גג עמוד ועידת הצפון 2017

מנהלת בית חולים העמק: "בצפון חיים שנתיים פחות לעומת המרכז"

פרופ' אורנה בלונדהיים, קראה בוועידה לעסקים וצמיחה בצפון של "כלכליסט", לממשלה להשוות בין מספר המיטות במרכז לצפון, להגדיל את מספר חדרי הניתוח ומחלקות האונקולוגיה ולהנהיג מדיניות מענקים לרופאים

מאיר אורבך 12:5628.03.17

פרופ' אורנה בלונדהיים, מנהלת בית החולים העמק בעפולה, יודעת שהצפון מקופח ומבינה שהדרך היחידה שלה להביא את האמת ואת התקציבים היא להוכיח את זה במספרים. על פי הנתונים שהציגה היום (ג') בוועידה לעסקים וצמיחה בצפון של "כלכליסט", אוכלוסיית הצפון ענייה יותר, חולה יותר ולכן תוחלת החיים כאן קטנה יותר. "בצפון חיים שנתיים פחות מהמרכז", אמרה בלונדהיים.

 

לדבריה, "הרבה פעמים אני בתחושה שבריאות לא מענייינת את מקבלי ההחלטות. המדינה משקיעה בבריאות פחות מיוון ואנחנו מצפים למערכת בריאות כמו בשבדיה. הרפואה נעשת יותר דיגיטלית, יותר טכנולוגית ואנחנו כבתי חולים נעשים מפעל טכנולוגי ומעבר למפעל שמספק שירותי בריאות. אנחנו המעסיק הגדול בצפון של יותר מ-2,400 איש וזה כולל אקדמאים ואנשי רפואה. המדינה אחראית לספק לכל אזרחיה סטנדרנט מסוים של בריאות, ואני לא חושבת שהיא עושה זאת בצורה שווה לכולם".

 

"האם צורכי הבריאות של אנשים בצפון ומרכז זהים?", שאלה בלונדהיים. "אוכולוסיית ישראל בצפון היא מהמגוונות שיש - אוכלוסייה יהודית, מוסלמית, דרוזית וצ'קרסית. אבל התלות של האוכלוסייה בצפון במערכת הבריאות הציבורית יותר גדולה. 70% מהמטופלים בבית חולים העמק הם במעמד סוציו-אקונומי נמוך לעומת 33% בבתי חולים דומים. יש שיעור גבוה של תחלואה כרונית בקרב האוכלוסייה הערבית - יש שם הרבה עישון, סוכרת, השמנת יתר ותחלואה תורשתית.

פרופ' אורנה בלונדהיים, מנהלת בבית החולים העמק בעפולה פרופ' אורנה בלונדהיים, מנהלת בבית החולים העמק בעפולה צילום: עמית שעל

 

"המשאבים שיש לצפון הם הרבה פחות מאלה שיש במרכז, שיעור הרופאים שיש בצפון נמוך יותר מכל ישראל ושיעור מיטות האשפוז הכי נמוך בארץ. שיעור התמותה בצפון יותר גדול מאשר בכל ישראל.

 

"אני רוצה שישראל תציב לפניה יעד להשוות את מספר מיטות האשפוז בצפון לאזה במרכז ותשווה את מספר חדרי הניתוח ושירותי אונוקולוגיה ונורלויגיה בין המרכז לצפון. הייתי רוצה מדיניות רב-שנתית מתעדפת לצפון, מדיניות ברורה של מענקים, אנחנו עדיין מחכים למענקים של 2016. כמו כן הסכמי שכר ייעודים כפיצוי על היעדר רפואה פרטית, עידוד תרומות לפריפריה ועוד", סיכמה פרופ' בלונדהיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x