ועידת הנגב

"בהייטק בבאר שבע מרוויחים כמו בהרצליה אבל כאן אפשר להגיע לדירה"

מאיה הופמן-לוי, מנכ"לית מרכז הפיתוח של Dell EMC בבאר שבע, אמרה בוועידת הנגב של "כלכליסט", כי "הממשלה צריכה לתת דחיפה להביא עוד פעילויות לדרום"; רוני זהבי, מנהל CyberSpark הוסיף: "מעבר צה"ל דרומה הוא קריטי לחברה"

קרן-אור גרינברג 12:2313.12.17

"אין לנו זמן להתמהמה או לעצור, צריך לתת פתרונות כאן ועכשיו. אם זה מעבר מיידי של יחידות צה"ל או האצת תוכניות תמריצים לתעשיית ההייטק בבאר שבע", כך אמרה הבוקר (ד') מאיה הופמן-לוי, מנכ"לית מרכז הפיתוח של Dell emc בבאר שבע, בוועידת הנגב והדרום של "כלכליסט", בנק לאומי ופסגות בבאר שבע. הדברים נאמרו במסגרת פאנל "הנגב כקטר ההייטק והטכנולוגיה של ישראל' בהנחיית מאיר אורבך עורך ההייטק ב"כלכיסט".

 

 

הופמן-לוי ציינה כי מתוך 250 עובדי החברה, 85% גרים בדרום, ויותר מ-70% בבאר שבע. "יש לנו 30% מהעובדים שבחרו לעבור הנה כי זה יצר להם הזדמנות לאיכות חיים גבוהה יותר במדינה. בתעסוקת הייטק מרווחים כאן אותם משכורות כמו בהרצליה וחיפה אבל כאן העובדים שלנו יכולים להגיע כאן  לדירות, יותר מהר כי גם בסוף החודש יישאר להם יותר. זה לא קורה ברגע", ציינה.

 


השלכות העיכוב של מעבר יחידות 8200 ומרכז התקשוב לבירת הנגב, מציבות בסימן שאלה את המשך פריחת התעשייה בנגב, ולשאלתו של אורבך מה תעשה חברת Dell emc, במידה והמעבר יתעכב עוד יותר, ענתה הופמן-לוי: "אנחנו במאסה קריטית מספיק גדולה עם השותפים כאן, אבל זה יהיה אירוע מכונן שנצפה מממשלה לתת לו חלופה, אם זה לא יהיה הצבא. אני חושבת שזה דווקא כן יקרה, וזה צריך לקרות גם עכשיו".

 

מימין: מאיר אורבך, מאיה הופמן-לוי, אלדד מניב, רוני זהבי ורן בר סלע מימין: מאיר אורבך, מאיה הופמן-לוי, אלדד מניב, רוני זהבי ורן בר סלע צילום: עמית שעל

 

לעומתה, אלדד מניב, נשיא ו-COO בחברת Taboola, ציין כי הם אינו באותו מצב, שכן החברה פתחה סניף מצומצם רק השנה. "אנחנו לא מבוססים פה כמו דאל. היום אנחנו עם 6 עובדים עם כוונה להגיע לכמה עשרות תוך שנה וחצי. מעבר צה"ל דרומה הוא חלק מרכזי במרכז שבנינו כאן וזה קריטי לחברה שנמצאת בשלבים הראשונים", ציין. "הרבה מהם בוגרי יחידות מיחשוב ו- 8200 והאוכלוסייה הזו תהיה קריטית. אפשר להצליח בלי זה, אם האוניברסיטה תתפתח בצורה משמעותית עם נושא האינטליגנציה המלאכותית, וזה יכול לתת אלטרנטיבה".

 

רוני זהבי, מנהל CyberSpark באר שבע, חיזק את דבריו של מניב. "המעבר קריטי אבל הוא לא הפקטור היחידי", אמר והוסיף שהקו המנחה הוא איך באר שבע הופכת להיות עיר עולם. "זו הצהרה של הממשלה וצריך להסתכל על זה בראייה רחבה. מדובר ברילוקשיין הכי גדול שעשה משרד הביטחון, הרכבת יצאה מהתחנה וזה יקרה, אבל העיכוב מבטא חוסר ביטחון של המדינה. וזה משדר מסר לא טוב". זהבי סבור שהבעיה טמונה בכך שאין גוף ממשלתי המרכז את פרויקט ההייטק בנגב: "זה אחד הפרויקטים הציונים הכי גדולים מאז המוביל הארצי, ואין כאן מנהל פרויקט שמסתכל על כלל ההיבטים של הדבר הזה".

 

"צריך להסתכל על כל הפרויקט חדשנות בבאר שבע, לפני 9 שנים לא היה כלום, והיום יש 70 חברות", הוסיף זהבי. "זה פארק ההייטק שגדל הכי מהר בישראל. וזה עוד לפני שהצבא ירד. אם עכשיו יגידו שהתחרטו זה יכול להיות הרסני. אם יתעכב שנתיים זה לא יהיה הרסני, ולזה אנחנו מחכים".

 

רן בן סלע, מנהל החממה הטכנולוגית של אלביט מערכות בבאר שבע, אינקוביט, הוסיף כי שילוב של כוחות נוספים הוא משמעותי. "אחד האתגרים של הפארק זה לא לעבור מאפס לאלפיים עובדים, אלא להיות יציב במובן של גיוון. גם בעולם העסקי מתחילים במיקום וכדי שזה יחזיק חייבים לפתח גיוון. מעבר צהל הוא גורם מגוון שיתרום לביסוס הפעילות לאורך זמן, אבל הוא אינו היחיד", אמר בן סלע.

 

הופמן-לוי חיזקה את דבריו: "הממשלה צריכה לתת דחיפה להביא עוד פעילויות ולגרום חברות לבחור בלי תלות בצבא, וזה יתחיל בטיפטוף. עוד דוגמה לאוק-סיסטם הזה, הוא הראל רם, שהיה עובד שלנו ועזב להקים סטארט-אפ. הוא וחתם על עסקת ענק עכשיו. היה עצוב לנו שהוא עזב אבל שמחנו שהוא מקים סטראטאפ בבאר שבע. ויש הרבה דוגמאות כאלו בחממת JVP, זה עניין של תהליך".

 

אלדד מניב, הוסיף שהיתרון היחסי של Taboola בהיותה בדרום היא היכולת לאתר את הטאלנט הבא בלי תחרות מענקיות ההייטק. "האקדמיה היא בסיס לכל פעילות שנמצאת ואנחנו מתחרים על מהנדסים. אני מחפש מי שגדל כאן. התחרות היא מול גוגל ופייסבוק על הטאלנט הגדול ביותר, ביום שהם יפתחו פה סניף, זו הוכחה שיש כאן תעשייה. עבורנו זו הזדמנות למצוא את הטאלנט כאן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x