הוועידה הלאומית

ליברמן: "כשמבינים שהאויבים שלנו רכשו נשק ב-400 מיליארד ד' חייבים לתת מענה"

שר הביטחון אמר את הדברים בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט": "מערכת ביטחון היא לא הוצאה. זה המנוע הכלכלי הכי גדול של ישראל. בשלוש השנים האחרונות האיומים קפצו בארבע מדרגות"

אמיתי גזית 14:4005.09.18
"כשבוחנים כמה אויבינו השקיעו באימונים ובנשק שמכוון נגדנו, רואים שמדובר במאות מיליארדים. כל האזור רכש נשק בכ-400 מיליארד דולר. אתה חייב לתת לכך מענה. אין אזור בעולם שמתקרב להוצאות של האזור שלנו", כך אמר היום (ד') שר הביטחון אביגדור ליברמן בשיחה עם כתב "כלכליסט" צבי זרחיה שנערכה בוועידה הכלכלית הלאומית 2018 של העיתון.

 

"צריך להבין שבמזרח התיכון היו שני שינויים מהותיים: אויבינו רכשו טילים מדויקים והעורף הופך לחזית העיקרית במלחמה הבאה. ביום כיפורים כשהחיילים לחמו בחזית, בתל אביב אנשים ישבו בקפה ולא היו בסכנה. בעקבות רכש של טילים ארוכי טווח הכל השתנה, זה שינוי דרמטי ביותר. יש פה שינוי שחייבים להתאים את היכולת שלנו לאותם איומים שצצו פה פתאום. בנוסף לכך צצו שכנים חדשים שמעולם לא היו כאן, פתאום רוסיה יושבת בגבול הצפון, והוקם ארגון המדינה האיסלאמית. אנחנו צריכים לתת מענה לאיומים החדשים, והמענה הכי חשוב הוא מערך טילי קרקע-קרקע שאנחנו בונים. אני לא מכיר שום מטרה בשטח האויב שהיא ערכית מספיק שכדאי לסכן מטוס שלנו כך ששהה שעה וחצי בשטח האויב. האלטרנטיבה היא טילי קרקע-קרקע. אנחנו מדברים על מערך טילים שנמצא כבר בתהליך בייצור. זה לא באוויר זה ממש בפס הייצור. בסופו של דבר יהיה לנו תפריט מגון עם טילים לטווחים שונים".

  

שר הביטחון אביגדור ליברמן שר הביטחון אביגדור ליברמן צילום: עמית שעל

 

לשאלה האם גויס כבר כסף להקמת מערך הטילים ומי יגרוף קרדיט על כך אמר ליברמן, "אני לא מחכה לאף אחד, יצאנו לדרך. את הקרדיט אני מוכן לחלק לכולם רק שיביאו כסף. כרגע היו הרבה דיבורים, אבל עוד לא ראינו שקלים. כולם דיברו, אבל אף אחד לא הביא כסף".

 

ליברמן הוסיף בנושא תקציב הביטחון: "מערכת ביטחון היא לא הוצאה. זה המנוע הכלכלי הכי גדול של ישראל. הייצוא הביטחוני עבר השנה את ה-9 מיליארד דולר ובשנה הבאה 10 מיליארד דולר. הסטארט-אפ ניישן זה תוצר לוואי של פיתוחים שעושים ב-8200 וביחידות אחרות. יש חוסר הבנה ובעיקר הרבה אי דיוקים בנוגע לתקציב הביטחון. תקציב הביטחון לא נקבע באופן שרירותי על ידי שר הביטחון. התקציב צריך לתת מענה לאיומים מצד אויבינו, ובשלוש שנים האחרונות האיומים קפצו בארבע מדרגות".

 

 


 

לשאלה האם ישראל תקפה אתמול בסוריה ענה ליברמן בחיוך כי אינו זוכר, אך הוסיף: "אנחנו לא נאפשר התבוססות איראנית סביב גבולותינו, ולא נאפשר לבנות בסיסים חדשים. כמענה ראשוני למיגון הצפון חייבים להשקיע באזור 5 מיליארד שקל רק לאורך 10 שנים, זה נותן מענה גם לרעידת אדמה. היו כמה תזוזות קלות באזור טבריה, כדי לקחת את הסימנים האלה ברצינות. העורף לא ממוגן מספיק, לכן הרמתי כל זעקה, ואז דברים התחילו לזוז. אנחנו מנסים לסגור פערים של עשרות שנים. אי אפשר לסגור את הפער בשנה אחת. כל פיקוד העורף עסוק בזה".

  

מימין: צבי זרחיה כתב "כלכליסט" ואביגדור ליברמן שר הביטחון מימין: צבי זרחיה כתב "כלכליסט" ואביגדור ליברמן שר הביטחון צילום: עמית שעל

 

 

על פשרת חוק הגיוס אמר: "החוק מצוין, ממלכתי ומאוזן. לקחנו את הסוגייה והראנו איך מוצאים פתרון ענייני לנושא פוליטי חם. הלכנו בדרך לא פוליטית, מי שאחראי על גיבוש החוק הם רק אנשי מקצוע. אנחנו נעביר את החוק הזה כפי שהוא. החוק קיבל הכשר משני רבנים חשובים - הרמטכ"ל ויאיר לפיד. אני לא חושב שיש לו אלטרנטיבה, זה הנוסח והחרדים יצטרכו לקבל זאת. הפשרה תהיה שהחרדים לא יצביעו בעד החוק, ייצאו ממליאת הכנסת בזמן ההצבעה ונעבור הלאה".

 

על חקירות נתניהו אמר ליברמן: "אם בן אדם מאמין בעצמו ובדרכו אין סיבה למצמץ. צריך לעבוד ולהביא תוצאות ולהתייחס לחקירות כמו שינויי מזג האוויר. כל סיפורי החקירות הפכו לחלק מההווי והבידור. לא מפחיד אותי שנתניהו ייקח מנדטים מישראל ביתנו. כרגע מה שמעניין אותי זה ביטחון. עצם העובדה שהמזרח התיכון בוער ואנחנו מדסקסים כאן בוועידה על ענייני כלכלה שונים, מלמד שאנחנו המדינה היציבה והבטוחה היחידה באזור".

 

לשאלה האם ימשיך לכהן כשר ביטחון גם אחרי הבחירות ענה: "בפוליטיקה מסוכן לחלק את עור הדב לפני שהוא ניצוד. אין סיבה אמיתית להקדמת הבחירות. גם קואליציה עתידית תהיה באותם קווי מתאר כמו הנוכחית. אין צורך להקדים בחירות ולגרור את המדינה להוצאות מיותרות. אני מעדיף להעביר את הכסף לביטחון".

 

ליברמן התייחס להחלטת בג"ץ הבוקר לפנות את הכפר חאן אל אחמר שלי כפר אדומים: "אני רוצה לברך את ביהמ"ש העליון בנושא פינוי המאהל. זה נמשך שנים ומשמש חומר הסתה נגד ישראל. אני מקווה שהשמאל הישראלי יתעלה על עצמו יודע לברך על החלטות בית משפט עליון גם כשזה לא מכוון נגד הימין. היום עוד לא שמעתי אותם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x