ועידת תחזיות חדש גג עמוד

תחזיות 2018

אורי גרינפלד: "היינו אופטימיים לקראת 2017 וצדקנו - גם 2018 תהיה מצוינת"

הכלכלן הראשי בפסגות בוועידת התחזיות 2018 של כלכליסט: "הצמיחה צפויה להימשך בשנה הבאה, הצפי הוא לעלייה של 3% בשכר הריאלי שתתמוך בהמשך הצריכה. התעלומה הגדולה - אין אינפלציה"

אדריאן פילוט 14:3025.12.17

"לפני שנה עמדנו פה ודיברנו על המשק הישראלי והראינו תחזיות יחסית אופטימיות וצעקו עלינו שאנו אופטימיים מדי - התברר שצדקנו כי 2017 היתה שנה מצוינת. אנו אנו מצפים גם ב-2018 לשנה מצוינת - הצמיחה בשנה היוצאת תהיה מעל 3% וזה צפוי להימשך גם ב-2018'". כך אמר היום אורי גרינפלד, הכלכלן והאסטרטג הראשי של בית השקעות פסגות, בועידת התחזיות 2018.  

לדבריו, סקר החברות משדר הרבה אופטימיות, כאשר לכל רוחב המשק ניתן לראות סנטימנט חיובי. בד בבד, שיעור האבטלה בישראל בשפל היסטורי, דבר שגם תומך בהמשך הצריכה פרטית ובצמיחה בשנה הבאה. גרינפלד הציג נתונים לפיהם הפירמות מחפשות עובדים וקשה להם למצוא עובדים –דבר שמביא לעלייה בשכר הריאלי כמעט בכל תחום וענף. "הנתונים חיובים מאוד, עלייה בשכר לצד ירידה באבטלה מובילות ליכולת לצרוך יותר. הצפי הוא לעלייה של 3% בשכר הריאלי, וזו תתמוך בהמשך הצריכה", אמר גרינפלד, שהוסיף כי גם הגירעון הממשלתי הנמוך תומך בהמשך הצריכה והצמיחה.

 


 

לא הכול מושלם כמובן, מבהיר גרינפלד. בצד נתוני המאקרו, מול מדדי אמון הצרכנים שנמצאים בשיאם, רמת המחירים במשק ממשיכה לאכזב. "אין אינפלציה, וזו התעלומה הגדולה. אנו אחרי 3 שנים של אינפלציה שלילית. ב-2018 האינפלציה תישאר מתחת ל-1% שזה מתחת לגבול התחתון של יעד יציבות המחירים", אמר הכלכלן הראשי של פסגות.

 

בפסגות לא צופים שינוי בקרוב ברמות האינפלציה, בין היתר בשל מדיניות מכוונת של הממשלה. "הממשלה עושה עוד ועוד כדי לתמוך בירידת מחירים: נטו משפחה, נטו הוזלות, גם כי הגירעון הנמוך מפנה לה כסף. חלק מהתוכניות אכן עובדות וחלק מהתוכניות טרם באו לידי ביטוי במדד המחירים לצרכן.  בשנת 2018 וגם אחריה נמשיך לראות אינפלציה נמוכה", אמר גרינפלד.

 

שיעור האינפלציה הנמוך יתמוך במדיניות בנק ישראל, שלא מתכוון להעלות ריבית. "הריבית תמשיך גם ב-2018 להישאר ברמתה הנוכחית, סביב 0.1% - רמת ריבית מצויינת מבחינת השווקים הפיננסים. חשוב להבין שלריבית הנמוכה יש עלויות - מי שמשלם את המחיר הם החוסכים".

 

 

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי בפסגות אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי בפסגות צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x