יצחק תשובה: "כשאתה מתחיל בלי כלום, אתה מתחיל עם חלום"

תשובה קיבל את פרס מפעל חיים בוועידה הלאומית לאנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה. "במדינה קיים פוטנציאל של נפט בעומק גדול ואני מאמין שיום אחד הוא יימצא, ובין המחפשים נהיה גם אנחנו", אמר

ליאור גוטמן 10:3727.02.18

"כשעלינו ארצה היינו באותה מעברה, והנה אנחנו נפגשים היום אחרי עשרות שנים. הודות ליזמות העסקית שלו בדלק, ובזכות יזמות עסקית הוא חבר לנובל אנרג'י כך שמדינת ישראל תמוצב כמעצמה אזורית. החלטנו לכבוד חגיגות 10 שנים לוועידה הלאומית לאנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה להעניק ליצחק תשובה פרס מפעל חיים", כך אמר הבוקר (ג') יו"ר המכון לאנרגיה יוסי רוזן.

 

 

בעל השליטה בקבוצת דלק יצחק תשובה. "יש לי את הכבוד להיות אתכם היום. אני מאחל שכל התוכניות של שר האנרגיה יובל שטייניץ יתגשמו. כבן הארץ הזו גדלתי ללא כפית של זהב ועם אהבה גדולה למדינה. במבט לאחור אני מוכרח להודות כשאתה מתחיל בלי כלום אתה מתחיל עם חלום, אבל אם זה בוער בך אתה מתחיל להגשים בעבודה קשה, התמדה ואמונה על מנת להצליח ולהאמין בריבונו של עולם. או כמו שהרצל אמר - אם תרצו אין זו אגדה", אמר.

 

תשובה סיפר שכשהיה בן 12 נאלץ לצאת לעבוד כדי לעזור למשפחה. "היו ערבים שלא היה מה לאכול. סחבתי בלוקים וברזלים ולא בחלתי בשום עבודה. עבדתי ביום ולמדתי בלילות כדי לעזור לפרנס משפחה של 11 נפשות שחיה במעברה. הייתי חולם על מציאות אחרת והזדמנויות שיגיעו. כי חלומות אין להם גבולות או מגבלות והאמנתי ביכולת שלהם להתגשם. אסור לאבד תקווה אף פעם. עליתי מלוב לאחר פרעות שם שלקחו לצערי חלק מפני משפחתי. עלינו כדי להגשים חלום של בניית הארץ, המשק והכלכלה", אמר.

 

יצחק תשובה מקבל פרס מפעל חיים מיוסי אריה (מימין) ויוסי רוזן יצחק תשובה מקבל פרס מפעל חיים מיוסי אריה (מימין) ויוסי רוזן צילום: עמית שעל

 

תשובה פרט תחנות שונות בחייו לרבות תרומות לקהילה ושיקום אסירים לאורך 5 שנים, בעיקר באזור נתניה. "לאחר העלייה מחבר העמים נקראתי לדגל ובניתי דירות בכל הארץ ובסוף שנות ה-90 כשאף אחד לא האמין שניתן למצוא גז - ואחרי 400 קידוחים עקרים - מצאנו את ים תטיס שהחלה להזרים גז ב-2004. לא ויתרנו ולא הרמנו ידיים. ב-2009 בן לילה ישראל הפכה לעצמאית אנרגטית עם גילוי מאגר תמר. כולם שאלו איך לכל המדינות באזור יש אנרגיה ולנו אין - אז יש. ב-2010 מצאנו את מאגר לווייתן, המאגר הכי גדול בעולם שהתגלה באותו עשור. ב-2019 הגז הזה יזרום ואני מקווה שהוא יביא לשלום עם שכינינו. מאז נחתמו הסכמים לייוא לירדן ולמצרים במיליארדי דולרים וישראל נכנסת לעידן חדש תוך חיזוק היחסים עם המדינות השכנות". תשובה הזכיר את ברכת הדרך של נשיא מצרים א-סיסי שאישר בקולו את הסכמי רכישת הגז מישראל ואת היכולת להפוך את מצרים למרכז אזורי לאנרגיה.

 

"כולי תקווה שעוד הסכמים יבואו בעתיד, ונבדקת אפשרות להקים צנרת גז לאירופה ואני מתפלל שכל מה שאמר יתגשם. בעזרת החלום הזה ניתן יהיה למצב את מדינת ישראל", אמר תשובה והזכיר את פעילות התפלת המים שלו ואמר שהפכנו לאור לגויים בתחום. "70% ממי השתיה של ישראל הם מים מותפלים. שנות הבצורת נעלמו וזה מחזק את הכלכלה והצרכים. תעלת ימים תוכל ללת מים לכל האזור לרבות הפלסטינאים, ועם טכנולוגיה פשוטה ניתן גם לייצר חשמל ואגמים עם בתי מלון והמים יהיו נקיים כמו בכנרת. אני לא יודע אם זה יקרה ואסור לפגוע במפעלי ים המלח. יש לי עוד המון חזונות ושנים רבות להגשים אותם. במדינה קיים פוטנציאל של נפט בעומק גדול ואני מאמין שיום אחד הוא ימצא, ובין המחפשים נהיה גם אנחנו".

 

לסיום דבריו התייחס לתוכניות להקים מפעל אלומיניום בנגב באמצע העשור הבא והעריך שמפעל מסוג זה, אם יקום, יעסיק 1,500 איש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x