גג עמוד כנס פינטק 2017

FinTech 2017

האוזר על חקירת בזק: "מבאס אותי כשבעלי שליטה שוכחים שיש להם שותפים מהציבור"

ראש רשות ניירות ערך התייחס בכנס פינטק 2017 לחקירה שבסיומה המליצה הרשות להגיש סדרה של תביעות כלפי בכירים בבזק, והודיע: "כספי המשקיעים לא יהיו הפקר"

מאיר אורבך 12:3808.11.17

"החשיפה שאנחנו עושים למקרים כמו פרשת בזק חשובה מאד לאמון הציבור בשוק ההון". אמר הבוקר (ד') שמואל האוזר, ראש רשות ניירות ערך, בכנס פינטק 2017 של כלכליסט, בנק לאומי ו-KPMG. 

 

הכנס התקיים זמן קצר לאחר שהרשות הגישה את המלצותיה להגשת סדרה של תביעות בפרשת בזק. בתגובה לשאלת סגן עורכת כלכליסט גולן פרידנפלד על החקירה אמר האוזר "זה מבאס אותי – מבאס אותי כשבעלי שליטה שוכחים שיש להם שותפים מהציבור. מה שנכתב בהמלצות הוא ברור ואין טעם שאפרט זאת כאן, רק אומר כפי שאמרתי בעבר: כספי המשקיעים לא יהיו הפקר.

 

שמואל האוזר בכנס פינטק שמואל האוזר בכנס פינטק צילום: עמית שעל

 

 

"החסכונות של כולנו שמושקעים בבורסה בכלל ובחברות הגדולות בפרט לא ישמשו כמטבע עובר לסוחר. זו לא 'קופה קטנה' של אף אחד. רשות ניירות ערך מקפידה על קלה כחמורה מול כל מי שעובר על החוקים. כפי שאני אומר מאז כניסתי לתפקיד – אנחנו נקל על הישרים ונכה את הרמאים – כך היה וכך ימשיך להיות.

 

"אנחנו מתכוונים להמשיך לחשוף פרשיות כאלה", אמר האוזר בשיחה עם פרידנפלד ועם אורי פסובסקי, כתב ופרשן בכיר.

 

האוזר נשאל האם הוא רגוע לגבי צוות הניהול בבזק, וענה "אמר לי דירקטור בחברה - 'ביום שהתפרסם הסיפור של בזק, ידענו שצריכים לשנות את החברה' וזה אומר הכל".

 

בהמשך השיחה התייחס האוזר לטכנולוגיית ICO - הנפקת מטבעות וירטואליים. "כרגולטור אני מרגיש במרוץ חימוש טכנולוגי, לטוב ולרע. כאשר מדברים על נושא המטבעות הדיגיטליים והבלוקצ'יין יש הבדל ביניהם. בלוקצ'יין היא טכנולוגיה חשובה שתכבוש עולמות, יש לה הרבה ערך ונשתמש בה גם אצלנו.

 

"לגבי המטבעות - לא שאין מקום לזה, אבל צריך לחשוב על זה. בעולם הזה שבו אין פיקוח, אני חושש שהמחירים היום הם מחירי בועה. זה מרגיש כמו מחיר בועה, זה מריח כמחיר בועה וזה מתנהל כמחיר בועה - מי יודע למה ביטקוין צריך להיות שווה 7,000 דולר ולא 1,000 דולר?

"אין היום רגולציה, ואני לא רוצה שהמטבעות יהיו עיר מקלט לנוכלים. אני לא רוצה שעולם המטבעות יהיה מוטציה של אופציות בינאריות. אנחנו צריכים להיערך לעניין הזה, ומיניתי צוות לתחום. בעולם יש מאה מדינות שאוסרות הנפקה של ICO, אנחנו בוחנים את זה ונשאל האם זה נייר ערך. יש בזה המון סממנים של הנפקה לציבור, ואם זה לא נייר ערך זה לא בסמכות שלנו - ואז אין מי שישמור על המשקיעים".

 

"אנחנו נמצאים בעולמות שצריכים פיקוח. יש הרבה מטבעות ואין באמת מושג מה עומד מאחורי כל מטבע. אני לא מבין אנשים שמשקיעים בהם ולא בטוח שהם יודעים במה הם משקיעים. גם הרגולוטורים יודעים שהם צריכים לעשות משהו למען המשקיעים. בעולם של ניירות ערך - אנחנו נהיה שם"

 

האוזר נשאל מה היה מייעץ למשקיעים בתחום ויזמים שחושבים לעשות הנפקה, וענה "אני חושב שבניגוד למה שקורה בבורסה, שם צריך שתהיה שקיפות - שכרגע אין. אנחנו צריכים לשקול את כל האפשרויות ולמצוא מסגרת רגולטורית. אנחנו רוצים לשקול גם את האפשרות להרחיב את סמכויות הפיקוח שלנו גם למכשירים פיננסים כאלה".

 

האוזר קרא למשקיעים בתחום להיזהר: "אולי זו בועה ואין מי שמגן עליכם". לגבי יזמים, אמר "אולי נשנה את חוק ניירות ערך ומה שמותר היום לא יהיה מותר מחר.

 

"אני לא חשוב ש-ICO זה העולם הבא, כולם צריכים להמציא את עצמם מחדש. יש שלושה מקורות מימון: בנקים, מוסדיים ובורסה, ויש עוד אפשרויות כמו מימון המונים.

 

"היתרון הגדול של הבורסה הוא השקיפות. אתה יודע איך הכסף נכנס, אין חושך. כל זמן שהכל בסדר - לא צריך רגולציה. צריך אותה כשמשהו לא בסדר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x