כנס מדדים 2018 גג עמוד

פיני גרשון: "גם לחברים יש בסוף אינטרסים כשזה מגיע לכסף"

פרשן ומאמן הכדורסל אמר בכנס מדדים של "כלכליסט" בשיתוף קסם קרנות ו-ETF מבית אקסלנס: "גם בכדורסל וגם בהשקעות צריך מזל, בלי נס ז'לגיריס - לא הייתם מזמינים אותי לפה"

דרור רייך 13:0623.01.18

"מה הלקח העיקרי מהשקעות לא מפוקחות? גם לחברים בסוף יש אינטרסים כשזה מגיע לכסף. כל מיני עצות שלחול יש ריח של גז. היו ימים במערב, אבל מאז השתפר המסחר, למרות שגם היום יש טבע. היועצים הם אחלה, אבל גם הם צריכים להיות מומחים נטולי אינטרסים, ושם אפשר אולי לשמור על הערך של הכסף", כך אמר פיני גרשון, פרשן ומאמן הכדורסל, בשיחה עם אוריאל דסקל, עורך מדור עסקי הספורט של "כלכליסט" בכנס מדדים של "כלכליסט" בשיתוף קסם קרנות ו-ETF מבית אקסלנס.

 

דסקל: "על איזה מדדים אתה מסתכל כשאתה מחתים שחקן לקבוצה?"

 

גרשון: "אחת הטעויות של מאמנים צעירים זה שהם בוחרים לפי סטטיסטיקה – קליעות ריבאונד, אסיסטים. יש היום תוכנות שעושות סטטיסטיקה על הכל. עושים גם בדיקות פיזיות קפדניות כמו MRI לכל הגוף. אי אפשר להסתיר פציעה, ואתה יכול לאבד שחקן לכל העונה. האחוזים של שחקן הם ממוצעים, את השחקן צריך לבדוק תחת לחץ ועייפות, שם הביצועים יורדים".

 


 

דסקל: "היום יש המון כסף בספורט ובכדורסל, כמה זה משפיע?"

 

גרשון: "אין שחקן ששווה מאות אלפי פאונד בשבוע. אבל היום יש שחקנים שיכולים למלא לך את התקציב במקסימום. רונאלדו או מסי עולים חצי מיליארד דולר, אבל הם מחזירים את הכסף תוך חודש בחולצות ומכנסיים. הם מביאים את הכסף לא רק מהמשחק, ואלה עוזרים לך למכור יותר זכויות שידור ולהגדיל את תקציב הקבוצה בטווח הארוך".

מימין: פיני גרשון בשיחה עם אוריאל דסקל בכנס
מימין: פיני גרשון בשיחה עם אוריאל דסקל בכנס צילום: אוראל כהן

  

דסקל: "האם מפריע שיש שני  שחקנים באותה הקבוצה עם פערי שכר עצומים?"

 

גרשון: "בוודאי שזה מפריע, והשחקנים גם יודעים את זה".

 

דסקל: "בעולם ההשקעות, איפה אפשר לקחת את התובנות מעולם הספורט?"

 

גרשון: "למאמנים המצוינים והגדולים יש שתי תכונות - חשיבה מחוץ לקופסה והם מהמרים לא קטנים. לאמן קבוצה ולנהל משחק אלה שני דברים שונים. החלטות במשחק לוקחים גם מהבטן, עם 50 שנות ניסיון, 30 שנים ברמות הגבוהות. קבלת החלטות שמעט מאוד מקצועות דומים לו, והשחקנים מקבלים יותר כסף ממך. אין מקצוע שהמנכ"ל מקבל פחות כסף מהשחקנים. ולפעמים יש החלטות אינטואיטיביות. אין החלטות של 100%, חייבים להמר. אבל בהשקעות אם תקחו החלטה כזאת תשארו בלי כסף.

 

"העשירים הגדולים אומרים שיש להם 90% מזל ו-10% שכל, וחלקם רוצים להחליף שם את ה-10% במזל. אם לא היה לי מזל לא היו מזמינים אותי לפה. ב-2004 נס ז'לגיריס זה מזל נטו. צריך מזל גם בהשקעות – לא משנה מי ייעץ לכם", אמר גרשון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x