שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי

ועידת הנגב

מנכ"ל פסגות: "הטכנולוגיה וההנגשה שלה מביאים לירידה במחירים כל הזמן"

ברק סורני, מנכ"ל פסגות, בוועידת הנגב של כלכליסט, "בעבר אנשים היו עומדים בתור מחוץ לחנויות, היום כולם יושבים בבית וקונים". לדבריו, התחזית של פסגות היא שבשנה הקרובה לא תהיה אינפלציה והדאגות של הכלכלנים מפניה בגלל מדיניות טראמפ התבדו

קרן-אור גרינברג 10:3113.12.17

 

 

"הטכנולוגיה משנה את המציאות של העסקים", כך אמר ברק סורני, מנכ"ל פסגות, בוועידת הנגב של כלכליסט, בנק לאומי ופסגות, שהתקיימה היום במלון לאונרדו בבאר-שבע.

 

סורני פתח את דבריו בציטוט של מנכ"ל נוקיה, סטפן אלופ, לפיו "לא עשינו שום דבר שאיננו נכון ובכל זאת הפסדנו הכל". לדבריו השינויים שעברו על חמשת החברות המובילות בשווי שוק בבורסה האמריקאית ב-15 השנים האחרונות, מצביעים על שינויים שעברו על העולם כולו, וחברות שלא הגדילו להבין את השינוי שהטכנולוגיה חוללה בעולם, נותרו מאחור ולא יהיו קיימות תוך עשור. "ב- 2002 הייתה חברה אחת מבין חמש החברות המובילות בבורסה, שהייתה טכנולוגית וזו הייתה מיקרוסופט. חמש שנים קדימה, ב-2007, עדיין רק חברה אחת - מיקרוסופט. ב- 2012 זו הייתה אפל. יתר החברות הגדולות בעולם היו מתחומי אנרגיה או בנקים. אבל ב-2017 אנחנו רואים תמונה מדהימה - חמש החברות עם שווי השוק הגדול ביותר הן רק חברות טכנולוגיה. אפל, גוגל, מיקרוסופט, פייסבוק ואמזון. השוק מבין את זה, הציבור מבין את זה, וזו תמונה מדהימה. מי שלא נמצא בעולם הזה נעלם לאט לאט".

 

ברק סורני ברק סורני צילום: עמית שעל

 

 

סורני הציג נתונים מבלומברג לפיהם השינוי בהרגלי הצריכה של הציבור הוביל לפער משמעותי בין אמזון, ליתר הקמעוניות המסורתיות. "נסתכל על אמזון, שפורסם לפני שבועיים שהיא שוקלת לפתוח כאן מרכז מקומי. השווי שוק של אמזון גבוה יותר מכל החברות הקמעוניות המתחרות בה גם יחד, חברות כמו וולמרט, טרגט, בסטביי. פעם במבצעים כמו "בלק פרדיי" בעבר אנשים היו עומדים בתור מחוץ לחנויות, היום כולם יושבים בבית וקונים. זו התמונה החדשה".

 

לדברי סורני, "הטכנולוגיה שנכנסה לקצב מהיר משפיעה על התחזיות ועל הכלכלה באופן כללי", והתחזית של פסגות היא שבשנה הקרובה לא תהיה אינפלציה והדאגות של הכלכלנים מפניה בגלל מדיניות טראמפ התבדו.

 

התחזיות של פסגות מראות כי "התוצר לנפש ימשיך להיות חיובי ולגדול". סורני הסביר שהדאגות מפני אינפלציה התבדו, וכיום "אין-פלציה זה הנורמלי החדש, כי אין אינפלציה".

 

"צריך להבין מה קורה פה", הוסיף. "בארה"ב, גוש אירופה וישראל כולם מתחת ל-2 אחוז אינפלציה בשנה, זו תופעה חיובית. יש 3 סיבות מרכזיות. הסיבה הראשונה היא הטכנולוגיה שמהווה כוח תמחור. כל מי שירצה לקנות ברשת אם ישב דקה יקנה בעשר דולר ובעוד דקה ימצא בפחות. הטכנולוגיה וההנגשה שלה מביאים לירידה במחירים כל הזמן. airbnb, אליבאבא ודומיהם ביטלו מתווכים, הפערים יורדים והמחירים יורדים. הנקודה השנייה שאחראית לכך שאין אינפלציה היא שוק העבודה בארה"ב כדוגמא. היום אם אתה מובטל לוקח ל יותר משנתיים לחזור לשוק העבודה. בשנתיים בעולם הטכנולוגי עובד מאבד המון כישורים ומאבד קשר למה שקורה היום. כשאתה חוזר אתה לא יכול לדרוש שכר גבוה. התופעה הזו מתרחשת כל הזמן, ומתגברת, ואין לחצים משוק העבודה לעליית שכר".

 

הסיבה השלישית לטענתו להיעדר אינפלציה הוא ירידה ביוקר המחייה עקב התערבות משרד האוצר והממשל בישראל. "המדינה פועלת בצורה אגרסיבית להורדת המחירים בישראל עם הפחתת מיסים ותורמת בכך להפחתת יוקר המחיה והפחתת מחירים. אין אינפלציה ובישראל נצפה ל- 0.6 בשנה הבאה במקום 0.5% כיום. זו רמה נמוכה ובהתאם תחזיות הריבית מראות שבזכות זה שאין אינפלציה לא צריך להעלות ריבית, וגם לא תהיה העלאת ריביות ב- 2018. באירופה הריבית אפילו שלילית, אתה מקבל מינוס כשתפקיד כסף".

 

על פי תחזיות פסגות רק בארה"ב יהיו 2-3 העלאות ריביות בשנה הקרובה. "לא נראה שינוי חוץ בארה"ב בשום מקום", סיכם סורני, "הצמיחה העולמית תמשיך להשתפר, האינפלציה תישאר נמוכה, ובישראל נראה שיפור בפעילות הכלכלית ורמת אינפלציה נמוכה"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x