שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
גג עמוד ועידת הצפון 2017

מנכ"ל משרד רה"מ: "במשך שנים ממשלות פיזרו הבטחות ולא קיימו אותן"

אלי גרונר בוועידה לעסקים וצמיחה לצפון של "כלכליסט": "אם רוצים להוריד את יוקר המחיה צריך להוריד את עודף הרגולציה, ואנחנו עובדים על זה". גרונר הוסיף, "ברגע שידברו יותר על יעדים, ופחות על תקציבים נהיה במקום טוב יותר"

אמיתי גזית 11:2528.03.17

 

 

"במשך השנים הרבה מאוד נציגי ממשלה באו ופיזרו הבטחות. לפעמים ההבטחות נהפכו להחלטות ממשלה, אבל גם אם מגיעים לשלב של החלטת ממשלה לא מקיימים אותם", כך אמר אלי גרונר, מנכ"ל משרד רה"מ בוועידה לעסקים וצמיחה לצפון של "כלכליסט". על פי גרונר, הממשלה הנוכחית שמה סוף להבטחות שלא מתממשות "בזכות הנומרטור שלא מאפשר לפזר הבטחות בלי להצביע על מקור תקציבי. הנומרטור התקציבי של רה"מ, מאפשר לשמור על איתנות פיננסית, משום שהוא אינו מאפשר לממשלה להיכנס לחוב שלא נוכל לצאת ממנו".

 

גרונר הוסיף כי "הממשלה הנוכחית מתמקדת ביעדים ולא סכומים, לא אדבר על-12 מיליארד שקל שמשקיעים בכבישים בצפון, 3 מיליארד שקל בחינוך. מה שחשוב זה לא התשומות אלא הכבישים, והכיתות לתלמידים. אני מבקש להכריח את הפוליטיקאים לדבר על יעדים תפוקתיים ופחות על תשומות. פוליטיקאים צרכים להתמקד בשירותים לציבור ולא תשומות שהשיגו".

אלי גרונר מנכ״ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר מנכ״ל משרד ראש הממשלה צילום: עמית שעל

 

גרונר התייחס גם ליוקר המחיה. לדבריו הגורם המרכזי לכך הוא עודף רגולציה "רק בזכות הצהרות של נשיא ארה"ב דונלאד טראמפ על הורדת מסים וצמצום הרגולציה, הבורסה הראתה צמיחה. צריך להבין שיש התאמה בין יוקר המחייה לעודף רגולציה. אם רוצים להוריד את יוקר המחיה צריך להוריד את עודף הרגולציה, ואנחנו עובדים על זה".

 

גורנר הוסיף ואמר כי ממשלות קודמות עשו עוול בכך שלא הפנו תקציבים לצמיחה, ולא דאגו לחלוקה שוויונית של התקציב.

 

"לא באתי לפה לדבר על פריפריה, כי לא אמור להיות מושג כזה במדינה שלוקח 6 שעות לחצות אותה. לצערי בעשרות השנים האחרונות נעשו כאן 2 עוולות: הראשון לא הופנו תקציבים לצמיחה. למעשה רק אחוז בודד מדיוני התקציב הוקדש להגדלת העוגה, לצערי רוב הדיונים היו על חלוקת העוגה. אבל התקציב הוא אמצעי ולא מטרה. ברגע שידברו יותר על יעדים, ופחות על תקציבים נהיה במקום טוב יותר.

 

"כאשר הייתה צמיחה לא דאגו שהיא תגיע לכולם. היום שתי המשימות של הממשלה הן הגדלת העוגה, וחלוקה הוגנת שלה. זה לא סוד שהודענו בתקציב האחרון על השקעה של 50 מיליארד שקלים בתחבורה ציבורית.

 

"הממשלה משקיעה במנועי צמיחה: למשל פיתוח מאגר לוויתן. נובל אנרג'י תשקיע 3.75 מליארד שקל בפיתוח משק הגז, זו ההשקעה התקציבית הגדולה ביותר מאז ומעולם. היו הרבה אנשים שהתנגדו להשקעה הזאת, BDS למשל, לכן הניצחון אינו רק כלכלי הוא גם מדיני.

 

"אנו פועלים לחיזוק הסחר הבינ"ל, הממשלה משקיעה המון בלאפשר למגזר העסקי לפתח שווקים נוספים, בראש ובראשונה במזרח אסי ובמיוחד בסין. בחודש הבא נפרסם לראשונה את העמידה ביעדים. סוף סוף הממשלה מדווחת לציבור, זו תרבות שונה של יעדים, ושקיפות. זו התרבות שאנחנו מנסים להנחיל".

ליחצו כאן לכל כותרות הוועידה
בטל שלח
    לכל התגובות
    x