סגור

החומוסייה המפורסמת שהכנסותיה צנחו: "הקורונה היתה עדיפה"

חומוסיית חליל ברמלה ספגה ירידה של 80% בהכנסות מאז המהומות. "הלקוחות לא מענישים, הם מפחדים"

אין חובב חומוס רציני, וגם פחות רציני, שאינו מכיר את חומוסיית חליל הרמלאית. המוסד הוותיק שנוסד ב־1973 נחשב על ידי רבים, ובהם אני, לא רק כאחת החומוסיות הטובות בארץ, אלא גם כזו המכינה את המסבחה הטובה מכולן (רק אל תגלו לאנשי אבו חסן היפואים אהוביי שכך כתבתי).
בשבוע שעבר צייצו אנשי חליל הפעילים מאוד בטוויטר קריאה נרגשת ללקוחותיהם ואולי לציבור היהודי בכלל: "כל מה שיש לנו לומר בעקבות תגובות שהמסעדה מקבלת בימים האחרונים זה שהגזענות יותר קשה לנו מתקופת הקורונה".
בשיחה שערכתי עם קארי בילה, נכדו של חליל, הוא נשמע טיפה יותר מפויס. אבל רק טיפה.
בילה מעריך שיותר מ־70% מלקוחותיו הם יהודים, רבים מהם מגיעים מחוץ לרמלה. מתוכם, כך הוא אומר, יותר ממחציתם הפסיקו לבוא מאז המהומות.
2 צפייה בגלריה
חומוסיית חליל מסעדת חליל רמלה פנאי
חומוסיית חליל מסעדת חליל רמלה פנאי
חומוסיית חליל. “זה שאנשים לא מגיעים רק מגדיל את הקרע"
(צילום: אוראל כהן)

על השאלה אם היו לקוחות שאמרו מפורשות שאינם באים בגלל מה שקרה הוא משיב ש"להפך. מי שכבר מתקשר הם דווקא לקוחות ותיקים שמבקשים לחזק ולתמוך. אבל המון לא באים ויש ירידה של 80% בהכנסות מהיום הראשון של המלחמה”.
לדברי בילה, אחרי ששודרה כתבה בטלוויזיה על המסעדה, "הגיעו קצת יותר אנשים לתמוך אבל זה החזיק יום אחד וזהו".
למה לא באים? כי מפחדים או כי מענישים?
"תקשיב, לקוחות שלנו לא מענישים. מי שמענישים הם כאלה שמחרימים ערבים מלכתחילה. אז לא מענישים. מי שהפסיק לבוא פשוט מפחד. אף על פי שהכל נגמר וממילא אצלנו ברמלה זה היה קצר ומהיר. ראש העיר השתלט על העניינים. היו חלק מהמתנחלים שעשו בלגן כמו בן גביר והלהקה שלו, אבל זה נגמר מהר".
אולי מתבלבלים עם לוד?
"יכול להיות. בשביל הרבה אנשים רמלה ולוד זה אותו מקום".
עברתם כבר תקופות כאלה?
"כמו עכשיו לא. תאמין לי, כבר הקורונה היתה עדיפה. לפחות עשינו משלוחים".

2 צפייה בגלריה
חומוס חליל רמלה
חומוס חליל רמלה
חומוס חליל רמלה
(אוראל כהן)

ואתה אופטימי או פסימי?
"אני תמיד אופטימי. אתה בטח יודע שהתפרסמו נתונים וש־85% ממי שהתפרעו הם בעלי עבר פלילי".
אז למה צייצת?
"לעצור את הפחד. די. זה נגמר. ועכשיו זה שאנשים לא מגיעים רק מגדיל את הקרע. מי שעשה את כל הבלגן לדעתי זה הפוליטיקאים והתקשורת. הם אלו שמרתיעים את האנשים בעצם".
אז מה יהיה?
"זה יעבור. אני מקווה שנשמור בכל זאת על דו־קיום. נמאס כבר מכל הבלגן הזה. שהפוליטיקאים והתקשורת יפסיקו להסית. וכמו שהם דאגו להסית את האנשים, שידאגו עכשיו לחבר אותם בחזרה".
לי לא נותר אלא להצטרף לקריאה הנרגשת. אני לא יודע אם חומוס לבד יכול באמת לחבר אותנו בחזרה.
מצד שני, חומוס הוא דבק חזק מאוד, אז אולי בכל זאת כדאי לנסות. ומה שבטוח הוא שאם לא נתחבר, נפסיד לא רק את המסבחה האלוהית של חליל, אלא הרבה, הרבה יותר.