ועידת תחזיות חדש גג עמוד

תחזיות 2018

האוזר מצהיר רגע לפני הפרישה: "נוציא חברות שעוסקות בביטקוין מהמסחר בתל אביב"

יו"ר רשות ני"ע הפורש בוועידת התחזיות של כלכליסט: "נגרום לכך שחברה שהשירותים שלה בעיקרם מטבעות דיגיטליים לא תוכל להיסחר בבורסה". לדבריו, המחיר של הביטקוין הוא בועתי. לשאלה האם מחכים לו בשוק הפרטי אמר, "חמותי אומרת לי שאין סיכוי שמישהו יעסיק אותי, לכן בשלב ראשון אני הולך לאקדמיה"

אורן פרוינד 11:1525.12.17

 


 

"בשבוע הבא אנחנו הולכים להעלות למליאת הרשות הצעה שכל זמן שאין מסגרת רגולטורית נגרום לכך שחברה שהשירותים שלה בעיקרם מטבעות דיגיטליים לא תוכל להיסחר בבורסה. חברה שכבר קיימת ורב פעילותה מופנית לביטקוין נוציא אותה מהבורסה עד אשר נמצא מסגרת רגולטורית מתאימה. נעשה את זה כי הציבור לא מוגן". כך אמר הבוקר (ב') פרופ' שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע היוצא בוועידת התחזיות 2018 של כלכליסט. את הדברים אמר בשיחה עם עורכת שוק ההון של כלכליסט, סופי שולמן.

 

 

 

האוזר אמר לאחרונה כי הרשות לא תאפשר לחברות שערכן מבוסס על ערך הביטקוין, דוגמת משאבי טבע, להיכלל באחד המדדים של הבורסה בתל אביב, וציין כי "נשקול גם שלא לאפשר לתחפושות של ביטקוין ודומיו להיכנס בדלת האחורית למסחר בבורסה".

 

עוד אמר האוזר היום כי "אני חושב שהמחיר של הביטקוין הוא בועתי. אף אחד לא יודע מה עומד מאחורי זה. מורגן סטנלי אומר שהשווי צריך להיות אפס. יש חשש גדול מזה. הוועדה שמיניתי הולכת להגיש המלצותיה. נשקול מה צריכה להיות המסגרת הרגולטורית".

 

שמואל האוזר יו"ר רשות ניירות ערך בשיחה עם סופי שולמן עורכת שוק ההון שמואל האוזר יו"ר רשות ניירות ערך בשיחה עם סופי שולמן עורכת שוק ההון צילום: עמית שעל

 

 

לשאלה איך אתה מסכם את הכהונה שלך, ענה האוזר: "פרשתי משתי סיבות. אחת היא אשתי שאמרה לי לחזור הביתה. השנייה היא שהרשות היא בשיאה. הגעתי לרשות עם אג'נדה ברורה מה אני רוצה לעשות. הרשות היום בהגנה על המשקיע שמה את חותמה על השוק. והגיע זמני ללכת".

 

מה ראית לנגד עיניך כשהלכת לקראת החברות אבל מצד שני המקל היה מקל רציני?

"כשנכנסתי לרשות אמרתי שדבר ראשון שאנחנו צריכים לעשות זה לשים מראה לעצמנו. את המקל הפכנו לשוט ואת הגזר לממתק. אמרנו שאנחנו מצד אחד רוצים לעזור לעסקים ואיך אנחנו גורמים למשקיעים שיוכלו להשקיע בוודאות רגולטורית כי העדר ודאות היא אחת הבעיות העיקריות של המשק הישראלי. בצד הזה עשינו הרבה שינויים בדמות הקלות שונות לחברות. הצד השני זו אכיפה. אין הנחות סלב ואין הנחות לטייקונים. נאכוף באופן בלתי מתפשר וזה בא לידי ביטוי לא רק בתיקים של אלוביץ' ודנקנר. לא נתנו למניפולציות חשבונאיות לשחק עם הכסף שיוכלו לחלק דיבידנד. למשל IFRS 9 שלא איפשר לאי.די.בי לחלק דיבידנד. וגם לבזק לא אפשרנו".

 

ומה עם המקל? איך מרגישים ביום שחותמים על צו המעצר לנוחי דנקנר ?

"אני אף פעם לא אהבתי לחתום על פתיחה בחקירה אבל לא היססתי. אמרנו שנהיה בלתי מתפשרים. העבודה שלנו מתחילה בחקירה סמויה. עד שאנו לא משוכנעים שיש לנו את הכלים והיכולת לעבור לחקירה גלויה אנחנו לא עושים את זה. ולכן כשאני חותם אני עושה את זה בלב שלם.

 

הערכת שיהיו כאלו עוצמות של רגשות כלפיך עד כדי השמצות וניסיון להיכנס לטלפון שלך ?

"דברים כאלו לא צריכים להיעשות במדינה מתוקנת אבל לא השפיעו עלי כהוא זה. ההפך - זה חיזק אותנו. צריך לתת תעודת כבוד למשק הישראלי ולמערכת המשפט כי לעולם לא היה עלי לחץ פוליטי. קיבלתי שיתוף פעולה מהפרקליטות ומגורמים נוספים. חלק גדול מהיכולת שלנו לעשות את פעולות החקירה מהר היה בגלל שיתוף הפעולה שהיה לי".

 

אתה חושב שיו"ר רשות ני"ע החדשה, שהיא מקורבת לשר האוצר כחלון, יהיה לה יותר קל בעתיד?

"אני משוכנע שהמינוי של ענת גואטה הוא טוב. אני בטוח שהיא תוכל להביא את הרשות להישגים חדשים. ברשות יש אנשים מצוינים. האנשים יעמדו לימינה ויעשו כל מה שצריך לעשות".

 

מה איתך? לא מחכים לך בזרועות פתוחות בשוק הפרטי

"חמותי אומרת לי שאין סיכוי שמישהו יעסיק אותי. אני בשלב ראשון הולך לאקדמיה ואקח לעצמי זמן. יש המון הצעות שלא מגובות בכלום. עיתונאי פנה אלי ואמרתי לו שאני אומר לא לפוליטיקה ואין לי כוונה ללכת על זה. היו הרבה שמועות שלא מגובות".

 

מה עוד אתה משאיר לענת גואטה על השולחן?

"אני מקווה שמס רווחי הון יקודם. אחד הדברים זה הודנה רגולטורית. יש לנו מסגרת טובה וצריך להתמקד באכיפה. יש בורסה משנית, ישנן קרנות סל ועוד הרבה".

 

מה אתה עושה ביום הראשון אחרי הפרישה?

"ספורט".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x