סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
אלון מאסק טוויטר
אלון מאסק על רקע לוגו טוויטר (צילום: AFP)

עידן חדש: מאסק השלים רכישת טוויטר ב-44 מיליארד דולר, "בכירים פוטרו"

לאחר סאגה של חצי שנה - המיליארדר השלים את רכישת הרשת החברתית; לפי דיווחים, המנכ"ל, מנהל הכספים והאחראית על תחום המשפט - פוטרו; מאסק צייץ: "הציפור שוחררה"

עכשיו זה סופי: אלון מאסק השלים את העסקה לרכישת טוויטר בסכום של 44 מיליארד דולר, לאחר סאגה בת חצי שנה. המיליארדר צייץ לפני שעה קלה כי "הציפור שוחררה", רמז לטענתו כי טוויטר מגבילה את חופש הביטוי.
בעקבות העסקה תימחק מניית טוויטר מבורסת הנאסד"ק ותהפוך לחברה פרטית.
לפי דיווחים של "וושינגטון פוסט" ו"וול סטריט ג'ורנל" , לאחר השלמת העסקה מאסק פיטר את מנכ"ל טוויטר פאראג אגרוואל, מנהל הכספים נד סגל והאחראית על ענייני משפט ומדיניות בחברה ויז'איה גאדה. המיליארדר האשים את הבכירים בכך שהטעו אותו ואת המשקיעים בחברה בנוגע לכמות החשבונות המזויפים ברשת החברתית. לפי דיווחים, מאסק ייאלץ לשלם למפוטרים פיצויים של 200 מיליון דולר.
לפי בלומברג, מאסק צפוי לכהן כמנכ"ל לפחות בטווח הקרוב - אם כי ייתכן שבהמשך ימנה מישהו אחר לתפקיד. כמו כן הוא עשוי להודיע על "חנינת חסימות" - כאשר החסימה המפורסמת ביותר היא כמובן של נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ.
לפי דיווחים שפורסמו לפני שבוע, מאסק מתכוון לפטר 75% מעובדי טוויטר, שמספרם עומד על 7,500. ברשת החברתית תכננו לצמצם את עלות המשכורות בסביבות 800 מיליון דולר עד השנה הבאה ללא קשר לעסקה, כשהכוונה היתה לפטר כרבע מהעובדים.
מאסק הדהים את עולם הטכנולוגיה לאחר שהודיע על רכישת טוויטר באפריל במחיר של 54.2 דולר למניה (ערב מסירת ההודעה עמד מחיר המניה על 42.91 דולר; עם פרסום ההודעה של מאסק זינקה המניה ל-52 דולר, ואתמול עמדה על 53.7 דולר).
ואולם זמן קצר לאחר מכן חזר בו וביקש להקפיא את העסקה, בטענה שהרשת החברתית הסתירה ממנו את השיעור האמיתי של חשבונות מזויפים בפלטפורמה - אם כי ההערכות היו כי ייתכן שהסיבה האמיתית היא הצלילה במחיר המניה, שהפכה את העסקה לכדאית הרבה פחות.
המיליארדר פרש רשמית מההסכם ביולי, וטוויטר תבעה אותו בבית המשפט של דלאוור כדי לאלץ אותו להמשיך ברכישה. בתחילת אוקטובר חזר מאסק לעסקה, והסכים להשלים אותו בתנאם המקוריים. בית המשפט נתן לו ארכה עד היום להשלמת הרכישה.
מאסק, שהוא גם הבעלים של יצרנית המכוניות החשמליות טסלה וחברת החלל SpaceX, טען כי טוויטר אינה מאפשרת חופש ביטוי מלא, והצהיר כי ישנה זאת. "אני חושב שזה מאוד חשוב שתהיה זירה מכילה לחופש ביטוי", הוא אמר באפריל. "טוויטר הפכה לכיכר העיר דה-פקטו, אז זה ממש חשוב שלאנשים תהיה את התפיסה שהם יכולים לדבר בחופשיות בגבולות החוק. התחושה האינטואיטיבית שלי היא שפלטפורמה ציבורית שממקסמת אמון ומכילה בצורה רחבה חשובה מאוד לעתיד הציביליזציה". המיליארדר הודיע כבר כי יבטל את חסימת חשבונו של נשיא ארה"ב לשעבר טראמפ - אם כי זה כבר הודיע שלא יחזור לטוויטר, והקים רשת חברתית משלו.
חשבון נוסף שעשוי לחזור לאוויר הוא זה של קניה ווסט - שנחסם השבוע בעקבות ההתבטאויות האנטישמיות של הראפר.