ועידת המובייל הדיגיטל גג עמוד

INSPIRE

מנכ"ל MeMed: "שימוש באנטיביוטיקה לא לצורך גורם למוות יותר מאשר סרטן"

ד"ר ערן אדן אמר בוועידת הדיגיטל והמובייל של כלכליסט שכל אנטיביוטיקה שנייה ניתנת לא לצורך. אדן: "החזון של MeMed הוא לפתח מכשיר שיבהיר לרופא האם מדובר בחיידק או בווירוס - האם אנטיביוטיקה נדרשת או לא"

קרן-אור גרינברג 11:1230.10.17

"כל אנטיביוטיקה שנייה ניתנת לא לצורך", כך אמר, ד”ר ערן אדן, מנכ"ל MeMed, הבוקר במושב Digital Health בוועידת הדיגיטל והמובייל של "כלכליסט" בשיתוף בנק הפועלים ומכון היצוא.

המצב הזה נוצר, לדבריו, בעקבות אי בהירות לגבי מקור המחלה - וירוס או חיידק. חברת MeMed נוסדה בשנת 2009 כדי לספק תשובה מהירה ופשוטה לבעיה הזו. "כשאנו מגיעים עם הילד לרופא והוא בודק האם זה חיידק או וירוס - האם לתת אנטיביוטיקה או מרק עוף, לרוב הרופא לא יודע", טען אדן.

ד"ר ערן אדן בוועידת כלכליסט ד"ר ערן אדן בוועידת כלכליסט צילום: עמית שעל

 

 

"לרופא יש טכנולוגיות לנסות לבדוק אם זה חיידק או וירוס, כמו תרבית, אבל כל שיטה שקיימת כיום סובלת ממספר בעיות. הראשונה היא שהבדיקה לוקחת זמן, שעות עד ימים, ואנחנו רוצים למצוא פתרון מתאים באופן מיידי. בעיה נוספת היא אי נגישות למחולל המחלה - למשל דלקות אוזניים או דלקת ריאות. השלישית היא נשאות של חיידקים בגוף, יש לנו פלורה טבעית סוערת".

 

חוסר הוודאות הזה גורם, לדברי אדן, לשימוש באנטיביוטיקה שלא לצורך, מה שיוצר חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה. "הסוגיה הזאת מוגדרת כבעיה הבריאותית הגדולה ביותר. דו"ח של ממשלת אנגליה מעריך שעד שנת 2050 ימותו 10 מיליון אנשים מעמידות לאנטיביוטיקה, יותר מהמוות הנגרם מסרטן ותאונות דרכים גם יחד. העלות למשק היא של 100 טריליון דולר".

 

מאז היווסדה קיבלה החברה מימון ומענקים בגובה של 25 מיליון דולר, סיפר אדן. "גייסנו מיוצאי פייסבוק וגורמים כמו הממשל הפדרלי והאיחוד האירופי. כולם מאמינים שמה שאנו עושים יכול לעזור לאנשים ולכלכלות".

 

החזון של החברה הוא פיתוח מכשיר שבדגימת דם ייתן לרופא את כל המידע הדרוש כדי לדעת האם מדובר בחיידק או בווירוס - האם לטפל או לא.

 

"התחלנו במוצר ראשון - שאושר בארץ ובאירופה - כדי להיכנס לשוק", סיפר אדן, "והתקדמנו במערכת החיסון כדי לראות אם הגוף מעלה את סיירת המטכ"ל או את הקומנדו האנטי ויראלי.

 

"חיפשנו במרחב המולקולות של מערכת החיסון, וביצענו ניסויים קליניים בעשרות אלפי חולים. ב-2013 סיימנו איפיון של 1,000 פציינטים, זיהינו חלבונים שלא זיהו לפנינו, ופירסמנו את זה ב-2015. העובדה שאנו משתמשים בתגובה החיצונית, מאפשרת למדוד אותה מהר, לתפוס זיהומים לא רגישים - זו דרך אלגנטית לפתור את הבעיה. יש לנו מוצר שני שייחשף במהלך השנה, ואנו מאמינים שישנה את כללי המשחק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x