שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
גג עמוד ועידת הצפון 2017

ועידת הצפון

ברק סורני: "הממשלה צריכה לקדם שיתוף מוסדיים במימון פרויקטים של תשתיות בצפון"

מנכ"ל פסגות, בוועידה לעסקים וצמיחה בצפון של "כלכליסט": "בדרך זו המדינה תרוויח בכך שמימון פרויקטים לא יתבצע מתקציב המדינה, תושבי הצפון ירוויחו מפיתוח התשתיות והחוסכים לפניה יקבלו תשואה נאותה על השקעה זו"

אסנת ניר 10:1828.03.17

 

 

"אחת הדרכים לייצר תשואה עודפת במיוחד בסביבת ריבית נמוכה היא השקעה בתשתיות. לצערנו המדינה אינה עושה מספיק על מנת לעודד גופים מוסדיים להשקיע בפרויקטים של תשתיות לאומיות", כך אמר הבוקר ברק סורני, מנכ"ל פסגות, בוועידה לעסקים וצמיחה בצפון של "כלכליסט". לדברי מנכ"ל פסגות, על ידי קידום שיתוף מוסדיים במימון פרויקטים של תשתיות בצפון גם המדינה מרוויחה גם תושבי הצפון וגם החוסכים לפנסיה. "אנו נמצאים היום בצפון ויש כאן נציגים של הממשלה, זאת הזדמנות לקרוא למקבלי ההחלטות ולאלו שאמונים על תחום הכלכלה והתשתיות בישראל למצוא דרך לקדם השתתפות של גופים מוסדיים בפרויקטים של תשתיות לאומיות בכל הארץ ובמיוחד בצפון. בדרך זו המדינה תרוויח בכך שמימון פרויקטים לא יתבצע מתקציב המדינה, תושבי הצפון ירוויחו מפיתוח התשתיות והחוסכים לפניה יקבלו תשואה נאותה על השקעה זו".

 

בדבריו סקר סורני את המגמות בכלכלה העולמית. לדבריו בארה"ב ישנו שיפור בכלכלה העולמית, שוק עבודה חזק, אופטימיות בשווקים לאור הרפורמות המתוכננות בעיקר הפחתות מיסים והקלה ברגולציה ויחד עם זאת התגברות הלחצים האינפלציונים וצפי להעלאות ריבית. "בגוש היורו ישנה פעילות כללית חזקה, ירידה בשיעור האבטלה, עליות אינפלציוניות וצפי לשמירה על רמת הריבית. בישראל ישנה פעילות משקית טובה, שיעור אבטלה נמוך היסטורית, גידול באשראי הצרכני והמשך התחזקות השקל. הכלכלה חזקה, זה ניוז שאפשר כבר להגיד אותו אחרי 2008-9 שהיו שנים קשות. יש אופטימיות בשווקים בארה"ב והריבית עלתה ותעלה אף יותר, גם אירופה חבוטה אבל נראית מאוששת, הכלכלה משתפרת והאבטלה יורדת. מי זוכר שבעבר הייתה אבטלה של 50% בספרד?

 

 

ברק סורני ברק סורני צילום: צביקה טישלר

 

"בישראל שיעור האבטלה בשפל חיובי, בהכללה מי שרוצה היום לעבוד יכול. לא פחות חשוב, גם השכר הריאלי מתחיל לעלות וליצור לחץ אינפלצוני אך יש לו עדיין הרבה לעלות כדי שמצב האזרחים יהיה טוב יותר. הצמיחה השנתית יפה, 4%, הצריכה הפרטית והאשראי בצמיחה יפה.

 

"מאז הבחירה בדונלד טראמפ השווקים בעלייה וגם בישראל. בינתיים לוקחים את הדברים הטובים מדונלד טראמפ ואולי בעתיד הדברים יהיו פחות טובים. בעולם ראינו בתקופה האחרונה עליית תשואות באפיק הממשלתי. כך למשל התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עמדה על כ-1.9% ואילו היום היא עומדת על כ-2.4%, בגוש האירופאי התשואה עלתה מרמה של 0.2% לפני שנה לרמה של 0.4% כיום ובישראל מרמה של 1.94% לפני שנה לרמה של 2.1% כיום. בנוסף, רואים צמצום במרווחים של האג"ח הקונצרני. המשמעות היא שהחברות נראות הרבה יותר טוב מבחינה הונית". "בבחינת הרכב הנכסים של קופת הגמל גדיש, לעומת שנת 2000 רואים גידול משמעותי בנכסים, המניות עלו ב30% ועלייה ב30% של אג"ח קונצרני והלוואות".

