שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי

ועידת הנגב

קובי הבר: "המשך עליית מחירי הקרקעות במרכז היא הזדמנות פז לדרום"

ראש החטיבה העסקית-מסחרית של בנק לאומי בוועידת הנגב של כלכליסט: " כל מי שעומד בפקקי הבוקר האינסופיים במרכז מבין כי מדינה חפצת חיים, השואפת לצמיחה גבוהה ויציבה לאורך שנים, לא תוכל לרכז לנצח את כל פעילותה הכלכלית, התרבותית והנדלנ"ית במשולש חיפה - אשדוד - ירושלים"

רעות שפיגלמן 09:4013.12.17

 

 

"מחברו של הנסיך הקטן, אנטואן דה סנט-אכזופרי, אמר פעם כי 'מה שהופך את המדבר ליפהפה, זו העובדה שמסתתרת בו באר'. בפאראפראזה על המשפט הנהדר הזה, נאמר כי באר שבע היא פנינה מדברית, ואין לה סיבות להסתתר. להפך. יש לה סיבות רבות להיות מלאת גאווה! וזה עוד לפני שדיברנו על הקבוצה המקומית שסיימה את הסיבוב הראשון של ליגת העל בפסגה", כך אמר הבוקר (ד') קובי הבר, ראש החטיבה העסקית-מסחרית של בנק לאומי בוועידת הנגב של כלכליסט.

 

"אני מאוד שמח שניתנה לי ההזדמנות לשאת דברי פתיחה. האמת היא שאני ממעט להשתתף בכנסים ואירועים, אבל יש לי פינה חמה לנגב, לדרום בכלל ולבאר שבע בפרט, הן מהתקופה באוצר והן כיו"ר 'עתידים', כך שנעתרתי בחפץ לב להשתתף בכנס היום.

 

"בן גוריון, בחזונו, עמד על הפוטנציאל העצום שיש בנגב, ועל החשיבות האסטרטגית בהפרחת השממה בדרום. כל מי שעומד בפקקי הבוקר האינסופיים במרכז מבין כי מדינה חפצת חיים, השואפת לצמיחה גבוהה ויציבה לאורך שנים, לא תוכל לרכז לנצח את כל פעילותה הכלכלית, התרבותית והנדלנ"ית במשולש חיפה – אשדוד – ירושלים. לכן, הגיע הזמן להמשיך ולחזק מוקדי משיכה חדשים מחוץ לבועה ה"גוש-דנית" – חברתיים, תעסוקתיים וכלכליים. הדרום ובאר שבע רק מחכים לכך.

 

קובי הבר, ראש החטיבה העסקית-מסחרית של בנק לאומי קובי הבר, ראש החטיבה העסקית-מסחרית של בנק לאומי צילום: עמית שעל

 

 

"אני יודע שכיום עדיין עוסקים רבות סביב העברת יחידות המודיעין לדרום. אנקדוטה קצרה, ברשותכם: לפני כ-15 שנה נפלה בחלקי הזכות להיות אחד מיוזמי התכנית להעתקת מחנות צה"ל לדרום, עיר הבה"דים, בח"א 27, בסיסי המודיעין, התקשוב ויחידות נוספות, כחלק מתוכנית 'דרומה' ששרטטה מפת דרכים ארוכת שנים לפיתוח האיזור.

 

"אני זוכר את המחלוקות הרבות על הקצאת התקציבים בין המשרדים, ועל נוסחי החלטות הממשלה; עם זאת, אין ספק שהזרעים שנזרעו אז מראים היום ניצנים. אמנם, עושה רושם כי מדובר בקצב איטי ולא מספק, אבל הכיוון חיובי וברור.

 

"המשך עליית מחירי הקרקעות במרכז היא הזדמנות פז לדרום בכלל, ולבאר שבע בפרט, לבצע קפיצת מדרגה נוספת ולמשוך אליה אוכלוסייה צעירה ואיכותית, שמעוניינת (ומסוגלת) לשלם מחיר שפוי יותר על דירה. השוק מייצר לאט ובהדרגה את האינרציה הזו, ואם רוצים להאיץ את הקצב, כאן הממשלה צריכה להרים את הכפפה ולמלא את חלקה, קודם כל - באמצעות ביצוע השקעות מאסיביות בתשתיות פיזיות, תשתיות חברתיות ותשתיות כלכליות.

 

"למיטב ידיעתי, המפתח לפיתוח איזורי מואץ מבוסס, בעיקר, על יצירת מקומות תעסוקה איכותיים; כיום ברור לכל שתעסוקה איכותית מתרכזת בתעשיית ההייטק, ההנדסה, בשירותים מתקדמים ובמפעלים מוטי טכנולוגיה.

 

"נתונים על ההייטק בדרום ובבאר שבע מלמדים אותנו כי בדרום פועלות, נכון להיום, יותר מ-230 חברות שעוסקות בהייטק במגוון רחב של תחומים – החל מקלינטק וכלה בתקשורת.

 

"באר שבע יכולה וצריכה להמשיך להפוך לאבן שואבת לתעשיית ההייטק המקומית ולמנף את יתרונות האוניברסיטה, בית החולים ומחנות צה"ל הטכנולוגיים שיעברו. כאמור, הכל מתחיל בביסוסה של תעסוקה איכותית – כזו שתמשוך אליה עובדים איכותיים; והיכן שמתבססת אוכלוסייה איכותית, מופיעה מיד דרישה לחינוך ברמה גבוהה, לשירותי בריאות מתקדמים ולהרחבת ענף השירותים, וכך הספירלה עובדת.

 

"להבנתי, באר שבע וסביבתה יכולות כבר היום להציע "חבילה" לצעירים האיכותיים, הכוללת בין היתר תעסוקה בחברה טכנולוגית, דירה או בית במחיר סביר, זמן נסיעה של כשעה למרכז ברכב או ברכבת, שירותי חינוך ותרבות איכותיים ועוד. יתרה מכך: לבאר שבע יש פוטנציאל להפוך לבירת עמק הסיליקון של ישראל; להצלחתה, תהיינה השלכות מפליגות על כל איזור הדרום. הדבר הזה טומן בחובו משמעויות אסטרטגיות ארוכות-טווח, והוא חייב לעמוד בראש סדר העדיפויות של מקבלי ההחלטות.

 

"כעת, מוטלת על כולנו חובה, לראות הן בסקטור הציבורי והן אצלנו בסקטור העסקי, מחוייבות להמשיך לפתח, ולהרחיב חבילה זו.

 

"לסיום, כראש החטיבה העסקית מסחרית של לאומי, וכיו"ר לאומי טק, אשר משרת באיזור הדרום את מיטב הלקוחות העסקיים, אני רוצה להדגיש שאנחנו כאן בשביל לשמש כשותף עסקי לכלל היזמים והחברות, אשר רוצים להרחיב ולבנות את עתידם כאן בנגב, בין אם זה בתעשייה המסורתית, תעשיית השירותים, נדל"ן, או היי טק. אנחנו עם נוכחות פיזית בדרום, וכמובן עם כלל השירותים העסקיים.

 

"אקנח ואומר כי כחלק מסגירת מעגל מקצועית של אותה יוזמה להעברת מחנות צה"ל לדרום - אנו בלאומי שותפים היום במימון אחת הקבוצות המתמודדות על מכרז קריית התקשוב".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x