$
בארץ

המאבק הבא: הנכים יצטרכו לרדוף אחרי 3 פעימות ב־2019

הממשלה צפויה להביא לאישור בקריאה ראשונה את חוק קצבאות הנכים שיתייחס לפעימה הראשונה בלבד. אתמול אישרה הממשלה העברת 1.45 מיליארד שקל לפעימה זו, אולם הנכים צפויים להחריף המאבק אם הקצבה לא תעלה ב־340 שקל

שחר אילן ועמרי מילמן 07:4825.12.17

הממשלה צפויה להביא היום לאישור בקריאה ראשונה את חוק קצבאות הנכים המתייחס לפעימה הראשונה בלבד. בגלל האישור המפתיע של הצעת החוק הממשלתית בוטל דיון בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת שתוכנן להיום ובה היו אמורים לאשר גרסה אחרת של החוק. יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף מכולנו ביקר את הנתק בין הממשלה לכנסת בנושא זה ואמר ש"אני מתעדכן מהרדיו".

 

 

 

הממשלה אישרה אתמול העברת 1.45 מיליארד שקל למימון הפעימה הראשונה של הגדלת קצבאות הנכים, לאחר שלבקשת שר הרווחה חיים כץ התווספו ברגע האחרון 50 מיליון שקל המיועדים לנכים עיוורים. כמו כן אושרו 100 מיליון שקל סיוע לניצולי שואה.

 

 

 

למרות שמדובר בהצעת חוק ממשלתית צפויות עדין סביבה שורת מחלוקות. אחת מהן היא סביב כוונת הממשלה להביא היום לאישור רק את הפעימה הראשונה של העלאת הקצבאות מתוך ארבע. "אני דורש את כל הפעימות בחוק, כל ה־4.2 מיליארד שקל שעליהם הוסכם בין הממשלה לנכים", אמר יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון, מי שפתח את מאבק הקצבאות. גם אלאלוף אומר ש"להביא רק פעימה אחת זה לא מקובל".

 

האוצר מתכוון להביא את שלוש הפעימות הבאות במסגרת תקציב 2019 שיגיע לכנסת במרץ הקרוב. יו"ר מטה מאבק הנכים נעמי מורביה דווקא מביעה אמון בכך שהממשלה מתכוונת לעשות זאת, אלא שגילאון חושש שעד אז יוכרזו בחירות והנכים יישארו עם פעימה אחת.

 

שאלה נוספת שעולה היא המימון לקצבאות לנכים הקשישים. ברור שהגדלת המימון מ־1.3 מיליארד בלי הקשישים ל־1.45 מיליארד כדי להכיל את הקשישים היא הישג לשר הרווחה כץ.

 

חיים כץ שר העבודה והרווחה חיים כץ שר העבודה והרווחה צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

במשרד הרווחה אף טוענים שהאוצר רצה לתת רק מיליארד אחד. ועדיין, לפי החישובים שהציג כץ זה אמור לעלות 1.7 מיליארד ולא ברור מאיפה יגיעו עוד 250 מיליון שקל.

 

במסגרת הפעימה הראשונה אמורה הקצבה לעלות ב־340 שקל מ־2,340 שקל ל־2,680. רבים מפעילי הנכים רואים בעלייה הזאת לעג לרש למרות העלות המאוד גבוהה שלה. לפי המספרים שהציגה הממשלה אתמול עולה שחלק מעלות הגדלת קצבאות הקשישים תבוא על חשבון הקטנת הפעימה אפילו מ־340 שקל. במקרה כזה סביר שהפגנות הנכים וחסימות הכבישים יחריפו. במשרד הרווחה מציינים שיש אפשרות לפיה הנכים הקשישים לא יקבלו את מלוא התוספת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x