שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ועידת Mind the data גג עמוד

"נדל"ן מסחרי הוא אפיק השקעה עצום שסובל מהיעדר שקיפות"

אלי רזין, מייסד ומנכ"ל Credifi, בוועידת Mind the Data 2017 של כלכליסט: "כשהנדל"ן בירידה, כפי שקרה בתקופה לפני המשבר הפיננסי, הכלכלה כולה קורסת. זו בעיה עצומה שמהווה עדות לחשיבות של קבלת מידע"

דותן לוי 14:3727.11.17

 

 

"נדל"ן מסחרי הוא אפיק השקעה בשווי 15 טריליון דולר בארה"ב לבדה. שוק פיננסי עצום, אך בניגוד לשוקי ההון ששומעים עליהם כל הזמן, התחום הזה סובל מהיעדר שקיפות. אין מספיק נתונים", מודה אלי רזין, מייסד ומנכ"ל Credifi, במסגרת ועידת Mind the Data 2017 של כלכליסט בשיתוף בנק לאומי. כשהוא מכוון למערכת של ביג דאטה בתחום הנדל"ן.

 

 

 

"כך למשל, בלומברג, רויטרס ו-S&P היסטורית לא עוקבים אחרי שוק הנדל"ן, אך בכל זאת זה אפיק השקעה בשווי 15 טריליון דולר. שוק זה היה אחד התורמים לפרוץ המשבר הפיננסי, כך שמדובר באפיק השקעה עצום, ויש לזה חשיבות רבה".

 

אלי רזין מייסד ומנכ"ל Credifi אלי רזין מייסד ומנכ"ל Credifi צילום: אוראל כהן

 

 

לדבריו של רזין, Credifi מנטרת 5 מיליון נכסים מסחריים ברחבי ארה"ב, וגייסה 23 מיליון דולר בשלוש השנים האחרונות. הלקוחות שלה כוללים חברות נדל"ן גדולות, מוסדות פיננסיים וקרנות גידור שפועלים בשוק והרגולטורים. "אנחנו מכסים את כל ארה"ב ועושים זאת תוך כדי אספקת שקיפות ויעילות לשוק הזה".

 

במרכז החברה עומדת אספקת נתונים, דבר בעל חשיבות עצומה בשוק הזה, הדגיש. "הבחור שיודע הכי הרבה הוא זה שמנצח, כך המשחק הולך".

 

לראיה, הוא מצביע על ההתאמה בין מניות הבנקים והפעילות בכלכלה שמושפעים מהפעילות בשוק הנדל"ן. "כשהנדל"ן בירידה, כפי שקרה בתקופה לפני המשבר הפיננסי, הכלכלה כולה קורסת. זו בעיה עצומה שמהווה עדות לחשיבות של קבלת מידע".

 

רזין המשיך והתייחס למשבר, שבו קרסו בנקי ההשקעות ליהמן ברדרס ומריל לינץ'. "ליהמן קרס בגלל השקעה גרועה בנדל"ן מסחרי ולא מעט הונאה". לדבריו, הכעס היה שהכלכלה העולמית על סף תהום ורבים מאבדים את מקום עבודתם וזאת בשל היעדר מידע. "זה לא צריך להיות ככה, ואכן כיום עשר שנים קדימה זה כבר לא המצב".

 

הוא שב והדגיש כי חייבים לאסוף מידע ולדעת מה קורה גם מחוץ לתעשיית הנדל"ן. "חייבים לדעת מה קורה במאזנים של החברות ומה קורה בעולם. בחודשים האחרונים סופות הוריקן פגעו בחופים של פלורידה וטקסס שהובילו לירידה בשווי של חברות ציבוריות ושל בנקים והשפיעו על הכלכלה והערים באופן כללי. דברים נוספים כמו פשיטות הרגל בסקטור הקמעונאות, שמהווים גורם דאגה בשוק גם משפיעים על השחקנים האלה. חייבים לדעת מה קורה, חייבים שיהיו נתונים וחייבים לאמץ טכנולוגיה שמספקת אתם".

 

לסיום, מתייחס רזין לתפקיד של ישראל בשוק הנדל"ן של ניו יורק. "לפי הנתונים שלנו, לישראל תפקיד גדול בשוק הנדל"ן של ניו יורק, ובהתאם בכלכלה כולה".

 

לפי רזין, ההלוואות בניו יורק לפרויקטי נדל"ן מסחרי עומדות על 75 מיליארד דולר בשנה. סכום "עצום". פירוט של ההלוואות הללו מצא ש-47% מגיע מהבנקים המקומיים, 30% מבנקים זרים, וכשבודקים את החלוקה של הבנקים הזרים מגלים ש"ישראל אחראית ל-1 מכל 100 דולר שנכנסים לכלכלת הנדל"ן המסחרי של ניו יורק. הכסף הזה מגיע משלושה בנקים, בראשם בנק לאומי". לדבריו, הצורה שבה בנק לאומי מזרים כסף בשנים האחרונות היא מעט מסוכנת. "אלו הן הלוואות בנייה (construction loans), צורת ההלוואות המסוכנת ביותר".

 

באופן כללי, אומר רזין כי ישראל והבנקים שלה חשופים ביותר לניו יורק. "זה השתנה לאחרונה בשל שינויים ברגולציה, אך זה לא השתנה לגמרי. ישראל חשופה והמוסדות שלה חשופים, אך בעזרת נתונים וטכנולוגיה שמספקת Credifi אנשים יכולים לנהל את הסיכונים שלהם בצורה שונה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x