר: "ישבתי עם כל חלקי החברה - ככה נולדה היוזמה שלנו לתרום חלק מההפרשות לטיפול בקשישים כי

יש 300 אלף קשישים שלא מגיעים לסוף החודש וזו אוכלוסייה שאיננה מסוגלת לעזור לעצמה. אבל לצערי זה לא קורה עם זה כלום. משהו היה חייב להרים את הכפפה. ויש קיצור שבוע העבודה - חברי הכנסת עושים על זה קילומטראז' אבל אותי שוחטים על זה. גם שכר מינימום עלה. הכל מעמסה".

 

ברוש תקף את מדיניות המס של הממשלה וקרא להפחית מסי חברות. הוא התריע בפני בריחת חברות ומפעלים מארץ: "שר הכלכלה מדבר על רפורמת המס של טראמפ ואני תוהה, למה שחברות ישראליות היי-טק יהיו בישראל? בגלל הרגולציה, בגלל שער החליפין, בגלל הבירוקרטיה, בגלל כוח האדם הרב? שעיור המס צריך להיות מזמן מתחת ל-16% (שיעור שקובע חוק עידוד השקעות הון). אנחנו רוצים תעשייה כאן ולא רק מקור ליצירת כוח אדם שיוצא החוצה. פעם היו ל-16% מאיתנו מפעלים בחו''ל, עכשיו השיעור הגיע ל-30%".

 

ברוש אף תקף את טקס המשואות השנה: "אין אף תעשיין או חקלאי שהקים קיבוץ או מפעל כאן? אין חברה קבלנית שבנתה פה חצי המדינה? אין איש תיירות ראוי?. אנו גאים במה שקרה כאן ב-70 שנה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x