ועידת הנגב

"אנחנו במו"מ מתקדם עם הממשלה כדי לייצר מענקים שישכנעו משפחות לעבור לנגב"

תא"ל במיל' איציק כהן העומד בראש מערך מעבר בסיסי צה"ל דרומה במשרד הביטחון אמר את הדברים בוועידת "כלכליסט". לדבריו: "החשיבה שנעשתה תשפר משמעותית את נושא האפקטיביות והיעילות של הצבא"

ענת דניאלי 12:3913.12.17

"יש קושי בהעברת המשפחות לנגב וחייבים לייצר תשתית טובה כדי שאנשים ירצו להגיע לנגב. בימים אלה אנו במו"מ מתקדם מול הממשלה לייצר את המענקים שאנשים צעירים יעברו לנגב", כך אמר איציק כהן תא"ל במיל' וראש מנהל המעבר דרומה במשרד הביטחון במסגרת ועידת הנגב והדרום של "כלכליסט", בנק לאומי ופסגות.

 

"המעבר של צה"ל לנגב זו הזדמנות פז והגשמת חזון בן גוריון וסוף סוף ייפרדו מהמחנות מימי המנדט הבריטי. יש פה הזדמנות פז לכולם", אמר כהן והוסיף כי "יש במעבר אפקטיביות מבצעית ומעבר לתשתיות. המעבר והחשיבה שנעשתה ישפרו משמעותית את נושא האפקטיביות והיעילות של הצבא".

 

 

 

"יש כיום ארבעה פרויקטים גדולים. התחלנו בשנת 2004 עם הקמת בסיס נבטים של חיל האוויר, אח"כ קריית ההדרכה ולאחר מכן קריית התקשוב וקריית המודיעין. השיטה שאנו בונים היא PPP בשיתוף עם המגזר הפרטי והציבור - כלומר מימון, תכנון, הקמה ותפעול במשך 25 שנים של הזוכה במכרז. ככה בנו את כביש 6 גם שפועל בשיטה הזו, וכך מתקן ההתפלה בסורק שנבנה בשיטה זו".

 

"הקמת קריית המודיעין נמצאת כרגע בכותרות ויש מספר חברות שמעוניינת בפרויקט. הקריה תוקם בסמוך לצומת לקית ותאוכלס בשנים 2024-2025. יש טענות לבעיית תחבורה במקום ועל כן ראש הממשלה יעשה בקריית ההדרכה ישיבה כדי לקדם את הנושא וכן לפתור את בעיית התחבורה ומעטפת כדי שנוכל להתקדם".

 

 

תא"ל במיל' איציק כהן תא"ל במיל' איציק כהן צילום: עמית שעל

 

מדרישת הצבא ועד סוף הפרויקט חולפות 30 שנים

 

"מבחינת התהליך ברגע שיש דרישה מהצבא אנו מבצעים מכרז, מקימים ומתפעלים. מהיום הראשון ועד סוף הפרויקט חולפות 30 שנים. זה תהליך ארוך ומורכב והתפעול הוא הדבר המרכזי בתהליך", אמר כהן.

 

"העתקת חיל האוויר מנתב"ג לבסיס נבטים שבוצע בשנת 2009 וכיום זה בסיס חיל האוויר הגדול במדינה והוא רק בשלבי התפתחות וקליטת יחידות. קריית ההדרכה שהיא איחוד של שבעה בתי ספר להדרכה של מערך תומכי הלחימה ממרכז הארץ התאכלס ב-2015-2016 פה בדרום והקריה נבנתה על 2,500 דונם וזו העיר השלישית בגודלה בנגב".

 

עוד ציין כהן כי היקף ההשקעה בקריית ההדרכה היא כ-2 מיליארד שקל "תוך ש-57% מן התקציב של הפרויקט נשאר בנגב כך שכמיליארד שקל נותרו כאן. בין אם הקבלנים, שמתוך 18 חברות שבנו את המקום 10 מהן מהנגב או עובדי ההדרכה במקום שרבים מהם מהדרום. בהסתכלות כללית יש אוכלוסייה יקרה וטכנולוגית ומגיעים לכאן האנשים הטובים ביותר שיש".

 

"בית הספר לסייבר נמצא כבר בעיר באר שבע וזה פרויקט שמאחורינו ונעשה ואוכלס כבר ב-2014 ולאחר שתבנה קריית המודיעין נעתיק את בית הספר לשם. ישנו גם מתקן נוסף של אמ"ן בנגב בהיקפים גדולים ואיני יכול להרחיב את הדיבור – אבל הוא פועל ונושם בנגב ועוסק במבצעים גם גדוד הקשר המטכ"לי מצריפין עבר למשמר הנגב כחלוץ בקריית התקשוב גם הוא נמצא במקום ואוכלס השנה. גם מכרז בית הספר למודיעין גם יצא לדרך".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x