הוועידה הלאומית

יאיר לפיד: המערכת הפוליטית דפוקה, סדר העדיפויות משובש

בוועידת כלכליסט תקף יו"ר מפלגת יש עתיד את הממשלה וטען ששיקולי הישרדות פוליטית הם אלה שמנחים את קבלת ההחלטות ואת חלוקת התקציב. "אם הפוליטיקאים עסוקים בעצמם, אפשר להחליף אותם בפוליטיקאים שעסוקים בנו"

אמיתי גזית 15:5804.09.17

"לפי נתוני האוצר, בור תקציבי של יותר מ-21 מיליארד שקל מחכה לנו ב-2019" אמר היום (ב') יאיר לפיד, יו"ר מפלגת יש עתיד בוועידה הכלכלית הלאומית 2017.

 

לפיד טען כי הממשלה גרמה לכך משיקולים פוליטיים. "הם לא חילקו את הכסף הזה לאזרחים, הם מחלקים אותו אחד לשני. אין סדר עדיפויות לאומי. יש סדר עדיפויות פוליטי, שבטי, סקטוריאלי. יש יחסי ציבור לשרים. המערכת הפוליטית דפוקה.

 

יאיר לפיד בוועידה הכלכלית הלאומית יאיר לפיד בוועידה הכלכלית הלאומית צילום: נמרוד גליקמן

 

 

"הטענה המרכזית שלי לממשלה הנוכחית", אמר לפיד, "היא שהיא בורחת מהחלטות קשות. הדבר שהכי חשוב לה והכי מעסיק אותה הוא הפוליטיקה, ההישרדות הפוליטית של חברי הממשלה והקידום שלהם. הם לוקחים כסף מהחינוך, מההשכלה הגבוהה, ומהתחבורה הציבורית וקונים שקט פוליטי.

 

"4 מיליארד שקל עלה רק ההסכם הקואליציוני של יהדות התורה. ראיתם אולי את השידורים מליל התקציב, הכספים עפו באוויר. 80 מיליון שקל לגפני, 40 מיליון שקל למיקי זוהר, 10 מיליון שקל לאורן חזן. אף אחד אפילו לא מעמיד פנים שיש פה שיקול ערכי. שזה למטרות טובות".

 

 

 

על פי לפיד, תוך שנים ספורות "חצי מהילדים במדינה לא יתגייסו לצבא, לא יכירו את המילים של ההמנון הלאומי וחלק גדול מהם לא יקבל ארגז כלים לשוק העבודה. מי יפרנס אותם? על מי זה ייפול? אין לזה היום תשובה, מפני שהממשלה מסרבת לעסוק בנושאים האלה.

 

"העמדה היחידה של הממשלה היא שזה לא נוח פוליטית, זה מסכן את הקואליציה. הייתי בכנסת בשנה שעברה כשביטלו את השיוויון בנטל, כשביטלו את לימודי הליב"ה בחינוך החרדי. אתם יודעים מה היה הדבר הכי בולט? זה אותם אנשים. אותם אנשים שהעבירו יחד איתנו החלטות הפוכות שנתיים קודם. נתניהו, בנט, ליברמן. אותם אנשים שנשאו נאומים על חשיבות המהפכה שאנחנו מובילים - הצביעו עכשיו בדיוק ההיפך".

 

לפיד סיפר כי מסקנות ועדת אלאלוף למיגור העוני שבראשה עמד חבר הכנס מאיר כהן ממפלגתו, נקברו בעקבות החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו על הקדמת הבחירות. "הכנסנו את המסקנות לבסיס התקציב בפעם הראשונה. מיליארדי שקלים למלחמה בעוני, ואז נתניהו החליט לפרק את הממשלה. כמה ימים אחרי שהממשלה נפלה, מאיר פגש את נתניהו, ומאיר סיפר לי שהדבר שהכי בלט לו זה שנתניהו לא ממש הבין מה הוא רוצה מחייו. כי הם שני אנשים שמדברים בשתי שפות שונות לגמרי. מאיר אמר שנתניהו חשב שהוא תמים, כי הוא לא מבין שהכל פוליטי".

 

בעניין השחיתות אמר לפיד כי יזם הצעת חוק על פיה אדם שהורשע בעבירה שיש עמה קלון לא יוכל להיות שר, חבר כנסת או ראש עיר בישראל. "יש יותר סביר מזה? היום אדם לא יכול להיות נהג של שר אם הוא הורשע בעבירה שיש עמה קלון, אבל הוא יכול להיות שר".

 

ההצעה הופלה מיד על ידי הקואליציה "למה? כי הכל פוליטי", אומר לפיד, "וכשאנחנו מנסים להילחם בזה, התשובה היא 'ככה זה היה תמיד'; 'זה מה שכולם עושים'; 'אם אתם הייתם שם, גם אתם הייתם מתנהגים ככה'. זה לא נכון", טוען לפיד. "היינו שם ולא התנהגנו ככה. לא נכון שכולם מושחתים. לא נכון שאין ברירה. היו לנו גם בגין, רבין, בן גוריון. הם היו אנשים פוליטיים, אבל היה משהו מעל הפוליטיקה. 'ככה זה היה תמיד' זו לא סיבה שזה ימשיך, זו הסיבה שצריך לשנות את זה. אם הפוליטיקאים עסוקים רק בעצמם, אפשר להחליף אותם בפוליטיקאים שעסוקים רק בנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x