מנכ"ל חברת החשמל: "השסתום שמונע את הפיצוץ הוא האמונה שהרפורמה קרובה"

לדברי עופר בלוך בוועידה הלאומית לאנרגיה, "כל פעם היה תירוץ למה הרפורמה לא יצאה לפועל. מה שמייחד את הרפורמה הזו היא העובדה שיש הסכמה מקיר לקיר על עקרונותיה"

קרן-אור גרינברג 13:3727.02.18

"משק החשמל הוא סיר לחץ מבעבע. השסתום שמונע את הפיצוץ הוא האמונה שתהיה בקרוב רפורמה. זה משחרר את הלחץ אחרת הסיר יתפוצץ והמשמעות ברורה לכולם", כך אמר היום (ג') עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל, בוועידה הלאומית לאנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה.

 

בלוך תיאר את משמעות הרפורמה הצפויה בחברת החשמל והשווה את מצב המשק הישראלי כיום ביחס למשקים אחרים בעולם: "מבחינת זמן טיפול בתקלה אנו נמצאים במקום מצוין. טוב מארה"ב וקצת פחות טוב מאירופה. מבחינת מחיר החשמל בהשוואה למשק אירופי אנו במצב לא רע, ממוצע המחירים היה יותר נמוך בשנים האחרונות. חברת חשמל אפשרה חיבור של כ-30% שמיוצרים בו על ידי יצרנים פרטיים. יש לנו גם למה לשאוף".

 


 

על הרפורמה הצפויה מתדיינים כבר מ-1996 טוען בלוך אז נחקק תיקון חוק משק החשמל. "עד היום, כל פעם היה תירוץ למה הרפורמה לא יצאה לפועל, פעם פוליטי, פעם ארגון עובדים ופעם חילוקי דעות בממשלה. זו היסטוריה ידועה וזה מצב אבסורדי למשק מודרני. מה שמייחד את הרפורמה הזו היא העובדה שיש הסכמה מקיר לקיר על עקרונות הרפורמה", הסביר בלוך.

 

"השינוי הגדול המהותי הוא הוצאת ניהול המערכת וכל עולם התכנון ארוך הטווח והמשקי מחברת החשמל לחברת אחות ממשלתית, שתנהל את משק החשמל במנותק מהחברה לצד פתיחת ערוצי תחרות נוספים. יהיה שינוי ביחסי העבודה והגמישות ולכך יש משמעות ענקית לחברת החשמל. תוך 8 שנים חברת החשמל תרד במצבת כוח האדם ב 2600 עובדים. זה אחד השינוים הגדולים ביותר בחברת תשתית בסד גודל כזה", הכריז בלוך. "שינוי בתרבות הארגונית וצמצום החיכוכים עם העובדים הם חשובים, ומה שיהפוך את חברת החשמל לחברה שחושבת במובן העסקי. אנו רוצים להיות חברה עסקית שפועל בשוק תחרותי בנוסף לתפקידנו כספק שירות".

 

בנושא הכנת טכנולוגיות חדשות אמר בלוך: "אנו אומת הסטארט-אפ אך עדיין רוב המונים נקראים ידנית. פרויקט של רשת חכמה יאפשר להכניס אנרגיות מתחדשות. בלי רשת מפותחת ואוטומטית זה לא יקרה".

 

עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל צילום: עמית שעל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x