כנס הבריאות גג עמוד

התור לבריאות

מנכ"ל משרד הבריאות: "נהיה חייבים להעלות את דמי ביטוח הבריאות"

משה בר סימן טוב אמר בכנס "כלכליסט" כי בישראל רגילים לחיות בתחושה שמערכת הבריאות מתפקדת טוב, אבל בהשוואה למדדים הבינלאומיים "נצטרך לרוץ הכי מהר שאנחנו יכולים כדי לעמוד במקום ואם אנחנו רוצים להשתפר נצטרך לרוץ פי 2 יותר מהר"

מעין מנלה 11:3515.02.17

"בראייה ארוכת טווח מערכת הבריאות לא תוכל להתמודד עם זה שהצינור התקציבי היחיד שלה מגיע מהממשלה כפי שהוא מגיע היום. נהיה חייבים להעלות את דמי ביטוח הבריאות. אנחנו רוצים לעשות את זה דרך הסיעוד, כי אנחנו יכולים להוכיח שאם נגבה עוד חצי אחוז מהציבור - הציבור ירוויח יותר. הוכחנו את זה בנושא טיפולי השיניים, במימון ציבורי של חצי מיליארד שקל. חסכנו לציבור בין 800 מיליון למיליארד שקל. בסיעוד אנשים משלמים הרבה מאוד כסף ולא מקבלים את התוצר בסוף, כשהקשיש צריך ללכת ולקבל את השירות מחברת הביטוח הוא לא מקבל את זה", כך אמר הבוקר משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות בכנס התור לבריאות של "כלכליסט".

 

"אנחנו רגילים לחיות בתחושה שאמנם יש בעיות אבל בסך הכל מערכת הבריאות מתפקדת טוב. כל פעם כשאנחנו מסתכלים על המדדים הבינלאומיים אנחנו במקום בין ה-7 ל-9 בדירוג הבינלאומי של מערכות בריאות. אבל כמו בעליזה בארץ הפלאות, נצטרך לרוץ הכי מהר שאנחנו יכולים כדי לעמוד במקום, אבל אם אנחנו רוצים להשתפר נצטרך לרוץ פי 2 יותר מהר", אמר.

 

בר סימן טוב זיהה שלושה תהליכים שמתרחשים במערכת ויגרמו לבעיות הקיימות להיות הרבה יותר קשות בשנים הקרובות. הדבר הראשון הוא הזדקנות האוכלוסיה. "יש היום צונאמי אדיר של אוכלוסיה קשישה שמגיעה עכשיו במסה אדירה לגילאי 65-75 וזו האוכלוסיה שצורכת שירותי בריאות. קצב הגידול נטו מכפיל את עצמו: בשנת 2015 הגידול נטו היה 5,000, ב-2021 זה יותר מ-20 אלף וב-2025 יותר מ-25 אלף. מדובר במסה אדירה של אוכלוסיה שתצבא על הקהילה ועל בתי החולים כדי לקבל שירות".

 


התהליך השני שמשפיע על המערכת הוא התחלואה הכרונית. "אנחנו רואים היום מחלות שהיינו רגילים לראות אצל הסבא והסבתא שלנו אצל ילדים בני 10, סכרת סוג 2, כבד שומני ודברים אחרים. אורח החיים שלנו מייצר תופעות בלתי נתפסות", אמר. הטיפול במחלות יקר יותר: "אם פעם היה עולה סכום מסויים לטפל בחולה סרטן, היום זה כבר פי 10. התרופות לסכרת, שכבר לא מדובר בקבוצה קטנה של חולים אלא מסות אדירות באוכלוסיה שחולות במחלה הזאת, התרופות נהיות מאוד יקרות".

 

משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות. "אורח החיים שלנו מייצר תופעות בלתי נתפסות" משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות. "אורח החיים שלנו מייצר תופעות בלתי נתפסות" צילום: עמית שעל

התהליך השלישי הוא השינויים הטכנולוגיים שמשנים את האינטראקציה הבסיסית בין המטפל למטופל וגם את הדרך שבה מנהלים את מערכת הבריאות.

 

הדרך להתמודד עם האתגרים שצופן העתיד למערכת הבריאות היא חוק ביטוח בריאות ממלכתי, אומר בר סימן טוב. "צריך לחזור לחוק בריאות ממלכתי, שמבוסס על ערכים של צדק, שיוויון וערבות הדדית שחשובים מאוד גם למערכת וגם לחברה שלנו. מערכת בריאות מתפקדת היא חלק מהאמנה שיש בין המדינה לבין האזרחים, זו אבן יסוד בסולידריות החברתית כלכלית", אמר.

 

אחד הדברים שמוגדרים בחוק הוא שהשירותים צריכים להינתן בזמן סביר, איכות סבירה ובמרחק סביר. "צריך לגעת בנושא הסבירות ואת זה אנחנו הולכים לעשות", אמר. והסביר כי המשרד יגדיר רשימה של ניתוחים דחופים שצריכים להינתן על ידי קופות החולים בתוך 30 יום ואם לא יסופקו תוך זמן זה המטופל יוכל ללכת לבית חולים אחר. "עם כל הלחץ והמחסור יש הרבה מאוד מקומות שיש בהם זמינות מאוד גדולה לא רק בשעות אחר הצהריים". בנוגע לניתוחים לא דחופים, אם המטופל ימצא תור קצר ב-60 יום לפחות מהתור שנתנה לו הקופה – הוא יוכל ללכת למקום בו מצא את התור המוקדם. "נקבע מה סביר ומה לא סביר ומה המנגנון שעומד לרשות המטופל כדי להבטיח את הסבירות", אמר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x