ועידת ישראל דובאי

"רק בעוד 5 שנים נתחיל לראות את הפירות לדברים שנעשה היום"

כך מעריך אבי אורטל, מנכ"ל לאומי פרטנרס בוועידת ישראל דובאי הראשונה. לדבריו, מערכת היחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות תתפתח לאט ממה שחושבים, "החברות האמירתיות רוצות שיבואו להשקיע פה או להקים השקעות משותפות, ופחות לבצע השקעות ישירות בישראל"

עירית אבישר 12:0125.11.20

 

 

"להערכתי מערכת היחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות תתפתח לאט ממה שחושבים", כך לדברי אבי אורטל, מנכ"ל לאומי פרטנרס בועידת ישראל דובאי הראשונה של כלכליסט, בנק לאומי ורשת 13. "בתרבות כאן באזור נהוג לפתח למערכת יחסים ארוכה ועמוקה, לא כמו אצל הישראלים שאוהבים להבקיע מהר ולהמשיך הלאה. ייקח זמן לייצר את החיבורים הנכונים עם הארגונים הרלוונטים, וצריך להיות סבלניים. להערכתי בעוד 5 שנים נתחיל לראות את הפירות לדברים שנעשה היום", הוסיף אורטל.

 

לאומי פרטנרס היא זרוע הבנקאות להשקעות של בנק לאומי. בשיחה עם רון פרידמן מ"כלכליסט" סיפר אורטל מה עשתה עד כה לאומי פרטנרס כדי לקדם את מערכת היחסים במגזר העסקי. "חברנו למוסדות מקומיים בדובאי ובאבו דאבי, במטרה לייצר את הגשר לעשיית עסקים בין שתי המדינות", אמר אורטל.

 

"כשמתחילים מערכת יחסים עם מדינה חדשה, חשוב לעשות כמה דברים. ראשית צריך להבין את הצרכים והרצונות של הצד השני: האם רוצים הון שיושקע בישראל או אצלם, מה ציפיות התשואה שלהם מההשקעות. אנו מדברים עם מוסדות שמבינים את זה, וזה עוזר להבין את הצרכים של הצד השני. כך למשל, החברות האמירתיות רוצות שיבואו לפה או להקים השקעות משותפות, ופחות לבצע השקעות ישירות בישראל", אמר אורטל.

 

 ד"ר אברהם אורטל מנכ"ל לאומי פרטנרס ד"ר אברהם אורטל מנכ"ל לאומי פרטנרס צילום: אוראל כהן

 

עוד הוא ציין כי בשל מבנה הקבוצות העסקיות המורכב המאפיין את המגזר העסקי באמירויות, חשוב להבין מי בעצם הגורם הרלוונטי מולו לעשיית עסקים: "צריך להבין מי מקבל החלטות - יש הרבה קבוצות כאן. צריך לנווט מי רלוונטי למה שאתה צריך והאם אתה אכן נפגש עם הגורם הרלוונטי לפעילות שלך. כמו כן חשוב להבין היטב את הרגולציה בענף בו רוצים לפעול, יש הרבה דברים ייחודיים כאן, כמו להבין האם הפעילות תהיה כפופה לחוקי השריעה המקומיים".

 

עוד ציין אורטל כי בדומה לישראל חשוב בניית מערכת היחסים האישית עם הצד השני: "לפני הפגישה, צריך ללמוד היטב את הרקע של הצד השני, איפה למד, מה הרקע שלו, מה התחביבים שלו. אלו דברים קטנים לכאורה, אך הם עושים את ההבדל", הוא אומר.

 

אורטל ציין כי מילת המפתח באיחוד האמירויות היא גיוון. הנפט עדיין מהווה גורם חשוב בכלכלה, ובאמירויות רוצים להפחית את משקלו. "באבו דאבי למשל הנפט מהווה 25% מהכלכלה, והם רוצים מאד לגוון את הכלכלה, ולהפחית את התלות בנפט. כל מה שקשור לחדשנות ומחקר ופיתוח מעניין את האמירויות, ואנחנו רוצים לגשר בין הצרכים שלהם למה שלשוק הישראלי יש להציע בעניין", הוא ציין.

 

x