ועידת תחזיות חדש גג עמוד

ועידת התחזיות

ראש אגף תכנון, אלוף אמיר אבולעפיה: "איראן היא האיום המשמעותי ביותר על ישראל"

לדבריו בוועידת התחזיות של "כלכליסט", "אנחנו בתחרות מול האיראנים במימד הטכנולוגי והצבאי. יש להם אמביציה לפתח יכולות בתחום הסייבר והחימוש המתקדם ולפתח פלטפורמות צבאיות"

מאיר אורבך 13:1925.12.17

"הסכם הגרעין הוא הסכם נתון, אבל הוא לא משנה את החזון של איראן ליכולות גרעיניות. זה האיום המשמעותי ביותר על ישראל גם בטווח הקרוב וגם בטווח הארוך" כך אמר היום (ב') ראש אגף תכנון בצה"ל, אלוף אמיר אבולעפיה בוועידת התחזיות  2018 של "כלכליסט" בשיתוף בנק לאומי ופסגות.

 

 

 

"איראן פיתחה גישה של פיתוח שליטתה באמצעות שליחים בכל המזרח התיכון: חיזבאללה בלבנון, המיליציות השיעיות בסוריה, הג'יהאד בעזה והחותים בתימן שמאיימים על ריאד וסעודיה", אמר אבולעפיה. "אנחנו בתחרות מול האיראנים במימד הטכנולוגי ובמימד הצבאי. איראן לא תופסת עצמה כמדינה מזרח תיכוניות נחשלת, הם תופסים עצמם כמדינה עם עבר מפואר, עם אלפי מהנדסים שרובם הולכים לתעשיות הצבאיות. יש להם אמביציה לפתח יכולות בתחום הסייבר והחימוש המתקדם ולפתח פלטפורמות צבאיות. אנחנו מוטרדים מהנשק המדויק הקונבנציונלי, הכמויות, הטווח והדיוק שהופכים אותו לאיום על מדינת ישראל. הוא לא כאן מחר בבוקר אבל אנחנו מוטרדים".

 


 

לגבי דאעש אומר אלוף אבולעפיה כי "דאעש לא נעלם כרעיון והוא ממשיך לשנות את צורתו בלי סוף. בסוריה נדחק משטחים רבים אבל הוא ימציא עצמו מחדש. משטר אסד נשען על סיוע רוסי ונעמד על רגליו, אבל הוא לא יזכה לתמיכת עמו בתקופה הקרובה. זהו משטר מונשם על ידי רוסיה ונראה אותו ממשיך בשלו.

 
בהתייחסו לתהליך הפיוס בין חמאס לרשות הפלסטינית אמר האלוף אבולעפיה כי "יש חשש לזליגה של חמאס לשטחי יהודה ושומרון אבל יש שיפור במצב ההומנטירי ברצועה וזה חשוב".

 

לגבי איום המנהרות מרצועת עזה אמר: "יש לנו יכולות מתקדמות בכיוון הנכון ואנו זוכים להצלחות, אבל לא פתרנו את הבעיה. בשנים האחרונות היו לנו הרבה קשיים להתמודד עם המפגע הבודד, אבל עושים מהלכים, כולל יכולות טכנולוגיות, לנסות להגיע לרמת המפגע הבודד".

האלוף אמיר אבולעפיה בוועידה. במירוץ מול איראן
האלוף אמיר אבולעפיה בוועידה. במירוץ מול איראן צילום: עמית שעל

  

לגבי נושא תקציב הביטחון אמר ראש אגף תכנון בצהל כי "בעקבות הסכם עם האוצר פיטרנו אלפי אנשי קבע וצמצמנו דרגי פיקוד. העובדה שיש תקציב יציב נותנת לנו להתנהלתנו בדרך כלכלית נכונה, מערכת שקנינו באיקס כסף עולה לנו הרבה פחות. כחלק ממהלך לאומי אנחנו מפנים אזורי ביקוש לטובת צרכים לאומיים ואנחנו מקבלים שיפור של תשתיות.  בסוף נהיה עם יותר מ-30 אלף משרתים בדרום".

 

"ב-2018 וקדימה, הביטחון הופך להיות יקר יותר", אמר האלוף אבולעפיה. "במבט לשנים קדימה פלטרפומה שעלתה 20 מיליון דולר עולה 80 מיליון דולר. כיום הטכנולוגיוות כמו כיפת ברזל יוצרים ציפיות למאה אחוז הגנה. אלא שזה בא על חשבון יכולות אחרות".

 

לגבי הסכם הסיוע שנחתם עם ארה"ב, אמר כי צה"ל נערך לשינוי: "לא נוכל להמשיך להמיר כמיליארד דולר לשקלים זה קצת יותר מ-4 מיליארד שקל שילכו לתעשיות האמריקאיות. אנחנו מסתכלים קדימה ומתאימים עצמנו לקראת פריצת דרך של חברות ישראליות בתחום בינה מלאכותית, דיגטציה ועוד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x