כנס מדדים 2018 גג עמוד

כנס מדדים

גפני על העלאת שכר השרים: "אי אפשר לוותר על זה רק בגלל שזה לא נראה טוב"

יו"ר ועדת הכספים אמר בכנס מדדים של כלכליסט בשיתוף קסם מבית אקסלנס: "אני לא יכול לפעול רק עבור הסקטור שלי, זאת גזילה וזה אסור על פי ההלכה". לדבריו, שכר הנשים יעלה בתנאי שייפתרו בעיות שכרוכות בנושא

קרן-אור גרינברג 11:2623.01.18

"אתם מנומסים ולא שואלים למה העליתי את שכר השרים. אני לא הולך להיות שר, אז זה לא משפיע עליי. זה נשמע לא טוב, אבל זה משהו שהיה צריך לתקן ואי אפשר לוותר על זה רק בגלל שזה לא נראה טוב" - כך אמר היום (ג') ח"כ משה גפני (יהדות התורה), יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, בכנס המדדים של כלכליסט בשיתוף קסם קרנות ו-ETF מבית אקסלנס שנערך בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

 

 

עוד אמר גפני: "לא רציתי לאשר את החוק להגבלת שכר הבכירים, אבל זה באמת היה מוגזם. אני לא יודע מה עושים עם סכומים כאלה בחודש". עוד אמר: "אני לא יכול לפעול רק עבור הסקטור שלי, זאת גזילה וזה אסור על פי ההלכה. מעולם לא עירבתי בין התפקיד שלי כיו"ר ועדת הכספים לבין הסקטור שלי". גפני גם קרא לרמטכ"ל לשעבר בני גנץ להיכנס לפוליטיקה: "אנחנו ביהדות התורה נקבל אותך", אמר.

 

 


גפני גם התייחס לנושא התקציב. "אני אקבל תקציב מהממשלה ואדון בו, והתקציב לא ישנה דרמטית שום דבר. זה תקציב כדי לסיים קדנציה וזה גם טוב ליציבות כלכלית. אין כמעט גזרות בתקציב הזה והוא לא ישית על האזרחים".

 

בדבריו התייחס גפני גם לסוגיית גיל הפרישה לנשים: "היום אני מחליט שנעלה את גיל הפרישה לנשים, ובתנאי שנתייחס ונפתור בעיות שיעלו ממנו (מהחוק), כמו העלאת מס הכנסה שלילי לנשים, הבטחת הכנסה למשך שנתיים לנשים שלא יוכלו לעבוד ועוד. אם הבעיות הללו ייפתרו במסגרת החוק - יעלה גיל הפרישה. היום אישה בגיל 60, היא רוצה להמשיך לעבוד והיא באמצע החיים שלה, לא כמו פעם כשהיה קשה לה לעבוד. אלא מה? יש קבוצות נשים שבלעדיהן (אני) לא עושה חוק, נשים שעבדו במקצועות שוחקים, נשים שנמצאות במצב סוציו-אקונומי נמוך שהשכר שלהן נמוך מאוד והיו שיצאו מהעבודה בגיל מוקדם. שר האוצר היה צריך לתת לי המלצות ולא נתן לי וכתב לי במכתב שנשמע מה שאחליט", אמר גפני.

 

משה גפני בכנס המדדים משה גפני בכנס המדדים צילום: אוראל כהן

 

 

גפני התייחס לנושא ההכנה ל'עולם החדש', כפי שעלה בדיוני ועדת הכספים: "טענו במשרד הכלכלה והאוצר 'צריך להתרגל לעולם החדש שיש בו טכנולוגיה מתקדמת', אי אפשר לחיות על הטקסטיל כמו בשנות ה-80'. אני חלקתי על העניין. יש חברות שמקבלות סבסוד למפעלים בחו"ל, מגיעות לכאן, וחברות מקומיות לא יכולות להתמודד איתן. מפעל סינרגי בשדרות לא יכול להתמודד מול חברה עם עובדים לא מהארץ - אלה בעיות שנתקלים בהן מדי יום.

 

"לא עושים מספיק למען ניצולי השואה"

 

גפני הוסיף: "למרבה ההפתעה, כשכולם היו בטוחים שניפול כשהיה משבר כלכלי עולמי, אמרתי שיהיה טוב ולא רע, ושהקדוש ברוך מנהל את העולם והוא יעשה טוב. "פתאום יש צמיחה אצלנו, כשהעולם ואירופה קרסו - אצלנו מנהלי הבנקים הרוויחו, הצמיחה עלתה, האבטלה ירדה לרמה שלא הייתה 30-40 שנה, והמציאות מראה שהיום אנו על פרשת דרכים. אני בעד משק מתפתח של עולם חדש. אבל לא נוכל להשאיר עובדים ולומר שלא נעזור להם. בסין ובהודו מבינים מה שפה לא הבנו".

 

בסיום דבריו התייחס גפני לסוגייה החברתית. "בחלק החברתי לא עושים מספיק למען הציבור החלש - לא כמדינה דמוקרטית ולא כמדינה יהודית. יכולים ללכת למקורות שלנו ולדעת שמטפלים בנכים ולא להזניח אותם כפי שהיה עשרות שנים, בקשישים אסור להשאיר אותם מחוץ למעגל, כשעוסקים בניצולי שואה שמתמעטים לצערי הרב ב-1,500 לחודש, המדינה עשתה המון מאז ועדת דורנר, אבל זה לא מספיק. אני חוזר לכנסת לדיון על יום השואה הבינלאומי, ניצולי השואה מקבלים הטבות לא מספיקות, ואלו שמקבלים רנטות מגרמניה נשארו בלי זה, והמציאות שלהם היא שצריך להתמודד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x