אלקין: "אי אפשר לרצות לצמצם זיהום אוויר וגם לתקוע את מיזמי הגז"

השר להגנת הסביבה אמר בוועידה הלאומית לאנרגיה, כי "הוכחנו את היכולת שלנו לעמוד על שלנו, ודוגמה לכך היא מה שעשינו במפעל האמוניה"

יואב סטולר 11:5927.02.18

 


 

"אנו רואים חשיבות גדולה מאוד לפיתוח מהיר ככל האפשר גם של פתרונות הגז במדינת ישראל וגם של היכולת להשתמש במקורות האלו", כך אמר היום (ג') השר להגנת הסביבה זאב אלקין, בוועידה הלאומית לאנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה.

 

דבריו של אלקין במלון הילטון בת"א הופרעו על ידי מפגינים שדרשו לשנות את מיקומן של אסדות הגז ושינוי התשתיות להובלתן אל חופי ישראל. אלקין התייחס למחאה והסביר שאי אפשר ללכת עם ולהרגיש בלי. "לא ניתן בו זמנית לנסות באופן אמיתי לצמצם את השימוש בפחם ודיזל, ומצד שני לעשות הכל כדי שפרויקט הגז במדינת ישראל יתקע. זה לא עובד, אי אפשר. אם הנושא הזה לא יפתר נשאר כל הזמן במעגל סגור ולא נגיע לפריצת דרך בטיפול בזיהום האוויר שהוא האתגר הסביבתי מספר אחת כיום של מדינת ישראל. לפעמים זה מגיע עד אבסורד".

 

מימין: זאב אלקין ויצחק וחיה תשובה בוועידה מימין: זאב אלקין ויצחק וחיה תשובה בוועידה צילום: עמית שעל

 

אלקין הוסיף: "לא נאפשר דברים שיסכנו את התושבים, וכששוחחתי על זה עם אותם תושבים אמרתי 'אתם מכירים הרי את ההסכם על החלפת תחנות הכוח ואתם יודעים שההסכם הזה לא ימומש אם לא יהיו בזמן מקורות הגז הרלוונטים למדינת ישראל ביניהם גם פיתוח אסדת לווייתן'. לכן המשמעות של דברי תושבי האזור הזה היא שמאות תושבים בכל שנה ימותו בטרם עת בגלל שזה לא יצא לפועל. קבלתי מהם תשובה מדהימה: 'את התחנות הקיימות אנחנו כבר מכירים וחיים איתן כבר עשרות שנים והתרגלנו אליהן, גז זה משהו חדש ומאיים ולכן אנחנו לא סומכים עליו'. אני יכול להבין את החשש ואת הפסיכולוגיה שמאחורי זה, אבל אנחנו כמי שאחראים על בריאותם של תושבי ישראל והסביבה לא יכולים לפעול בגלל פסיכולוגיה ולאור חששות".

 

בדבריו שלח השר להגנת הסביבה מספר עקיצות ואזהרות לקבוצת בזן, שנציגיה השתתפו באירוע, כשהוא מציג אותה כמוקד בעייתי במצוקת זיהום האוויר במפרץ חיפה. "הוכחנו את היכולת שלנו לעמוד על שלנו, ודוגמה לכך היא מה שעשינו במפעל האמוניה. אני לא מצטער על כך לרגע למרות כל הסיבוכים והבעיות שליוו את זה. לכל המפעלים שמפרים את הדרישות שלנו כמו קבוצת בזן, אני אומר לכם שלא כדאי לנסות אותנו ולקחת אותנו לקצה – כי נעמוד על הדברים גם אז".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x