גג עמוד ועידת הצפון 2017

ועידת הצפון

גילה גמליאל: "עסקים קטנים ובינוניים בדגש על מסחר מקוון הם המפתח לחיזוק הפריפריה"

השרה לשיוויון חברתי אמרה את הדברים בוועידה לעסקים וצמיחה בצפון של "כלכליסט". לדבריה משרדה שם לו למטרה להוביל את נושא הערים החכות ולסייע לכל רשות בישראל להניע מהפכה דיגיטלית: "יש היום פער בין אוכלוסיות חזקות לאוכלוסיות מוחלשות שאינן מפיקות תועלת מהדיגיטציה"

תומר הדר 11:3128.03.17


"העולם מצוי במהפכה דיגיטלית. יש כאן השפעה על חדשנות ואיכות חיים. טכנולוגיות תורמות לכלכלה ולחברה בישראל והפוטנציאל עצום. כיום יש במדינה פער דיגיטלי בין אוכלוסיות חזקות ומוחלשות שאינן מפיקות תועלת מהדיגיטציה", כך אמרה היום השרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל בוועידה לעסקים וצמיחה בצפון. "ישראל היא חדשנית מחד ונמצאת במקום השני בהשקעה במחקר ופיתוח. ישראל מדורגת במקום גבוה במדד תחרותיות של הבנק הבינלאומי. אך מאידך, על אף חדשנותנו הפוטנציאל טרם חלחל לכל מגזרי המשק. כשרה לשיוויון חברתי שמתי מטרה להציב את ישראל בשורה הראשונה של המדינות המובילות טכנולוגיות ולגשר על פערים".

 

עוד מדגישה גמליאל: "כיום אני פועלת למינוף הזדמנויות לשלוש מטרות: צמצום פערים, צמיחה כלכלית והפיכת הממשל לזמין. כיום כרבע מאוכלוסיית ישראל הם חסרי אוריינות דיגיטלית, שהיא הכרחית כמו קרוא וכתוב. כיום בעולם מדינות מתקדמות מקדמות אוריינות דיגיטלית וגם אנו בישראל נקדם זאת. מהלך זה יבוצע בשיתוף משרדי משלה נוספים תוך מתן דגש על הפריפריה. אני פועלת להנגשת העידן הדיגיטלי, לחזק אוכלוסיות מוחלשות. לכן אנו מממנים פרויקטים של תקשוב בתי ספר בצפון בהיקף כ-20 מיליון שקלים. אני מובילה כיום את "קמפוס", קורסים מקוונים לתלמידים בכל הארץ בדגש על הםפריפריה. כבר כיום יש בפלטפורמה קורסים אדמיים וקורסי תוכנות.

 

לדברי גמליאל, "עסקים קטנים ועסקים בינוניים הם המפתח לחיזוק הפריפריה. המהפכה הדיגיטלית מסייעת לפתח עסקים קטנים. אני מאמינה שכלים דיגיטליים כמו מסחר מקוון יכולים לשפר פיריון של עסקים קטנים. אלה מתקשים להשתלב בשוק הבינלאומי והדיגיטציה תאפשר זאת. כך ניתן לייעל את הכלכלה ולאפשר לעסק שאינו במרכז הארץ לספק סחורות לכל רחבי הארץ וגם בעולם. המשרד לשיוויון חברתי עתיד להרחיב את ההשקעה בנוכחות עסקים קטנים ובינוניים באינטרנט ובמיוחד במסחר מקוון".

 

גמליאל. אוריינות דיגיטלית חיונית היום כמו קרוא וכתוב גמליאל. אוריינות דיגיטלית חיונית היום כמו קרוא וכתוב צילום: עמית שעל

 

עוד לדבריה, "בהחלטת ממשלה לחיזוק הצפון הקציתי שמונה מיליון שקלים למטרה. העברתי החלטת ממשלה על סיוע לרשויות בדואיות בסך של 900 מיליון שקלים. רק כך ניתן לשלב אוכלוסיה ערבית במדינה. בנוסף מקודמת כיום החלטה להפוך את נצרת עילית לבירת הגליל. אני בטוחה שסיכומים בנושא יגיעו בקרוב. רשויות מקומיות בישראל הן תשתית חשובה לצמצום פערים. כיום ישראלים גרים בשמונה ערים בפריפריה המונות מאות אלפי תושבים אלה ערים שמורכב לתת להן שרות. אנו שמנו לנו מטרה להוביל את נושא הערים החכמות. לסייע לכל רשות בישראל להניע מהפכות דיגיטליות"

 

לדברי גמליאל: "בפנינו עומד אתגר של פערים בין רשויות מקומיות בישראל. אנו חייבים לוודא שיש מעבר דיגיטלי של כל הערים. עלינו להוביל לכך שלכל רשות בישראל תהיה אפשרות לפלטפורמה דיגיטלית בסיסית. מטרתנו היא להפוך את חיפה לעיר חכמה ומוגנת סייבר. המודל ישמש כתשתית עתידית לרשויות נוספות בצפון ויעודד תעשיה. לאחרונה הושק פיילוט של אזור דיגיטלי ראשון בישראל בנגב המזרחי. תכנית זו תורחב גם לצפון . המרחב הדיגיטלי בגליל יסייע לספק שרות טוב. אזורים אלה יוברו באופן יום יומי ויוכלו לחבר בין אנשים. גם בין תלמידים מכל רחבי הארץ שילמדו יחד בו זמנית. כך יחוסלו פערים בחינוך בין המרכז לפריפריה", מסבירה גמליאל. כיום מרחק גיאוגרפי לא מהווה תרוץ לאי שיוויון חברתי. אני סבורה שבקרוב ילדה מנצרת עילית או מנצרת תקבל חינוך איכותי ותבחר מקצוע מדעי בתיכון. היא תשתלב בחברת הייטק ותהיה העתיד של המדינה. שילוב זרועות בין מגזרים יוביל אותנו למהפכה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x