כנס מדדים 2018 גג עמוד

כנס מדדים

אבי שמחון: "כשאני אומר שצריך להוריד מסים, מתנפלים על הבוס שלי"

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה אמר בכנס המדדים של "כלכליסט" בשיתוף קסם קרנות ו-ETF מבית אקסלנס, כי "המנוע של הכלכלה הישראלית הוא אלו שגמרו עתה את הטכניון וצריכים להחליט אם לעבוד בפ"ת או בפאלו אלטו"

קרן-אור גרינברג 11:2123.01.18

"סקטור ההייטק הוא המפתח של הצמיחה של המשק הישראלי. השאלה החשובה היא איך מעודדים אותו". על השאלה הזו ניסה לענות פרופ' אבי שמחון, יו"ר מהמועצה הלאומית לכלכלה, בדברים שנשא בכנס המדדים של "כלכליסט" בשיתוף קסם קרנות ו-ETF מבית אקסלנס, שנערך הבוקר (ג') בבורסה לני"ע בתל אביב.

 

"הייתי בדיון אצל של ראש הממשלה", סיפר שמחון, "שבו השתתפו כמה אנשים שעשו אקזיט של מאות מיליונים, ושמנהלים מרכז פיתוח בינלאומיים. שאלתי אותם אם לא מכרו מוקדם מדי. האם אנחנו כמדינה היינו יכולים לעשות משהו כדי למצות את הפוטנציאל? מה אפשר לעזור כדי לעזור בצמיחה? כולם ענו שהמדען הראשי מצוין, רגולציה אין וגם מסים - אם הייתם מורידים מסי חברות זה היה טוב, אבל מה שמטריד זה שאין לנו מספיק מהנדסים, היותר טובים, כדי לצמוח".

 

 

 

פרופ' אבי שמחון בכנס פרופ' אבי שמחון בכנס צילום: אוראל כהן

 

לדבריו, היעד הוא להגדיל את מספר המהנדסים בהייטק הישראלי. "העברנו החלטת ממשלה בינואר 2017 שנותנת המון כסף לאוניברסטואת, כמעט מיליארד שקל להגדלת מספר המהנדסים, ו-700 מיליון שקל הולכים לחוגים של מדעי המחשב והנדסת חשמל כדי לגייס סגל ולקחת עוד סטודנטים, להגדיל את מספרם ב-40%. עכשיו צריך לחפש מה המקורות הנוספים כדי להשאיר אותם.

 

"החברות אמרו לי שהמסים שהם משלמים לא נוראיים, אבל מה עם המסים שמשלמים המהנדסים? יש הרבה שאלות על הקשר בין מסים לצמיחה. הגרף מראה שכשמעלים מסים, התוצר יורד, ואני מאמין בזה. אם מורידים את שיעור המס, התוצר גדל ומפצה על זה ב-100% כמעט. אני יודע שבנק ישראל מציג מחקרים אחרים", אמר שמחון. 

 

"ההייטק הישראלי מספיק חזק שתהיה עבודה מעניינת לכל המהנדסים, העניין הוא בשכר. עלות השכר בסילקון ואלי גבוה ב-15%, כאן הם מקבלים 50% מזה. אז איך מעודדים את אלו שלמדו בטכניון להישאר פה? הנס הטכנולוגי האמריקאי - זה מאנשים שנולדו במקומות אחרים והגיעו לשם. המנוע של הכלכלה הישראלית הוא אלו שגמרו עתה את הטכניון וצריכים להחליט אם לעבוד בפתח תקווה או בפאלו אלטו. אנחנו חייבים לעשות משהו בעניין. ואז כשאני אומר את זה, מתנפלים על הבוס שלי (בנימין נתניהו - ק"ג) ואומרים שרוצים לעזור עשירים. קשה להתמודד עם הדיון הזה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x