 

"השאלה המרכזית היא איך הגופים המוסדיים המנהלים את כספי הפנסיה של הציבור מצליחים לייצר ערך בסביבת הריבית הנמוכה ששוררת בעולם", אמר סורני. הוא סקר בהרצאתו את מבנה תיק ההשקעות של קופת הגמל "גדיש" שבבעלות פסגות והשינויים שחלו בה מאז שנת 2000 ועד היום. אם בעבר החלק המרכזי היה אג"ח ממשלתי שהיווה קרוב ל-50% מהתיק ואילו המרכיב המנייתי היווה רק 20% הרי שכיום האג"ח הממשלתי מהווה פחות מ-30% ואילו מרכיב המניות מהווה כבר 30% ואילו מצטרף מרכיב האג"ח הקונצרני המהווה אף הוא כ-30% מהתיק.

 

מרכיב נוסף שהתפתח בשנים האחרונות בתיק ההשקעות של המוסדיים הוא הרכיב הלא סחיר המהווה כיום כ-7% מקופת הגמל גדיש. מרכיב זה כולל בעיקר השקעה בתשתיות, בקרנות השקעה פרטיות וקרנות הון סיכון וכן מרכיב של נדל"ן. השקעות אלו הדורשות המתמחות ייחודית שמתאפשרת בעיקר בבתי השקעות גדולים מאפשרת למוסדיים להשיג תשואה עודפת ממנה נהנים עמיתי הגמל והפנסיה.

 

סורני נתן את תחזית פסגות לשנת 2017 ועיקריה: העולם ממשיך לצמוח תחזית פסגות היא כי המשק הישראלי יצמח בשנת 2017 בכ-2.1% לנפש לעומת 1.6% בשנת 2016. הצמיחה הצפויה בארה"ב לפי תחזית פסגות תעמוד על כ- 1.3% לעומת 0.9% ב-2016 והצמיחה בגוש האירופי תעמוד על 1.3% בדומה לשנה שעברה. תחזית האינפלציה של פסגות לארה"ב עומדת על 2.3% ב-2017 לעומת 2.1% ב-2016, תחזית האינפלציה בגוש היורו, שבמדינותיו רואים שינוי בהרכב המפלגות המרכיבות את המדינות. תעמוד על 1.5% לעומת 1.1% בשנת 2016 ובישראל תחזית האינפלציה היא 0.7% לעומת אינפלציה שלילית של 0.2%.

 

עוד העריך כי בנק ישראל, בניגוד לפד האמריקאי, לא יעלה השנה את הריבית והיא תמשיך לעמוד על 0.1%. הריבית בארה"ב תעמוד על 1.3% ואילו הריביות בגוש היורו וביפן תישאר שלילית ברמה של מינוס 0.1% ומינוס 0.4% בהתאמה.

 

ברב המקומות בעולם הריבית תישאר קבועה, ארה"ב היא המקום היחיד בו הריבית עלתה ותמשיך לעלות.

 

"דווקא בעולם ההשקעות המודרני הקידמה והחדשנות הדיגיטאליים הופכים את המרחק הגיאוגרפי לפחות רלוונטי. גם אנחנו בתי ההשקעות הישראלים מצטרפים למהפכה. פסגות, בית ההשקעות הגדול בישראל, היה הראשון להשיק אפליקציה לפתיחת תכנית חיסכון, היום נראה מובן מאליו. בכוונתי לפתח את התחום הדיגיטאלי כדי לתת מענה לכל לקוחותינו, גם לאלו באזורים מרוחקים כהצפון והדרום".

ליחצו כאן לכל כותרות הוועידה
בטל שלח
    לכל התגובות
    x