ועידת Fintech

אבי כוכבא: "בנקאות אוטונומית נמצאת בטווח של 10 שנים מהיום"

המשנה למנכ"ל בנק הפועלים והממונה על חטיבת החדשנות בבנק אמר בכנס פינטק 2017 של KPMG: "נתח מכובד של לקוחות פרטיים לא יודעים לנהל את כספם - לא מבורות, אלא מחוסר רצון"

רעות שפיגלמן 11:1110.05.17

"אנו נמצאים בעידן הפוסט-דיגיטלי. בהסתכלות בטווח של חמש שנים קדימה ייכנסו אלמנטים שונים של עזרה פרו-אקטיבית. בהסתכלות של עשר שנים - הנושא של הבנק האוטונומי יהיה מאוד רלוונטי". כך אמר אבי כוכבא, המשנה למנכ"ל בנק הפועלים והממונה על חטיבת החדשנות בבנק, במסגרת פאנל בכנס הפינטק השנתי של KPMG, שכותרתו: "מהפכת הדיגיטל כבר כאן?". את הפאנל הנחה דוראל בליץ. לדברי כוכבא, "כבר בטווח הקרוב של שלוש עד חמש שנים ייסעו מכוניות אוטונומיות ברחבי ת"א ובנקאות אוטונומית תימצא בטווח של עשר שנים מהיום".

 

כוכבא התייחס לשאלתו של בליץ שעסקה בנושא של שכיבתו של נתח גדול (45%) מכספי הציבור בחשבונות עו"ש ובמזומן, כאשר בהשוואה ל-OECD ולארה"ב מדובר בהבדל מהותי - שם מחצית מכספי הציבור נמצאים באופן ישיר ועקיף בשוקי המניות ואילו רק כשליש מכספו של הציבור בישראל מושקע באפיקים אלה, כאשר הנתון בולט במיוחד על רקע הריבית השלילית. כוכבא ציין בהקשר זה כי מדובר לא רק בשמרנות או בצורך בחינוך פיננסי, אלא ציין כי "לתפיסתנו, נתח מכובד של לקוחות פרטיים לא יודעים לנהל את כספם - לא מבורות אלא מחוסר רצון". כוכבא הביא כדוגמה לקיחת הלוואה לרכישת רכב ישירות מגוף בנקאי ללא בדיקה ומיצוי של כלל האפשרויות הרלוונטיות והכדאיות, כמו למשל שימוש מושכל בכספי קרן השתלמות שהשתחררה. "יש אנשים שלא יודעים אפילו שקרן השתלמות שלהם השתחררה, ובאיזה מועד".

אבי כוכבא אבי כוכבא צילום: אוראל כהן

 

כוכבא ציין בהקשר זה את אפליקציית העברת התשלומים Bit שהשיק הבנק לפני חודשים אחדים, ושצברה עד כה מעל 200 משתמשים שהורידו אותה. "המפתח באפליקציה הוא שימוש פשוט, קל ומהיר. לא מעיק". כוכבא הסביר כי ניתן דגש לשפה. כך למשל כבר לא נעשה שימוש במילה "מוטב" אלא במילה "למי" - כאשר המשתמש נשאל לאיזה גורם הוא מאשר להעביר את הכסף. כוכבא הוסיף שבשבועות הקרובים תושק גרסה חדשה של האפליקציה שתשמר את השימוש הפשוט לצד הוספתם של פיצ'רים נוספים".

 

כוכבא התייחס גם לחטיבת החדשנות בבנק שהוא עומד בראשה ולממשק הקיים בינה לבין מיזמי הפינטק: "בחטיבת החדשנות אנו מעסיקים חוקרי מידע, כמו גם מעבדת מחקר בטכניון. הרגל השנייה לצד המחקר עצמו היא חווית המשתמש - עם דגש על קדמה. תהליך פתיחת חשבון למשל מתחיל הרבה לפני פתיחת החשבון עצמו ולכן חוויית המשתמש משמעותה בהסתכלות כוללת. רגל שלישית היא חיפוש אחר יחידות פינטק שיכולות לתת מענה תוך פרק זמן נדרש בהתאם לצרכים וליעדים המוצגים בתוכנית האסטרטגית של הבנק. יש לנו מספר מיזמי פינטק שאנחנו במגע מתקדם איתם לשיתוף פעולה להרחבת השירותים שלנו".

 

בסיכום דבריו בפאנל כוכבא סיפק טיפ ליזמים: "גייסו כסף כאשר אפשר ולא כאשר צריך - כי כאשר צריך הכסף הופך ליקר יותר. בצעו התאמות לרעיון שלכם בהתאם לצרכי השוק, ותבינו כיצד עובדים ארגונים גדולים ומערכות באותם ארגונים, למשל בהיבטי ענן, סייבר ואבטחת מידע".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x